E diele, 14.04.2024, 09:03 PM (GMT+1)

Përjetësi » Mani

Kadri Mani: Arben Puto një akademik-analfabet!?!

E diele, 01.07.2012, 09:00 AM


Në kuadër të 100-vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë, duhet të fokusohemi: çka na bërën të haujt e çka i bëmë ne vetes tonë, kush e përmirësoi e kush e prishi imazhin e shqiptarit në botë, përse sot suedezët janë 100-vjet para nesh, derisa ishim ne para tyre, me çka mund të mburremi e me çka duhet të turpërohemi para qytetërimeve?

 

Arben Puto (u lind në Gjirokastër më 1924) një akademik-analfabet!?!

/Arben Puto zbardh arkivat mbi Pavarësinë e mëkatet mbi Shqipërinë/

 

Nga Kadri Mani, protestant

Kadrimani@hotmail.com

 

Zotni Akademik Arben Putra! Paske shkelur në gërritha të maces!? Shko te plakat e qit fall!

Edhe shkrimi te biografia juaj për bashkim kombëtar, është i kotë dhe i vjetruar:

BLOGS BY THIS AUTHOR:

 

Shqipëria, shtet i unitetit kombëtar e i pandashëm

 

Zotni Akademik, ju vetëm sa e keni përfolur Kushtetutën dhe rilindasit, por kjo tanimë është e tejkaluar: neve si lexues, por edhe Amerikës dhe Evropës, na intereson orientimi politik dhe besimi?- kur jeni përcaktuar ju në këto dy orientime të nevojshme e të domosdoshme: lindje-perëndim, orient-osksident, demokrat-socialist,  mysliman-i krishterë, allafrënga-allaturka!?! Çfare duhet të jetë fëtyra e Shqipërisë etnike?

Cila ishte rruga e çlirimtarit Dr. Rugova dhe cilat foto i kishte në kabinetit e tij të punës?- nëse nuk e dini, Arben Putra, po jua them, se i kishte dy fotose:

1.Papa Palin II  dhe

2.Nënën Tereze.

Zotni Arben Putra, çfarë keni zbardhur e çfarë keni nxirosur në jetën tuaj të përhimtë!?- në jetën tuaj prej një abrakadabra!?

Kur në vitet ’60 Akademiku Aleks Buda iu ligjëronte studentëve të historisë se kinse Hasan Prishtina ishte- tradhtar i popullit, a keni reagur ju!?- përse as atëherë dhe as sot në 100-vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë, juve me kompani nuk ju erdhën mendtë nga bytha në kokë!?! Nuk arritët t’i dalloni atdhetarët nga tradhtarët!?!

Përse dolët kundër: Miranda Haxhia, Besnik Mustafaj, Diana Çuli, Ylljet Aliçkaj dhe Behar Gjoka!?!

Tollovitja  e opinionit është vepër e rëndë penale!

 

100 vjetori i Pavarësisë, Puto: Turp që s’u ftua Qosja

Historiani dhe akademiku Arben Puto e quan një turp ftesën e munguar të Akademisë së Shkencave (të Shqipërisë) për akademikun Rexhep Qosja në akademinë solemne që do të mbahet në nëntor me rastin e 100-vjetorit të Pavarësisë, raporton e përditshmja Shqip.
Në 26 nëntor të këtij viti, Akademia e Shkencave do të organizojë një akademi solemne për të kremtuar 100-vjetorin e Pavarësisë, ku janë ftuar personalitete nga trevat mbarëshqiptare.
Emrat e konfirmuar janë: Kristo Frashëri, Ismail Kadare, Arbën Xhaferri, Françesko Altimari, Pëllumb Xhufi, Mihal Shmit nga Gjermania, Tito Johalas nga arvanitasit e Greqisë, etj. Ftesa nuk ka shkuar për akademikun Rexhep Qosja, ku preteksti duket se ka qenë zëri i fortë kritik ndaj qeverisë.
Historiani Arben Puto, i ftuar për të referuar në këtë aktivitet, shprehet se në këtë rast do ta shohë në vazhdim nëse do të jetë i pranishëm.
“Arsyet ishin të thjeshta, na thanë të mos i ngatërronim me qeverinë, sepse ai është shprehur kundër Kryeministrit. Po sa janë shprehur kundër Kryeministrit? Kjo nuk e justifikon aspak këtë qëndrim”, tha Puto.
“Turpi është bërë tashmë. Rexhep Qosja mund të mos pranojë kurrfarë marrëveshjeje pas kësaj që është bërë.
Si mund të përjashtohet një personalitet kaq i madh i studimeve shqiptare dhe një patriot i flaktë i atdheut unik?! Nga Kosova rezulton të jetë thirrur vetëm kryetari i Akademisë së Shkencave, Hivzi Islami, i cili me sa di unë nuk ka lidhje me studimet albanologjike”, është shprehur Puto, raporton Tema.

 

Rexhep Qosja nuk u ftua për hatër të Sali Berishës!

20:00 / 26.06.2012

 

Historiani dhe akademiku Arben Puto e quan një turp ftesën e munguar të Akademisë së Shkencave (të Shqipërisë) për akademikun Rexhep Qosja në akademinë solemne që do të mbahet në nëntor me rastin e 100-vjetorit të Pavarësisë, raporton e përditshmja Shqip.

 

Në 26 nëntor të këtij viti, Akademia e Shkencave do të organizojë një akademi solemne për të kremtuar 100-vjetorin e Pavarësisë, ku janë ftuar personalitete nga trevat mbarëshqiptare.

Emrat e konfirmuar janë: Kristo Frashëri, Ismail Kadare, Arbën Xhaferri, Françesko Altimari, Pëllumb Xhufi, Mihal Shmit nga Gjermania, Tito Johalas nga arvanitasit e Greqisë, etj. Ftesa nuk ka shkuar për akademikun Rexhep Qosja, ku preteksti duket se ka qenë zëri i fortë kritik ndaj qeverisë (së kryeministrit Sali Berisha).

Historiani Arben Puto, i ftuar për të referuar në këtë aktivitet, shprehet se në këtë rast do ta shohë në vazhdim nëse do të jetë i pranishëm. “Arsyet ishin të thjeshta, na thanë të mos i ngatërronim me qeverinë, sepse ai është shprehur kundër Kryeministrit. Po sa janë shprehur kundër Kryeministrit? Kjo nuk e justifikon aspak këtë qëndrim”, ka thënë Puto.

“Turpi është bërë tashmë. Rexhep Qosja mund të mos pranojë kurrfarë marrëveshjeje pas kësaj që është bërë. Si mund të përjashtohet një personalitet kaq i madh i studimeve shqiptare dhe një patriot i flaktë i atdheut unik?! Nga Kosova rezulton të jetë thirrur vetëm kryetari i Akademisë së Shkencave, Hivzi Islami, i cili me sa di unë nuk ka lidhje me studimet albanologjike”, është shprehur Puto. /Telegrafi/

 

Mbititulli është i redaksisë-Kadri Mani

/etnike@gmail.com/(Vota: 13 . Mesatare: 2.5/5)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora