E diele, 19.05.2024, 05:57 AM (GMT+1)

Përjetësi » Mani

Kadri Mani: Profesor Sami Repishti një atdhetar i madh

E enjte, 30.08.2012, 07:24 PM


Kadri Mani

Profesor Sami Repishti
një atdhetar i madh

Bacë Sami Repishti në tribunë 6. 4. 1925

O tek len dielli-o e praron-o hana
O Sami Repisht-o ma nuk ban nana!

O burrë i matur-o trim-o i besës
O rretheqark kultivues i shpresës!

Është pleqnar-o dhe ndanë pleqni-e
O për të drejta-o edhe për barazi-e!

O shtetformues dhe opinionbërës
O po reagues edhe intrigazhbërës!

O njohës i madh-o i historisë-e
O fort kombëtar-o dhe i gjithësisë-e!

I biri i popullit-o dhe i konakut
Sa hije i ka-o vendi n’ballë t’oxhskut!

Po shkruen trakte-o shumëzon-o pamflete
O se ç’po i shpërndanë-o nëpër kontinente!

Popull shqiptar-o shkundu-o nga frika
O nuk ka rrezik-o nga Anglo-Amerika!

Ju kanë verbue-o me këndin e prizmës
O rreziku vjen-o veç prej komunizmës!

Ju kanë frikësue-o jua kanë mbledh penjtë
Pasuria private-o ashtë një pronë e shenjtë!

O ju kanë zhvesh keq bijtë e marrëzisë-e
O ju kanë ngushtue-o deri n’prag t’shtëisë-e!

O streha juaj-o s’mban shiun dhe as brymën
O regjimi-o i poshtër keq po jua zë-o frymën!

O ka përparue o bre Samiu doradorës
O po tok me zhvillimin e madh t’Shkodrës!

O mos rrini strukur-o se s’ka më pritje
O ngrituni n’këmbë-o në një kryengritje!

O fort i nderuemi-o koleg Ti Uk Lushi
O librin Batalioni i Atlantikut e ke si askushi!

O falemnderit per mesazhin qe më dergoni
O për guximin qytetar-integritetin intelektual që tgregoni!

O bashkëshortja e tij-o zonja Diana Cipi
O gjirokastritja foli vetë kur Samiu e lypi!

O Diana mësuese veterane edhe aktore
O s’ka më dallime veri-jug po tok dorëpërdore!

O kanë çun e gocë-o edhe nipa e mbesa
O vazhdimësi-o me frymëzime e shpresa!

O prag e plang-o ia ruajtët Shqipërisë-e
O po urime 100-vjetori-o po i Pavarasisë!

O burrë-o i zoti-o me një barrë mend-e
O një rrugë n’Shkodër-o mban emrin tënd-e!

O Sami Repishti e kundërshtoi diktaturën e kuqe
O po lule e atdheut je-o e pavyshkur-o burbuqe!

O viktimë e vetëdijshme e terrorit komunist
O luftëtar i paepur i terrorit enverist-stalinist!

O n’Shtëpinë e Bardhë për çështjes shqiptare 
O po e paraqet-denoncon-o këtë Serbinë-o barbare!

O dekorue disa herë nga qeveritë shqiptare-amerikane
O për të padrejta e robëri të asaj e të kësaj ane!

O shumë-o mirënjohje merr edhe dekorata
O në atdhe për burgje e kontribute nga mërgata!

O Jeta jote është një thesar i çmueshëm i kombit
O po ne pa ty kurrë nuk do t’i kishim ikur kobikt!

O Baca u bë i famshëm me kapitale e morale
O ngase s’kish interesa vetanake porse ideale!

O Bacës i vje keq si kopshtarit kur i çojnë urithat
O Bacës i sëmbon zemra tek sheh se po nxihen plisat!

O andaj mbyllet në kabinet e shkruan si murgu
Ajme!-s’u kthye n’Shkodër si një drejtor burgu!

O t’i hapë kullat e ngujimit t’marrin frymë pak-e
O yllka-fatosa t’shkojnë n’çerdhe harabelë-trumcakë-e!

O gjyshi i tij Haxhi Jusuf Repishti-o i Lidhjes Prizrenit
O të shohë mrekullira-o bre nga kryemaja-o e Shkëlzenit!

O baba i tij Hafiz Iberahim Repishti specialist i Sheriatit
O po ta marrë vesh-o se e kaluam me sukses urën e Siratit!

O ish krah i forte i Komitetit për Çlirimin e Kosovës
O që nga Toplica përfshirë edhe liqenin e Mavrovës!

O Nana tij Hava Bushati rrjedh nga Bushatlijtë e Shkodres
O ka vuejtur shumë në kampet komuniste Berat-Tepelenës!

O Baca vjen nga një familje shkri për Shqiperi-Kosovë
O po familje kjo që ka derdhur gjak sikur ujë me kovë!

O po siç e patët-o vullnetin-sakrificën edhe bindjen
O po u trashëgofshi e i madhi Zot-o jua ruajt familjen!

O po krenarinë-o ta ruarun-o maja e plepit
O po sikur që na e ruajtët-o foshnjën e djepit!
 (Vota: 17 . Mesatare: 2.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora