E shtune, 20.04.2024, 04:53 PM (GMT+1)

Kulturë

Sami Islami: Jeta

E hene, 12.03.2012, 08:22 PM


JETA

 

Nëse nuk di të përballesh me jetën?

S’ke pse jeton.

Sepse ajo nuk është gjithmonë e ëmbël

Lumit i gjason

E keni parë se si valviten valët?

Ashtu është  edhe  jeta.

  ka momente të bukura e  të vështira

Po kjo është  e vërteta!

Nuk i dua njerëzit fare

Që jetën e shohin shkret

Që s’i kapin asaj çastet e   mira

E të këqiat s’i hedhin në det

Janë disa që flasin vetëm  për vdekjen

Në koloritin e kësaj bote

Dhe  nuk e përpiqen ta ndërrojnë as mendimin

Po bëjnë jetë kote

Nga kjo në mendje më erdhi një fjalë të urtë

Askë pa e qortuar:

Mos jetoni me frikën e vdekjes,

Po kujtoni të mirat që keni jetuar!

 

Sami  ISLAMI

Londër, 3.03.2012(Vota: 4 . Mesatare: 3/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora