E hene, 20.05.2024, 11:11 PM (GMT+1)

Kulturë

Dy poezi nga Rrustem Geci

E diele, 11.03.2012, 03:12 PM


Rrustem Geci - Geci Dortmund

 

MIQTË  E POETIT

 

shkrimtarit, Dritëro Agollit

 

Nën qiellin e artë  të poezisë

nën  qiellin  e  prushtë të saj

ti  erdhe    letërsinë   tonë

me       bukurën  e  artit

 

Dritëro, më  i  miri  i këngës

  i  ashpri,    fjalëambli

ti krijove  një  botë  poetike

lypësin e  kohës  për kohën

 

  ugaret  tuaja   me  lirikë

tek t´i gjeta  dorën  e Ilirisë

artin      s´ mplaket  kurrë

lumin që në çast  bëhet  det

 

Në poemat tua me Shqipëri

në poemat tua  me  Kosovë

né i morëm  frymë  ajrit, që

vetë  t´i bëjmë këngët tona

 

D   R   I   N   I

 

Zemërimi  i   studentëve

nuk  ishte    britmë   koti

por dora  e  bërë  grusht

kundër  pushtuesit  serb

 

Këngët  e atij  zemërimi

ishin  mars,.. ishin   prill

dora  trime   e  Kosovës

për    goditur  armikun

 

Me duar      bukura

thyem atë burg    bërë

dhe Serbinë e  detyruam

    ikë   nga  Kosova

  

Guri  i  moçëm  s´ luhet

guri i  moçëm s´ thyhet

në shesh    Prishtinës

Prishtina    liri    kërkon

 

2

 

Zemërimi   i  studentëve

i dha gjak  lëvizjes  sonë

dhe e nxori në  shesh 

vërtetën; se  liria  fitohet

 

Në Lëvizjen  Studentore

Prishtina   ishte   qendra

zëri  i  revoltave, nga ku

Serbia  do  t´ia  mbathte

 

Britmat  e   atyre  viteve

i   kam   përjetuar    vetë

  këngën   më të bukur

  himnit ,  “Besa -besë”

 

O këngë     rinisë  sonë

këngë të më trimave, me

gjakun ´81 dhe  UÇK-ën

shtet  e   bëmë  Kosovën!..(Vota: 3 . Mesatare: 1.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora