E marte, 18.06.2024, 11:02 AM (GMT+1)

Kulturë

Kalosh Çeliku: Premtimi për në Baba Tomor

E merkure, 07.03.2012, 08:17 PM


PREMTIMI PËR NË BABA TOMOR

(Grave të mia besnike, në vend të stolive të arit.

Dhe, luleve...)

 

Nga: KALOSH ÇELIKU

 

Shenja e nisjes

 

Nata pa Hënë.

 

Yjet tallen me zjarr

Qiellit i kërkoj fjalë

Dita më bie me shuplakë.

 

Shenja e nisjes, oj Nënë!...

 

 

Dardha Gorrice

 

Çafka sot ka hipur në dardhë

Fruta ha, nusërohet në këtë kohë.

Baba, e vështirë qenka buka e ugareve

Vargjeve u vjen era ugarë

Toka ka gjak ugari.

 

Dardha plaket në mes të fushës

Çafka sot i del zot me këngë...

Vaje në gjumë

 

Laurë, Ti ke qarë në gjumë

Mesnata ka qenë e ftohtë.

 

Laurë, sonte të mbulova me vargje

Diellin ta zbrita në dhomë.

 

Varg s’kam pasur ta djeg dhomën...

 

 

Ankand te Pazari Grave

 

Vjen derisa unë rrokullisem lëmsh

me të Dashurën e Omar Khajamit

e shahem me librat horror.

 

Kot, para s’kam të të huazoj për bukë

Palaçot nderohen me shpërblime.

 

Asgjë s’kam, vetëm pagjumësi...

 

 

Konferencë kombëtare

 

Rastësisht të takova në rrugë

të kishin dëbuar nga Partia.

 

Urdhëro: unë s’jam Uolt Uitmani i madh

as miku im, Mirko Gashi - bohem

unë jam Kalosh Çeliku - rebel

dhe me Ty do të pi verë.

 

Nëse të ka përzënë Partia

vogëlushe, unë nuk të përzë...

 

 

Vetëm Unë

     të pi me verë

 

Ky Qytet është i çmendur

Mike oj, që të martuan me poezinë

e më ndjekin mua si qentë

nga mëngjesi në mëngjes.

 

Ky Qytet do të di çdo gjë

nën cilën Urë kam bërë natë

me cilën Mike pres e përcjell trena

për Ty me cilin çmendesh në shtrat.

 

Po, kurrë s’do të dinë ç’kam në gji

e mbi cilin varr bëra dashuri...

 

 

Mike s’kam

     tjetër Kalosh

 

Mike, s’kam tjetër Kalosh

të shtrihet me Ty në shtrat.

 

Mike, s’kam tjetër Kalosh

pa dy shtamba verë...

 

 

Pushtimi i Shkupit

 

Kur qentë e pushtuan Shkupin

e u strehuan te Pazari Grave

kockat dolën nëpër Qytet

u lëpinë nëpër Bit-Pazar.

 

Kur qentë e pushtuan Shkupin

Mikja u vesh në të zeza...

 

Rrokullisje deri në mëngjes

 

Udhë me rërë deri në Tyrbe

m’u dogjën këmbët, kam etje

me të vdekurit pi verë.

 

E rrokullisemi natën deri në mëngjes

mbi varrin e Baba Shehut

për ilaç...

 

 

Doruntinën e solla Unë

 

Ditën me diell

thërret: çohu nga varri

lakuriqët i sulen territ!

 

E shoh, Rrapin, verën

Urën e Gurit dhe Tavernën.

Miken me një tufë lule

veshur në të zeza:

- Zgjohu shpirti im, mbaje besën

premtimin për në Baba Tomor!...(Vota: 26 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora