E merkure, 04.10.2023, 08:57 AM (GMT+1)

Kulturë

Bajame Hoxha - Çeliku: Nënës

E hene, 05.03.2012, 08:06 PM


BAJAME HOXHA-CELIKU, Orlando

 

NENES

 

Psheretimat e mia u futen thell ne gjirin tend te ngrohte

Dhe  per cdo dhimbje qe prape tani renkoj

Ne gjirin tende, gjithnje gjeja qetesine, oh, moj nene

Tek gjiri yt, shpirtin tim, perseri e sheroj.

 

Dhe kur hallet rane mbi jeten time pa fund

Dhe kur jeta m'u kthye ne nje  tmerr

Te preheri yt i bute, mbesheta kryet, si askund

Me denese, derdha lot ne ate preher.

 

Me ledhatoje floket,me doren e bute, mes denesash

Me fjalen e embel, ti nene ! Me mjekoje rinine

Ti mbete dhimbja e viteve te mia, mes genjeshtrash

Se mbarte ti trime ! Renkimin e viteve ulurime.

 

Tani te shoh ty mes gjithe dashurive aty ne parajse

Dhe dora jote e shtrire, tani perkedhel te vobegtit

Oh, ti je dielli qe ngoh perjetesine, o nene !

Ti je nje engjell qe mbron, njerezine.(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora