E marte, 18.06.2024, 11:59 PM (GMT+1)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Partia AntiShqiptare Komunisto-Demokratiko-Socialiste e Shqiperise, Islami dhe Katoliket

E shtune, 18.02.2012, 06:04 PM


Partia AntiShqiptare Komunisto-Demokratiko-Socialiste e Shqiperise, Islami dhe Katoliket

 

Nga Ilir Dardani

 

Nese Shqiperia do te ishte nje vend normal, sigurisht qe nuk eshte e nevojshme te jete nje vend i perkryer, Ilir Meta do te ishte sot brenda hekurave duke vuajtur denimin si qenje e korruptuar. Asgje personale, por kemi te bejme me nje fakt ta pamohueshem.

Shqiperia eshte nje vend anormal, nje vend ku politikani i filmuar duke firmosur marreveshje korruptive ben idiote 4 milion shqiptare. Meta eshte perfaqesuesi tipik i politikanit shqiptar: i korruptuar dhe arrogant - hajdut dhe arrogant. Ilir Meta nuk ishte nje i akuzuar, sepse kemi te bejme me zerin e tij (harrojeni figuren), te cilin as vete nuk e ka mohur (s’ka se si!), por kemi te bejme me nje te Denuar qe thyen hekurat e burgut me traktorin e shtetit te korruptuar dhe liron veteveten. Lirimi i dhunshem i tij, mos-denimi teresisht i jashteligjshem, ka firmen e Ina Rames dhe bekimin e Kryeministrit te Shqiperise, i cili per te mbajtur pushtetin sakrifikon lehtesisht edhe fytyren e tij. Apo nuk e ka sakrifikuar fytyren dhe kemi te bejme me nje njeri te pafytyre? Kjo e fundit eshte me e mundshme. Sigurisht qe vendimi i Gjykates se Larte te nje shteti normal eshte i padiskutueshem, por jo ne vendin ku gjykatat jane institucionet me te korruptuara, te eksituara turpshem nga leku. Korrupsioni ne gjykata ofron vrasje dhe per kete deshmon gjaku i shqiptareve qe derdhet perdite. Video-skandali ishte ‘’zanafilla’’ e 21 janarit te pergjakshem. Kater qytetare te varfer, naive por te pafajshem vdiqen, kurse Meta gezon shendet e pasuri te plote pa aspak naivitet. Ironi gjakesore! Shqiptaret nuk e kane arritur shkallen e zhvillimit qe te largon nga militantizmi kanceroz partiak as sot pas 20 vitesh ne te keshtuquajteren demokraci shqiptare. Keqardhje e madhe! Loja e politikaneve me shqiptaret tashme i ka kaluar permasat e tragjedise. Lajm i mire?  Jo jo! Lajm i keq! Sot qeshim me tragjedine - dramen e kthyem ne komedi dhe kur te doje partia ne jemi ‘’gjithmone gati’’!

Kostandin Xhuvani, 22-vjecar, djali i deputetes dhe aktores se njohur Luiza Xhuvani vrau nje 26 vjecar. U denua me vetem 2 vite burg. Si e shpjegon gjykata kete fakt, kur edhe nese ke vrare per vetembrojtje denohesh per armembajtje pa leje dhe kuptohet qe denimi eshte me shume se kaq: 7 vjet! Vret njeriun me arme pa leje dhe denohet qesharakisht 2 vjet. Ledian Ruci, djali i socialisto-komunistit Gramoz Ruci, aksidentoi per vdekje nje 28 vjecare. Vrasesi nuk ndaloi ne semaforin e kuq dhe si pasoje mori jeten e nje njeriu! Nuk u denua. Ditet e fundit arrestohet perseri sepse ne makinen e tij kishte Kanabis. U lirua. Ishte arrestuar edhe here te tjera, ku vlen te permendet se eshte arrestuar edhe per armembajtje pa leje, por si gjithmone, ai mbetet djali i nje politikani shqiptar, i cili eshte ndaluar gjithmone me makina te ndryshme, por qe lirohet nga e njejta (jo)drejtesi! Djali i socialistes Arta Dade, Besnik Dabulla u ndalua per armembatje pa leje dhe plagosje. Dhe cfare? Asgje. U lirua sepse eshte djali i politikanes. Dabulla plagosi nipin e komunistit te njohur Adil Carcani dhe duke marre parasysh se partia socialiste eshte fole e ngrohte e komunisteve mund te pranojme se plagosja ka ndodhur padashje, por ne fillim ishte fjala, me falni, Arma (pa leje)!

Dritan Prifti ishte i keq per Edi Ramen kur ishte prane Sali Berishes. Pasi doli i korruptuar dhe u largua nga Berisha, Rama e futi nen sqetullen e tij dhe automatikisht u be i mire, saqe ‘’nuk vritet per gjak’’ - nuk denohet per korrupsion! Ilir Meta ishte i keq per Sali Berishen, por kur bashkepunoi me te u be i mire. Aq i mire saqe i falet edhe korrupsioni! Fatos Nano ishte i keq per Ramen e Berishen, por tashme nuk ekzsiton me i tille. Kane rene fjalet dhe akuzat me plot baza, sepse sot kerkojne ta shtrydhin te dyja palet kete fare burri! Me Fatos Nanon president shqiptaret do te tregojne edhe nje here se mungesa e theksuar e Cipes eshte ne gjakun e tyre.

Te Majte e te Djathte jane e njejta buke e prodhuar me miellin e zi me krimba enverist. Qytetaret shqiptare nuk mund te fajesohen shume sepse nuk kane zgjedhje. Vota e tyre djathtas e majtas eshte vote per Partine Antishqiptare me emrin e ‘’cuditshem’’: Partia AntiShqiptare Komunisto-Demokratiko-Socialiste e Shqiperise.

Asnje politikan shqiptar nuk eshte denuar ne Shqiperi – ne vendin me te korruptuar te Europes. Ky fakt trondites duhet te behet udhezues per votuesin shqiptar, i cili me ne fund duhet te votoje per Kandidatin-Individin dhe te harroje partite.

Te gjithe kemi pasoja nga islami, por tmerrin e vertete po e perjetojne myslimanet, por mua me dhimbsen vetem femijet e femrat. Femijet qe lindin te prangosur nga islami dhe femrat qe nuk shohin nje dite te bardhe ne jeten e tyre. Urretja mashkullore islamike per femren te shtyn nga e pabesueshmja: keta njerez i ka pjellur kafsha Deve dhe jo lindur njeriu femer!

‘’Kleriket’’ islamike, me ne fund, kane filluar propaganden kunder frutave dhe perimeve te pafajshme sic jane: Bananja, Kastraveci, Karrota etj. Fruta-perimet akuzohen si te ‘’pasjellshme’’ dhe ‘’poshteruese’’ sepse mund te ngjallin ‘’mendime seksuale’’ tek femrat. Ato femrat qe kane deshire t’i perdorin duhet t’i kerkojne ndihme babait, burrit apo djalit per t’i prere ne pjese te vogla! Ah shpellarizem shpelle-zgjerues islamik i perditshem bre!

9 muaj duke i mbajtur ne bark keta perdindesha, pastaj duke i rritur me plot mundime keta zvarranike dhe rezultati eshte: Mallkim Praktik. 

Krijesat shqipfolese e kane humbur trurin, u ka mbetur vetem nje grime tru islamik. Per nje komentues, ketu ne Zemra Shqiptare, si arsye e vetme e emigrimit te shqiptarit ne Europe eshte afersia gjeografike! Nderkohe kane emigruar ne Europe dhjetra apo qindra miliona njerez nga vendet e Azise dhe Afrikes. Po ata, thjesht per ‘’arsye gjeografike’’ kane ardhur?! Ka ardhur koha qe te gjithe halldupet duhet ta kuptojne se shumica e vendeve te Krishtera te Botes kane triumfuar. Europa, Amerika, Australia etj, na ofrojne te vetmin model jetese, te vetmen jete qe meriton cdo krijese me ndjenja njerezore. E njejta gje vlen edhe per komunistet. Te gjithe ‘’ish-komunistet’’ emigruan ne vendet jo-komuniste. 

Per te na mbyllur syte ne lidhje me rrezikun islamik, ‘’njerezit e paqes’’ na kujtojne se shqiptaret jane popull tolerant duke u bazuar tek ajo e teper-folura Toleranca Fetare. Pra, shqiptari nuk vret nje shqiptar. Jo qe nuk e vret por edhe bashkejeton shqiptari me shqiptarin!

Nderkohe shtetet Perendimore kane pranuar qytetare nga fshatrat e ndryshme te botes dhe kane respektuar plotesisht te drejtat e njeriut edhe kur kemi te bejme me Terroriste Islamike.

Sigurisht qe keto ‘’pranesa’’ kane pasur pasoja deri me qindra njerez te vrare nga dora e pabesise islamike, mijera femra te moshes se vogel te perdhunuara si dhe miliarda euro te shpenzuara nga dembelizmi i jo-terroristeve.

Behet fjale per shtete te medha, te cilat islami nuk i ha me nje kafshate sic mund te haje kombin e vogel shqiptar. 

Katolicizmi jo, por katoliket shqiptare jane ne krize. Largimi nga dashuria kristiane shfaqet dukshem tek shume te krishtere katolike. Mungesa e tolerances ndaj kritikes miqesore tregon se mendja e semure komuniste ekziston… vecanerisht tek nje pjese e konsiderueshme e komunitetit katolik. Pervetesimi i historise dhe i figurave kombetare nga mendja te vogla katolikuce con uje ne mullirin antishqiptar xhunglo-islamik. Te njejten gje ben edhe copetimi ne Qytet Shtete apo ne Fshatra Shtete. Katoliku normal, spo them intelektual dhe as i humbur, ne te shumten e rasteve nuk e le pa permendur edhe fuqine fizike, apo fuqine shpuese te plumbit te tij. E gjithe kjo ‘’trimeri’’ del ne skene pa asnje arsye serioze dhe kunder atyre qe kane bere gjithcka ka qene e mendur per Shqiperine dhe komunitetin e Krishtere Shqiptar. Keta katolike te vegjel (nga truri) nuk shikojne pertej interesit personal, nuk shkojne kurre me larg se maja e hundes se tyre apo pertej kufirit gardhor te fshatit te tyre!

Nese do shkruaja per vlerat e te pareve tane katolike do te duheshin mijera kilometra tekst dhe nuk jam ne gjendje ta bej nje gje te tille, por jam ne gjendje te them se shume pak katolike jane trashegimtare te Gjergj Kastriotit e Gonxhe Bojaxhiut. Largimi nga kjo bote i Zef Pllumit ishte e zeze e dyfishte: Iku ai dhe nuk la (shume) trashegimtare!

Une kam pritur dhe do pres gjithcka nga islamiket, te cilet duan nga une edhe gjene me te shtrenjte timen, kritika nga myslimanet e ndershem, por jo edhe nga katoliket, te cilet kerkojne qe une te ve para Kombit fshatin e tyre te vogel, po me njerez te kesaj madhesie (vogelsie)!

Sigurisht qe ka katolike te medhenj qe prezantojne edhe Lavdine e dikurshme, kater nga te cilet i kemi aktiv ketu ne ZSH, Gazullin, Radovanin, Necaj e Shkrelin, por a mjaftojne keta te plotesojne zbrazesine intelektuale dhe njerezore te shume katolikeve te sotem, te cilin ngjasojne me shume me egersine islamiko-harbuto-tradhetare te Haxhi Qamilit?! (Vota: 59 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora