E hene, 29.05.2023, 12:51 AM (GMT+1)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Eshte koha te largohet Islami i Kosoves dhe Saliu i Shqiperise

E shtune, 22.10.2011, 06:04 PM


Eshte koha te largohet Islami i Kosoves dhe Saliu i Shqiperise

 

Nga Ilir Dardani

 

Islami, kjo ideologji qe nuk lejon qe fundi te buzeqeshe per shqiptaret

 

Perditshmeria eshte shume problematike per mbare shqiptaret, por fale Islamit tani kemi edhe nje problem tjeter madhor: Terrorizmin Islamik. Fale Islamit kemi copa Shqiperie ne mbare Ballkanin, dhe po fale ketij islami ne nuk kemi te drejte te kerkojme ate qe duhet ta bejme nje here e pergjithmone: Bashkimin Kombetar.

Fale ketij islami ne duhet te ulim koken poshte sepse turpi gjithnje qendron aty ku mund te shkelet. Fale ketij islami ne jemi ne toke, aty ku bota e qyteteruar vendos kemben, por kurre koken. Ne me islamin jemi poshte kembeve te botes.

Fale ketij islami ne behemi objekt bisedash serioze deri tek tallja apo krahasimi me Afganistanin e Somaline.

Fale ketij islami ne po tregojme se jemi nje popull qe mund te ndihmohet per meshire, por jo sepse ky popull e meriton. Pse nuk e meriton? Sepse te gjitha shtetet e Europes ecin perpara, ndersa ne po luftojme (me zemer, mendje dhe Pushke) Kunder Zhvillimit. Duam qe shtetet tona te shnderrohen ne Fshatra Arabe te viteve 600 pas Krishtit. Kundershtimi i fshataro-dhunes muhamedane ne trojet shqiptare te ben armik dhe percares, agjent te Vatikanit, te semure mendor, ose te paguar nga serbet, por asnjehere nuk permendet Pagesa me Dashuri, Trimeri e Njerezi e Shqiptareve te Medhenj nga Gjergj Kastrioti deri tek Adem Jashari e Ibrahim Rugova.

Dikush me shkruante se ‘’…as shkau nuk ka qene kaq antiislamik sa ti’’. Eshte shume e vertete. Islami ka jetuar ne paqe ne kohen e Titos deri ne ngordhjen e Miloshevicit. Ngordhjen e ketij te fundit shqiptaret islamike e qane, por dhimbjen e kthyen ne force dhe e vazhduan rrugen e tij, rruge e cila shqiptarit i mohon origjinen dhe e binjakezon me fshataret e Iranit qe guruan per vdekje Soraya Manutchehrin dhe qindra mijera femra deri me sot, deri me neser, deri me aq sa te kete islam.

Agron Hasbajrami eshte terroristi islamik me i ri qe arrestohet ne vendin e Shpetimtareve te Kombit Shqiptar.

Ky fakt Trishtues eshte kthyer ne normalitet dhe shqiptareve nuk u ben pershtypje. Por shqiptaret harrojne se per te gjitha gabimet Paguajne dhe perfiton Serbia.

Shqiptaret njihen si populli me Pro-Amerikan ne Ballkan apo edhe Europe. Por shqiptaret nuk e kuptojne se Pro-Amerikanizmi me brohoritje enveristo-sulltanike eshte trung i kalbur i cili lejon renjen ne humnere. Nje popull qe Falenderon Shpetimtarin duke nxjerre cdo dite terroriste per ta vrare eshte i semure. Populli shqiptar eshte i semure sepse asnje popull i shendetshem nuk lufton kunder Vlerave Perendimore dhe kunder vetevetes duke sakrifikuar jeten per vdekjen ne shkretetirat islamike.

Vazhdoni e heshtni ju shqiptaret e ndershem myslimane te Kosoves, gjithashtu edhe ju katoliket qe pothuaj nuk ekzistoni. Disa thone qe jeni 5%, por nuk mendoj se jeni as 0.1%. Kur Kosova do te sulmohet si Shtet Terrorist Islamik, atehere do te kujtoheni, por, si gjithmone, do te jete Vone!

 

Shqiperia duhet te pershendetet per here te fundit me Sali Berishen

 

Shqiptaret e kane humbur garen edhe me breshken nderkombetare, sic e kane humbur edhe me Xhelatin Serb. Te gjithe ecin gjithe gjalleri, ndersa shqiptaret si hije te lodhura nga vdekjet e perseritura.

Edhe per mua, si per shume te tjere, zgjedhjet e fundit parlamentare ishin te pranueshme ne Shqiperi, por edhe ne Dardani. Ne fakt jemi mesuar te pajtohemi me pak, te mos guxojme te kerkojme Shume, te mbyllim njerin sy dhe te verbojme te ardhmen tone, te ardhmen e atyre qe sot jane engjej, por qe me ndihmen tone mund te shnderrohen ne dreqer te se ardhmes, njelloj si dreqerit e sotem. Nuk ka rendesi se ku studion, sepse bashkekryehajduti Dritan Prifti ku studiuar ne Oksford, por ka rendesi te jesh shqiptar! Dy dekada demokraci ne Shqiperi dhe ende nuk kemi Zgjedhje te Ndershme. Edhe ne Kontinentin e Varferise, ne Afrike po zhvillohen zgjedhje te lira dhe demokratike. Per kete turp dhe anti-demokraci mbajne pergjegjesi te gjithe politikanet, te majte e te djathte, por nuk parjashtohen qytetaret, te cilet vjedhin vota, votojne me pagese, votojne per te gjithe familjaret, votojne partine dhe jo kandidatin. Shqiptaret ne Shqiperi dhe Dardani nuk kontribuojne per mbarevajtjen e tyre. Kur nuk do veten, ke pret te te doje!?

Arroganca e politikaneve tane eshte e padurueshme. Ministri i Jashtem i Shqiperise, jo-zoti Edmond Haxhinasto gjithe arrogance primitive u filmua duke ofenduar ata qe kane ne dore afrimin e Shqiperise ne familjen Europiane. Asgje nuk ndodhi ne Shqiperi, sepse Kryeanadollaku Berisha nuk mund ta largoje sepse humb qeverisjen. Gjithcka ndodhi ne Europe, krejt ne heshtje erdhi refuzimi i rradhes nga BE. Ministria e Integrimit, Majlinda Bregu buzeqeshte romantikshem kur Haxhinasto tregohej me Mushk se Kali. Ne anen tjeter, krejt fajin e refuzimit kerkon ta hedhe tek krahu socialist. Ne fakt keta te fundit vetem probleme kane ofruar per shqiptaret. Opozite e peshtire, e poshter deri ne skamje shteterore, megjithate faji kryesor eshte i qeverise.

Nje PS me Ben Blushin ne krye do e kthente Fituese ne zgjedhjet e ardheshme. Shqiperia duhet te kthehet Majtas, konkretisht ata shqiptare qe jane ne skamje dhe te shpresojne se ish Partia e Punes do i pershtatet aktualitetit brutalo-ekonomik. Politika Sociale e qeverise Berisha ne te shumten e rasteve ka qendruar larg problemeve te me te varferve, nderkohe akuzohet nga shume gazetare te pavarur si Embleme Korrupsioni. Kete here kemi kapur ‘’me presh ne dore’’ Meten e Priftin, qe te dy Zyrtare te Larte te Qeverise Berisha. Eshte koha ta largojme Berishen, per Shqiperine e shqiptaret, por edhe per Berishen.(Vota: 32 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora