E hene, 04.03.2024, 01:36 AM (GMT)

Kulturë

Lis Bukuroca: Epoka e çakejve

E enjte, 15.12.2011, 07:57 PM


Lis Bukuroca

 

Epoka e çakejve

 

Kur t‘ i vrasin myslimanët gati krejt

Krishterët

Ose kur t‘ i vrasin krishterët gati krejt

Muslimanët

Atëherë

Radhën do ta kenë:

Budistët, ateistët dhe të tjerët...

 

Pastaj do të shfaqen sorrat në qiell

Do shihen çakejtë me gjymtyrë njerëzish ndërmjet nofullave të përjargura

Korbat do çokasin pikë së pari sytë e ushtarit

Pastaj do bëjnë glasa në veshët e tij

Pastaj në gojën e tij

Krimbat do enden nëpër sy, hundë e veshë të fëmijëve:

Do të dalin nga goja

Do të futen në vrimat e hundës së vockël

Apo nga hunda, përsëri në gojë

Apo nga goja, përsëri në veshë

Kështu ditë e natë

Kështu natë e ditë

Larva, larva dhe vetëm larva

Hyrje-daljet nuk do të pushojnë

Poshtë e lartë edhe nëpër fytyrën e gjorë të ushtarit

Shtangur me dy gishta “V”

Mbi të mizëri e kandrrave

Në sorollatje e sipër

Duke u dëfryer me jetën e tyre

 

Dhe, nga era keqe e njeriut

Do shfryjnë turinjtë shtazët

Por ngadalë, do ngryset

Dhe, turfullojë shtrëngata:

Shi, breshër

Tym, andej-këtej, kështu disi

Dhe avulli do ngrihet përpjetë

Kurse dielli do lind përsëri

E kufomat tani do jenë zhveshur nga mishi

Dhe njeriu i mbetur

Nga këto kocka

Do prodhojë armë të reja...(Vota: 13 . Mesatare: 2/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora