E merkure, 04.10.2023, 04:18 AM (GMT+1)

Shtesë » Lajme

Rita Saliu: Leter nga Amerika per Ty moter Nekibe

E marte, 21.06.2011, 08:03 PM


Nekibe Kelmendi, Hava Bujupi, Rita Saliu
Nekibe Kelmendi, Hava Bujupi, Rita Saliu

 

LULE PER TY

 

Leter nga Amerika per Ty moter Nekibe

 

Nuk ka pend, as penel, qe mund te shpreh sakrificen heroike te shpirtit luftarak e atdhetar. Humane, zemergjere, mendje mprehte e mirenjohese e madhe. Nuk u gjunjezove edhe atehere kur te shkrumbuan. Ashtu si trimereshe, liridashese e pa trembur, ne luftime ishe tingellim i paster Dardanie. Deshmi e gjalle, me dinjitet, e ditur, element i fuqishem burrerie. Me e fort se vet keshtjella.

Dije te na ngushelloje mike, moter. Nene ne prag te shtepise. Shpesh citoje LAMATRININ, KJO ESHTE TOKA E HERONJEVE E TE GJITHA KOHRAVE. Lirin e kishe rit te Shenjte. Rrugetuam bashke neper beteja, te sjellim pak drite ne ter moter e shtrejte

* * *

Me kujtohen si sot motra ime dy tre takimet tona pas Dites se Lirise, e Pavaresise se Kosoves, tokes sone te shtrenjte.

Ishte mengjez i fresket, 5 Tetor kur u organizua promovimi i librit tim me poezi "ECJE VERTIKALISHTE NEPER OQEAN''...Aty ne rendin e pare ne Biblioteken Kombetare si nje IKONE me thirre prane, e me the qete - shume qete: "Bija ime jam e semure, kemba me dhemb, kam ardhur me shkop, mora guximin te eci te jem prane teje si rrugetimi yt neper oqean". Mu mbushen syte me lot, qe pikuan ne varg,

Takimi tjeter ndodhi, me rastin e kremtimit te 100 vjetorit te NENES TEREZE dhe 20 vjetorit te forumit te gruas ku u dekoruam te dya NEKIBE KELMENDI E Rita Saliu. Me perqafoi fort me mallin e tokes, e i rridhnin lotet nga vargjet e shkeputura te poezise sime.

* * *

 

EDHE AEROPLANI MOS TI HAPTE KRAHET

NE KEMB DO TA KALOJA OQEANIN

DARDANIA ME BEKON....

 

Kishim shume takime, evokime moter, nene, ikone keshtjelle e gjalle do jesh.

 

TAKIMI ME KESHTJELLEN

{NEKIBE KELMENDIT}

 

SA TI SHPORIM TE …..

NGA TROJET TONA

DO BEJME DASEM TE MADHE

KUR KRYENGRITJA TE PERFUNDON

DO SHIFEMI TE FUSHA LULEKUQE

ME PRIT SE DO TE VIJ

KUR KOHA SI MBYLL PLAGET

TAKOHEMI TE LUMI VALBONA

 

GJITHMONE DO TE CELEBROJME JETEN E SHTREJTA JONE

 

Nekibe Kelmendi, Rita Saliu, Adem Saliu
Nekibe Kelmendi, Rita Saliu, Adem Saliu

Rita Saliu

SHBA(Vota: 12 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora