E marte, 16.07.2024, 07:24 AM (GMT+1)

Shtesë » Lajme

Trafiku i drogës, arrestohen 14 shqiptarë në Itali

E shtune, 18.06.2011, 10:10 AM


TORINO- Një operacion i Guarda di Finanzia ka përmbyllur me sukses një operacion për arrestimin e një bande të rrezikshme kriminale shqiptarësh me qëndrim në Torino, që merrej me trafik ndërkombëtar armësh dhe droge. Mediat italiane, duke iu referuar të dhënave të policisë raportojnë për 23 persona të arrestuar, ku 14 janë shqiptarë, 7 italianë, i maroken dhe 1 tunizian.

Nga kontrollet e ushtruara nga polcia, janë sekuestruar 46 kg kokainë dhe heroinë, mbi 40 mijë euro para kesh, dhe armatim, 3 pistoleta dhe municione të ndryshme luftarake.

Operacioni i koduar “Selenicë” (nga vendi i origjinës së disa nga prej të arrestuarve), nisi që në vitin 2008 pas vrasjes së një çifti romësh, në Torino, që çoi në arrestimin e shtetasit shqiptar, Tesilvan Bashaj, në atë kohë vetëm njëzet e katër vjeç, i cili më pas është dënuar me burgim të përjetshëm.

Organizata e cila kryesohej nga shqiptarët, importonte sasi të mëdha heroine dhe kokaine nga zona e Ballkanit dhe Hollanda.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora