E enjte, 21.09.2023, 11:13 PM (GMT+1)

Shtesë » Lajme

Agim Vatovci: 9 Qershori i vitit 1999 një ditë shprese dhe lirie

E premte, 10.06.2011, 07:56 PM


9 Qershori i vitit 1999 një ditë shprese dhe lirie

 

Po me këtë datë u nënshkrue Kapitullimi i forcave serbe nënë Komandon e forcave të NATO-së, ku

për shqiptaret e Kosovës ishte një ditë e madhe ditë gëzimi dhe lirie nga forcart hegjmoniste Serbosllave. Shumë familje të cilat grat e tyre lindin po me këtë ditë me 9 Qershor 1999 djemve të lindur ua vënin emrin Egëzon,kurse vajzave Egëzona. Njëri prej tyre që lindi po me këtë date është Egëzon Agim Vatovci nga Vushtrria i cili sot mbush 12 vjet dhe vijon mësimet në klasen e 6-të të shkolles fillore “Naim Frashëri” në Vushtrri.

Sipas shumë dijetarve të fushave të ndryshme dita e 9 Qershorit do të duhej të ishte Fest Kombtare dhe të festohej anë e mbanë Kosovës.

 

Prishtinë Agim Vatovci

09.Qershor 2011 Rr"Wesley Clark N:12

42000 Vushtrri - Kosovë(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora