E diele, 10.12.2023, 05:16 PM (GMT)

Përjetësi » Mani

Kadri Mani: Halil Canolli luftëtar i pavarsisë

E enjte, 29.07.2010, 08:22 PM


Kadri Mani

 

Halil Canolli luftëtar i pavarsisë

20.5.1949

 

O tek lenë dielli-o e praron hana

Halil Canoll-o ma nuk ban nana!

 

O n’UÇK-o u nis me shumë bindje

Jo veç vetë por me gjithë-o familje!

 

Ndjeu gjithë bota bre ndjeu vedni

Ra dëshmor-o i biri i tij- Shpendi!

 

Halil Canolli-o fort është egërsue

O fort sikletshëm paska turfullue!

 

O u tranofsha-o dhe marrsha malin

Po s’u hakmora-o shumëfish për djalin!

 

O ju rikujtua se çka i tha babë Sinani

O ditën më t’ligë-o ta gjen dushmani!

 

O formon çetën-o malit tatpjeta

Njësiti i tij-o kish tridhjetë veta!

 

Me kallashnikë-o e nga një nagant-e

O Halil Canolli-o ishte komandant-e!

 

Koamandanti-o ishte prind i vërtetë

Me ushtarë trima-o bre si edhe vetë!

 

O Halil Canolli merr rrahun kah kroi

O ka marrë emrin-o bre Babë heroi!

 

O Halil Canolli qëndron nën hije ahu

Njësoj si para luftës-o punëtor krahu!

 

O s’ka luftu-o për mendjemadhësi-e

Por nga nevoja-o bre për pavarësi-e!

 

O me tërë qenien-o veten e mbrehu

Simbol komandanti-o Adem Shehu!

 

O trup atleti-o rrëshqet-o sikur njala

Si Jahja Fusha e sikur Shaban Shala!

 

O qëndron Llapi-o e mbrehu Gollakun

O te Halil Canolli-o bre kemë konakun!

 

O përvjetorët-o bre vijnë edhe shkojnë

O gjenetarat-o le t’i gëzojnë-galdojnë!

 

UÇK-ja krijoi-o bre një t’madhe epope

O jemë një popull-o që vdes sikur me le!

 

Me asnjë kusht-o qafën s’kemë me shtri

O me asnjë kush-o nuk rrimë n’robëri!

 

O edhe pushtuesit-o bre i erdhi dita

O pas çdo kthese-o haste ndër prita!

 

O sa t’jetë jeta-o bre për me jetue

O emrat tuaj-o s’kanë me u harrue!(Vota: 9 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora