E diele, 14.04.2024, 12:52 PM (GMT+1)

Përjetësi » Mani

Kadri Mani: Riorganizimi i të djathtës kombëtare mbarëshqiptare

E shtune, 29.05.2010, 07:55 PM


Riorganizimi i të djathtës kombëtare mbarëshqiptare

 

 

TË PËRGJUNJUR E TË PËRGJUMUR

 

Nga Kadri Mani

 

Titullin e huajta nga atikulli i zotit Thanas L. Gjika: „Shqipëria vijon të nxjerrë trima si Gjergj Elez Alia“-Zemra Shqiptare, E Shtune, 29-11-2008, 07:55pm (GMT), vetëm me tjetër kuptim: te artikulli i zotit Thanas fjala ishte për gjunjëzimin e përgjumjen e popullit nën diktaturën enveriste-staliniste, kurse unë e kam fjalën për gjunjëzimin dhe përgjumjen e të Djathtës Kombëtare Shqiptare mbarëkombëtare: Balli Kombëtar, NDSH-ja, Besëlidhja, Legaliteti.

Pasnjë përvoje të hidhur kontaktesh me disa nga “përfaqësuesit” e këtyre organizimeve formale në Prishtinë, erdha në përfundim se ato janë të mykura edhe të kalbura brendapërbrenda!!! Ato i kanë humbur kriteret dhe kanë brenda pjesëtarë të partive të ndryshme!!!

Besoj se edhe në Shqipëri e vende të tjera është njësoj, andaj propozoj një Kryesi për t’i suspenduar që të gjitha ato ekzistueset e deritanishme dhe të bëhet unufikimi i tyre i riorganizuar dhe unik për mbarëtrojet tona të krejt rruzullit. Organ i përbashkët të jetë njëra nga gazetat apo revistat tona: “Shqipëria etnike”, ”TROJET TONA”...

Këtu po jua paraqes përvojën time të hidhur: në NDSH-në e Prishtinës, njëri brohoret për Hashim Thaçin e tjetri për Jakup Krasniqin!!

Kurse unë Kadri Mani tok me bashkëshorten time, zonjën Shukrije Bunjaku-Mani dhe vëllain  tim 90-vjeçar, Ramiz Osmani, u futëm te Besëlidhja Kombëtare Shqiptare me kryetar zotin Emin Fazlija.

 

Besa 7-vjeçare s’paska dëgjuar për Besëlidhjen!?!

 

 

Nga Kadri Mani

 

Sonte më datën  17.11.2009, në orën 18 e 40 minuta, po bisedoja me bijën e Mustafë Ibrahimit nga Uglari, e cila qenka në klasën e 7-të, por nuk e di, nuk e njeh Besëlidhjen, partinë e xhaxhit të vet dëshmor- Vehbi Ibrahimi!

Nuk ia paska shpjeguar kurrkush se çfarë lidhe ka emri I saj personal-Besa, me partinë- Besëlidhja dhe me xhaxhin e saj dëshmor!?!

I kishim shpërndarë fletërgjistrimet pariake për anëtarësim në Uglar, por kurrë Kryetari nuk jua ka kërkuar më!?!

E kisha bindur Avokatin Metush Sadikun dhe i pati dorëzuar disa fletëregjistrime, por Emini gjeti ca të meta në plotësim dhe jua kthyem prapa në rirregullim, por as me kërkesën time, Emini nuk kontaktoi me ata 200 votues!?!

Kryetari Emin Fazlija nuk vjen as te ne!?- edhe kur shkoj në orën 20, më thotë se qenka tepër vonë, se është me grip… dhe unë kthehm prapa si fëmijë i zënë në faj!

Emini nuk mban lidhje as me vëllain e dëshmorit Vehbi Ibrahimi, me Ibrahim Ibrahimin!?!

Emini ka thënëse do ta temelojmë Degën e Prishtinës, por as kontakton me të njohurit e mia, as më njofton me të vetët!?!

Besa e vogël më thotë se e njeh Eminin, por nuk e paska dijt se ai merret me parti!

Zotni Emini ende nuk paska dëgjuar se unë jam lektor dhe merr lektorin nga Presheva!

Shoku i tij njëfarë Qerreti, nuk bashkëpunon me mua, porpërmes të tjerëve më çon selame se duhet të kem kujdes me kë po bashkëpunoj!?!

Mustafë Ibrahimi ishte në spital,e tash është në shtëpi, në shtrat, por Kryetari i partisë nuk e di, as nuk i intereson tadijë!?! Kur ndonjë anëtar është pasiv, përjashtohet, por anëtarësia nuk e përjashton kryetarin pasiv dhe sabotator!?!

Kryetari Emin i vlerëson qosiqët përdemokratë!?- dhe më dyshon se unë nuk po di t’i vlerësoj, unë po i fyej “njerëzit”!?!

Jemi përgatitur ta vizitonim Kryetarin e EDSH-së dhe t’ia dhuronim nganjë libër, Emini e sabotoi vizitën dhe kali viti e më ngeli dhurata nëpër duar!?!

Pastori na mori për shëmull të keq: Hej bre! Ka njrëz ë nuk flasin mes vete!?!

 

Neni 9:

 

 SHTYPI

 

BKDSH ka shtypin e vet që është organ kryesor i Lëvizja  dhe quhet “BESA SHQIPTARE”.

 

Besëlidhja jonë është për një shtyp të lirë e demokratik dhe edukativ duke iu përmbajtur Programit dhe Statutit tonë që i shërbejnë interesave të përgjithshme kombëtare.

Degët e Partisë si dhe mërgimi kanë të drejtë të kenë organet (shtypin) e veta. Kjo për shkak të informimit sa më efikas të anëtarëve dhe opinionit të gjerë kombëtar.

 

 

 

Zotni Emin Fazlija, në teori ka rregulluar çdo gjë, tash vetëm praktika po i mungon!

Para do dite unë me birin tim dhe me historianin zotin Qazim Namani po pinim kafet te Princat; aty anash ishte Ahmeti, daja i Jashar Alisë, një qosiç i infekruar keq, të cilin po e vlersonte lart Emini, duke m’i hedhur deponimet e mia në mënyrë tejet të vrazhdë!

Tash që doli libri i hazreti Syleman Aliut:”FILOZOFIA E KRROKAMËS”, a thua kah do të shkojnë e çka do të bëjnë këlyshët e babait të qenit!?!

-“Pse atëherë nuk vije me ne, po me komunistët!?”- më pati thënë Emini me habi apo me fodullëk: nuk iu përgjigja, që të mos acarohemi pa lidhe... po ti ore dai ku ke qenë dje dhe ku je sot!?! Revista jonë “Shqipëria etnike” pati dalë si organ i Bashkësisë Shqiptare në Zvicër, por kur Kryesia e cila njëkohësihst ishte edhe stafi i revistës, nuk bashkëpunoi me revistën në nr. 1 as 2, në numrin 3 i shemba dhe në vend të stafit shkrova strofën:

 

Pa dëgjoni moj shqiptari

kanë ardhë derra në Bashkësi

kanë zënë vend në kyesi

nuk paguajnë as anëtarësi!

 

Dhe vijova ta financoja vetë nga ndihmat tona sociale, arrita që revistën ta bëja në 100 faqe, nga të cilat 4 e 6 me ngjyra; kurse Emini “paqësor” me nja 15 xhenaze të kresisë, po e nxirete revstën “Besa” me katër apo gjashtë faqe në shaptilograf! Që të na toshte se ja, kush jemi, fakirfukara! Sqiptarë me gjarpërin në kuletë!

Së fundi ish-kolegu im, po më intereson: e e formuat Degën e Prishtinës, a keni kontaktuar me familjarët e dëshmorit Vehbi Ibrahimi, me familjarët e avokatit Metush Sadiku... që kishin nga 200 votuaes, se si dolët në zgjedhje dhe, më në fund, në balotazh? – apo mos e Djatha Kombëtare tanimë e ka humbur të drejtën qoftë edhe vetëm t’ua përmend emrat Prof, Ymer Bersihës e Marie Shllakut?

 

PERGJIGJEN QE NUK E MERITON. Zoteri kishte qene me burrerore te merresh me hallet tua e mos te ofendosh njerzit qe nuk te kanö bere asgje te keqeNuk kam pase, nuk kam as qe dua me pase far pune, aq ma pak simpatie per mikun tend te dashur Rexhep Qosj

Wed, December 30, 2009 6:18:34 PM

From:

Emin Fazlija <emin.fazlija@gmail.com>  

Add to Contacts

To:

kadrimani@yahoo.com

-------------------

 

O Emin intriganti shpifaraku, o do ta pjellësh ariun zi derisa t’i argumentosh shpifjet e shekullit: “aq ma pak simpatie per mikun tend te dashur Rexhep Qosj!?- asnjë shkja, as udbash, nuk më ka shpifur më tepër sesa “naconalisti” shpifarak pa pikë gjaku njerëzor- Emin Fazlija!!!

Or derr i majmur, po e festojmë 10-vjetrin e revistës “Shqipëria etnike”, ku mbititull në vazhdimësi e kemi pas: Mbi 100 intelektualë kan shkruar kundër sjelljeve antikomëtare të Rexhep Qosjes.

-----------------

Koleg Syjeman Aliu, duke të uruar për librin brilant: “FILOZOFIA E KRROKAMËS (Rexhep Qosja para pasqyrës)”, kam një vërejtje: përse bre burrë nuk e keni cek edhe artikullin tim të botuar te "Bota sot" më datën 3 nistor 1997, f. 13?- të ribotuar edhe te libri im: "SHQIPTARËT JANË ATJE!", Tiranë 1999, f. 111-113:"KUSH PO E PËRKRAHË EDHE MË TUTJE QOSJEN PËRÇARËS? (Letër e Hapur FISH-it në Kosovë)?
Shëndet.
P.S.: Të stigmatizohen pamëshirëshëm puthadorët e puthabëthët e Qosjes sharlatan e të shitur e të shituar: të deklarohen hapur familja e tij dhe vuthnjanët. A e ndiejnë ata hijën e zezë e turpin që po ju shkakton bastadi familjar e bashkëfshtar!?! 

 

(komenti im në vzahdimin-2 te zemrashqiptare)

 

Dhe ja se kush ka fëtyrë të ma përmend “burrërinë”; dhe ja se kush paska qenë kryetar i “besëlidhjes-antshqiptare”!?!

Turp e ndot sot e mot.

 

Kadri Mani

 

 

 BESËLIDHJA SHQIPTARE

Për çdo vit Festa e Flamurit
Ja, si sot tubuar në këtë sallë
Për t’i kujtuar bedenat e gurit
Për të mbrojtur fshat e mëhallë 

Stoli Flamuri, Ismajli, Isa...
Qerrja e thyer nëpër shtrëngatë 
Bëhej luftë në gërxhe ndër lisa
Mobilizim në vend e në mërgatë

Besëlidhja Shqiptare na ka pri
Shote Galica e Marije Shllaku
Shumë njerëz janë vra janë gri
Që të valojë pa yll yni bajraku!

Sot nuk jemi tanimë në ilegale
Galdojnë fëmijët ndër shtëpia
Kemi librat e arkivat nacionale
Në ballë na prinë Emin Fazlija!
 

Zotni Avokati Shahin Bajgora paska dëgjuar për zotin Emin Fazlija, i cili e paska njëfarë partie!?!

Shëndet.

Kadri Mani

 

15.3.2010(Vota: 5 . Mesatare: 3.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora