E diele, 19.05.2024, 05:48 PM (GMT+1)

Përjetësi » Mani

Kadri Mani: Historiani Myftar Memia midis krenarisë e pikëllimit në Prekaz!

E premte, 16.04.2010, 09:57 PM


Zotni Myftar Memia sheh Kosovën e lirë mbjellur me varre!
Zotni Myftar Memia sheh Kosovën e lirë mbjellur me varre!

Historiani Myftar Memia midis krenarisë e pikëllimit në Prekaz!

 

Nga Kadri Mani

 

Të nderuar lexues, janë dy bashkëshortë të moshuar në Tiranë (zotni Myftari e zonja Shkurta), në shtëpinë e të cilëve po mbretëronete harmonia bashkëshorotre, mbase, e pashembullt në trojet tona!

Myftari qe dënuar me dy vjet burgim për pakujdesi ndaj zjarrit, por ai ishte nga Shëlzeni dhe për regjimin katil, ishte edhe kosovar ose prokosovar!! Dhe sgurimcat po e nxitnin z. Shkurta që të shkurozohej nga ai armik! Por këtu ajo Shkurta e urtë, ngriti kokën prej një shqiponje së cilës po i cenohej çerdha familjare:

-Nëse qenka burri im armik, edhe unë jam armike dhe shkoj në burg tek ai! Por kurrën e kurrës nuk shkrorëzohem për teka të armiqve të vërtetë të popullit!

Sigurisht që për hatër të kësaj bashkëshortie besnike shembullore, Providenca pati kujdes që kurrë në jetë të mos sëmureshin njëkohëisht që të dytë, por me radhë, herë njëri e herë tjetri!!

---------------

DY DUAR PËR NJË KRYE!...

Nga Myftar Memia

Baca Shlëzen mjekërbardhë
vuri dorën strehë mbi ballë
mrrolshëm foli disa fjalë:
-shih bre vëllain tonë në atë anë
kapluar e kanë disa dimra të randë
dimra të randë e kanë kapluar
lukuni ardhacakësh e kanë sulmuar
për ta zhbi e për ta shformësuar...

Sihariq i madh për ne:
në mbrojtje të pragut,
Kosova lindi një Shotë të Re
pagëzuar e ka U Ç K-e!

Shqiptarin s`mundën me e zhbi as me shfaruar
se kurrë nuk mundën SHQIPTARIN me rrëzuar
s`mundën me rrëzuar as me zbrit
fara e të huajit aty s`ka për të të mbirë
serbosllavët sado egërsisht të sulen
rrënjë iliridardane kurrë s`mund t`i shkulin!
agresorët po vrasin gra, pleq e fëmijë
por edhe nënat me fëmijë në gji...

Fshatrat shqiptare po i bëjnë shkrumb e hi
po ju o politikanë e diplomatë po rrini sehirxhinj
madje rusi francezit po ia shkel njërin sy!
por bijtë e tokës Arbërore me dy duar për një krye
me thonj e me dhëmbë po mbrojnë vlerat stërgjyshore
jetën, nderin, dinjitetin kombëtar
siç e kanë mbrojtur gjysh-stërgjyshërit prore!
Me të duart për një krye, ashtu si shqiptarit i ka hije!

2.

Ah, Evropë njerkë edhe tash po bën sehir?!
kështu po e ndërsen agresorin pamëshirë...
po të sulmonin vlerat tuaja lukuni gjenocidistësh qe besa
madje po t`iu cenonte vetëm tregun, apo t`iu zinte pakëz shtegun
ju do t`i përgjigjeshit me raketa, tanke e topa
sa do të kthehej në tym e flakë jo vetëm Evropa...
po vetëmbrojtjen e shqiptarëve e quani "terrorizëm"
e pushtuesit shfarosës i quani të ligjshëm!!!
madje kolonizimin e gjenocidin  në vatrat tona stërgjyshore
e kualifikoni demokraci!- a s`është kjo çudi mbi çudi?!!
Ju zotërinj politikanë e diplomatë të Evropës njerkë
agresorin e lini të shfarosë një popull që kërkon liri?
a nuk e kuptoni se me këmbë jeni në prag të shekullit të ri
por me gjykim e vendimmarrje po qëndroni tek Kongresi i Berlinit ogurzi?!

3.

Jo zotërinj, këtë dijeni mirë
Shqiptarët kërkojnë liri, paqe, barazi
por kurrën e kurrës mëshirë
se ai ka vendosur açik për fatin e tij
për liri e barazi, madje për bashkim kombëtar
me hir a me pahir
këtë Evropa ta dijë mirë.
Ju zotërinj ia nxorët bojën vetes, pasha besën
atë çka vendosni sot e përmbysni nesër.
po Jua themi açik pasha besën
po bërët tregti me çështjen shqiptare edhe kësi shtegu
e detyroni vullkanin shqiptar të shpërthejë
lumenjtë e trojeve tona arbërorë dalin nga shtrati
Ibri, drinat, Vjosa, Vardari, Shkumbini, Valbona...
se pasha besën e shqiptarit
kush ka lakmuar këtë tokë
ka ardhur me brirë
por është kthyer pa kokë!...
këtë zakon amanet na e lanë të parët
e brez pas brezi nuk e kemi çartë
çartë s`e kemi por e kemi forcuar
pse historia kështu na ka mësuar.
Shqiptari kurrë nuk do t`i ngriti dy duart përpjetë
as sot, as kurrë në jetë!
Ai dy duart ka për një krye
ashtu siç shqiptarit i ka hije!

4.

Sihariq i madh për ne
në mbrojtje të pragut
e në lumenj të gjakut,
Kosova lindi një Shotë të Re
Pagëzuar e ka U Ç K-e!

Tiranë, 11 mars 1998

(Myftar Memia, është Anëtar Nderi i Bashkësisë Shqiptare Kantonale të Bernit në Zvicër)

Artikuj të mbledhur nga kërkimi për termin "Myftar Memia"

Shenim: Per te pare si mund te permiresoni kerkimin tuaj, ju lutem vizitoni kete artikull!

»Jeta shqiptare e vitit 1913, e përmbledhur në 60 fotografi - Albania


- Shtuar 2010-04-02 ditë më parë

më shumë

 

»Ditë e plotë e Zef Zorbës - Shekulli


- Shtuar 2010-04-01 ditë më parë

më shumë

 

»Zef Zorba me parathënien e Kadaresë sot në MKRTS - News of Albania


- Shtuar 2010-03-31 ditë më parë

më shumë

 

»Grabitësit e veturave lukzose, 29 vite burg - Shekulli


- Shtuar 2010-03-20 ditë më parë

më shumë

 

»Mashtroi me vizat, në gjyq “miku” i zyrtarëve - Panorama


- Shtuar 2010-03-19 ditë më parë

më shumë

 

»Krimet e Rënda japin 31 vite burg për hajdutët e makinave luksoze - Shekulli


- Shtuar 2010-03-14 ditë më parë

më shumë

 

»Mjekët nefrologë, në alarm: Sëmundja e veshkave po përhapet frikshëm - Gazeta Sot


- Shtuar 2010-03-12 ditë më parë

më shumë

 

»Testimet për Shkollën e Policisë, emrat, datat dhe vendet e konkurrimit - Albania


- Shtuar 2010-03-11 ditë më parë

më shumë

 

»Poezi për vrasje në mes të natës së 26 shkurtit 1951 - Gazeta 55


- Shtuar 2010-02-26 ditë më parë

më shumë

 

»Nestor Tereska: Çdo ditë më kapin njerëz që duan të shesin veshkën - Ballkan

 

Myftar Memia  redaktor shumëvjçear:

 

Numri i regjistrimeve të gjetura është 30 dhe numri i regjistrimeve të shfaqura është 30.
Një paraqitje më e detajuar e regjistrimit mund të përftohet pasi ju të klikoni paraqitjen e shkurtër të tij. Gjithashtu ju mund të shënoni regjistrimet dhe të shtypni butonin "Shfaq detajet" për një paraqitje më të detajuar.


1

Tri dimensionet e luftës çlirimtare të Kosovës / Halil Katana; Myftar Memia

2

Mërgata e qyqeve : roman / Nasho Jorgaqi; Myftar Memia

3

Mërgata e qyqeve : roman / Nasho Jorgaqi; Myftar Memia

4

Zot të kësaj toke jemi ne : kujtime dhe përjetime / Faridin Tafallari; Myftar Memia

5

Kriminalistika : taktika-metodika / Skënder Begeja; Myftar Memia

6

Udhëzime dhe problema të zgjidhura në rezistencën e materialeve / Zyhdi Caslli; Myftar Memia

7

Darvinizmi / Sami Perihana; Myftar Memia

8

Vlaga e kësaj toke / Halil Katana; Myftar Memia

9

Veçoritë e kontabilitetit në ndërmarrjet tregëtare / Muharrem Frashëri; Aristotel Pano; Myftar Memia

10

Haki Stërmilli në publiçistikën politike të viteve 20-30 / Myftar Memia

11

105 martiret e Ponoshecit :Skicë / Myftar Memia

12

105 martiret e Ponosheut :Skicë / Myftar Memia

13

105 martiret e Ponosheut :Skicë / Myftar Memia

14

Portreti i Bajram Currit në epikën historike Me rastin e 70-vjetorit të vdekjes së kësaj figure të shquar / Myftar Memia

15

Kuvendon Shkëlzeni plak... / Myftar Memia

16

Për këtë tokë :Tregim humoristik / Myftar Memia

17

Kuvendi i Besëlidhjes së Malësisë së Gjakovës mbeti në histori / Myftar Memia

18

Për trojet tona stërgjyshore / Myftar Memia

19

Ditët e sulmit për Çlirimin e Kosovës dhe Ganxhakut / Myftar Memia

20

Bajram Curri në epikën historike .-(Me rastin e 75-vjetorit të rënies së Heroit) / Myftar Memia

21

Masakra e Ferizajt - dhjetor 1944 / Myftar Memia

22

Ju ratë që Shqipëria të bëhet flamur : [Poezi kushtuar dëshmorëve] / Myftar Memia

23

Nga lufta çlirimtare e Kosovës / Myftar Memia

24

Familja Jashari, flamur qëndrese : Në 5-vjetorin e rënies heroike të Adem Jasharit dhe familjarëve të tij / Myftar Memia

25

Hyrë Emini - Luftëtare heroike e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës / Myftar Memia

26

Flamurtarë të lirisë Jusuf Gërvalla, Kadri Zeka e Bardhosh Gërvalla / Myftar Memia

27

Hasan Prishtina figurë e shquar e kombit shqiptar / Myftar Memia

28

Kush e vrau Bajram Currin? : homazh "Dragoit të Dragobisë", me rastin e 80 vjetorit të rënies / Myftar Memia

29

Avni Rustemi - figurë kulmore e demokracisë së vërtetë kombëtare / Myftar Memia

30

Strategjia e pansllavizmit rusomadh dhe e panserbizmit / Myftar Memia

 (Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora