E diele, 14.04.2024, 12:33 PM (GMT+1)

Përjetësi » Mani

Kadri Mani: Duke jua sha fisin...

E premte, 09.04.2010, 09:25 PM


 

 

 

Kadri Mani

Duke jua sha fisin...
/Sonja Biserko-s e Natasha Kandiç-it me rastin e 10-vjetorit, 
DITA E KTHIMIT 17 Qershor 1999 - 17 Qershor 2009/

Duke jua sha fisin
Ju harruam juve
duke mallkuar pisin
jua bëra me hile edhe të miave truve!

O mendët e mia
këthjellohuni njëherë
dhe ndër delet e tua
ka një dele të zezë

Ju m'i fshitët lotët
e më dhatë përshesh
unë i kujtoj motet
edhe juve shpesh

Socialdemokraten
"Radniçke novine"
kur ma jepnit uratën
kur më rrahnin përshpine...

tepricat-višak-u
Aksioni i Armëve
i kish zënë meraku
për ferexhen e grave!

Prandaj motrat e mia
vijojmë bashkë në garë
ju grish te imja shtëpia
të ju ngritim lapidarë

neve na takon të jemi të matur 
ngase ne dallojmë nga ata të çartur
dhe ata nuk janë vetëm nga murlani
ngjashëm ka te juga dhe nga sunami 

se në zemrën time paskam shumë rahmet
keni dëgjuar sokëllimat e njerëzve nën sharrë
paçkase për shumëçka nuk jam kompetent
palagët gacërojnë e kërcënimi për të reja varrë?

 

Haxhi Krasniqi e Ramadan Zaplluzha (Therrë Murrizi), ishin ndër bashkëpunëtorët e parë të revistës “Shqipëria etnike”.

 

Dhe vëllai i Ramadanit, Ademi, na erdhi mysafir në shtëpi dhe fill ia kthyem vizitën. E çmonim për gjestin që po i ndihmonte Agim Gashit ta botonte librin... Më tha se e di  serbokroatishten dhe ia dhashë vjershën për përkthim:përkthim i saktë, identik, autentik, i ka qëndruar besnik oigjinalit... thuhet për përkthyesit e ndërgjegjshëm. Por ky tip i hurit   dhe i litarit, vjershën time pozitive e kthenë negative:”sanjao sam kobillu i kravu”!! 

Dhe ja se çf arë shkruan bastardi-kryebastardi: 

                                                                                                                                            

FW: Bisede?

Von:

Adem Zaplluzha (ademzaplluzha@hotmail.com)

Gesendet:

Montag, 15. Februar 2010 07:54:46

An:

kadrimani@hotmail.com

sHIKO SA NERËZISHT PO TË RESPEKTOJ UNË TY ,DHE ËSHTË E EDHËS QË EDHE TI TA RESPEKTOSH VETVETEN O BURRË I DHEUT.NËSE JE TI SHQIPTARË ATË HERË UNË JAM KINEZ.
PLISI QË E MBANË NË KOKË,NUK TË BËNË SHQIPTARË,SEPSE SHQIPTARI NUK SHKJRUAN ODA PËR SHKINA.NËSE MË SHKRUAN EDHE NJË HERË,"POEZIN" TËNDE QË E KAM ATE SHKINISHT KUSHTUAR  SHKINAVE TË BEOGRADIT DO TË ME DETYROSH QË TË JA OFROJ MIKUT TËNDË FLORI BRUQIT.ZOTRI ADEM ZAPLLUZHA NUK ËSHTË I SËMURI I INTERNETIT ANDAJ MË LËRË RAHAT. MOS MË SHKRUA AS MOS MË MERRË PËR GOJE AS PËR TË MIRË AS PËER TË KEQ,ME NJË FJALË MOS MA PËRMEND EMRIN SE UNË TË KAM HARRUAR,KUR KE BËRË NJË KRAHASIM QË NUK E MERITOJË.ISHALLA TË SHËRBEN SHËNDETI DHE FATI NË JETË, PO TË TEM ISHALLA SEPSE I PËRKAS FESË ISLAME DHE NUK JAM XHambaz që t(‘)i ndërroj fetë si evgjitët mushkat(.)

----------------------------------------------------

Tash e dimë se kush je: ti nuk je knez, ti je rrugaçi  më i neveritshëm.  Ti, kërdhelja e dreqit, po më mësoke, ë!?- po ku në hamam paske qenë që nuk të kam takur për 70-vjet!?- kam me shkue në Prizren apostafat për biografinë tënde.

Turp e ndot sot e mot.

Kadri Mani

 

 (Vota: 5 . Mesatare: 2/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora