E diele, 10.12.2023, 04:59 PM (GMT)

Përjetësi » Mani

Kadri Mani: Drejt rrugës për ndryshim

E premte, 16.07.2010, 08:03 PM


Sali Berisha, 15.10.1944
Sali Berisha, 15.10.1944
Kadri Mani

 

DREJT RRUGËS PËR NDRYSHIM

 

O tek len dielli e praron hana

Sali Berishë-o ma nuk ban nana!


O hap ekranin del Kryeministri
Me dy gishta-o drejt kah qielli!


O nga Kanada e Otava-o n’Istri
Vreshtë gjelbëroshe-o e ditë prilli!

O Kosova s’ka qenë e Serbisë
Po ka qenë shkëputur Shqipërisë!


E kanë nda-o bijtë e rrospisë
Për t’ia bërë-o qejfin Rusisë!

O Këshilli Traktatit i Atlantikut
Të zbresë pakëz-o majës fikut!


O të shohë hartën e Adriatikut
T’i pëlcasë zemra mynafikut!

O ja dy gishtat ngritur përpjetë
Të mos ketë-o errësirë përjetë!

 

O sikur qiriri-o i Naim Frashërit
Fshije bërllokun-o drejt farashit!

O nga është prijësi-o i lumtë goja
O nga malësia është nga Tropoja!


O vëlla besnik-o është i Rugovës

Pavarësinë me ia dhënë Kosovës!

O të rrijë sus çetnik Koshtunica
O gur në qafë-o po i rri Toplica!


O a jemi ne bre-o dy popuj miq?
Kur unë ha gorrica dhe ti ha fiq!

Or ti andarti-o bre dinak i Greqisë
Që ia ke vënë-o këmbën Çamërisë!


O porse prona-o bre e ka një zot

Lërini më llomotitjet-o e mos fol kot!

O nga lartësitë e majës së Hisarit
Po përkrah planin-o të Ahtisaarit!


O Udhëheqja politike-o e Kosovës
O do t’i marrë-o trojet e Mavrovës!

O dhe me vullnetin-o e shumicës
T’ia qesim-o bre rrethin Toplicës!


O t’i jepet fund-o gjendjes kritike
Për ta bërë-o Shqipërinë etnike!

O Beograd-o i bardhë ti qofsh i zi
Me shumë dimra-o ti na ke ngri!


O s’të bëri punë-o hiç kallaballëku
Tash me fat të qoftë-o pashallëku!

O Kryeministri i ka sytë të skuqur

O njësh me librat-o shkrirë e puqur!

 

 O seriozisht-o jo si të tjerët hajgare
Gjendja historike-o dhe mesjetare!

O dhe me vetëdije-o të lartë kritike
O krijoi klasën-o t’re has politike!


O që t’na udhëheq-o e reja plejada
O të ikin haramët-o dhe arta dada!

O se s’jetojmë-o ma nën pesë shtete
Por do të dalim-o bre shtet më vete!


O tok me Evropë-o dhe me Amerikë
Se Kosova tashmë është Republikë!

O se mjaft gjat-o kemi ndejtë të ngratë

O edhe ne tash-o kemi një administratë!


O falë traditës-o babait edhe nanës
O gëzuashi Shtetin-o bre të Dardanës!

 

O për mëri t’Ramës-o dhe t’Arta Dadës

O presim shiritn-o bre të Autostradës!

 

O Sali Berisha-o bre ashtë një mrekulli

O si askush-o mbushur me plot energji!(Vota: 6 . Mesatare: 2.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora