E enjte, 07.12.2023, 02:10 PM (GMT)

Përjetësi » Mani

Kadri Mani: 24 Maji - Dita e Presidentit

E marte, 06.07.2010, 08:57 PM


Kadri Mani

 

24  MAJI – DITA E PRESIDENTIT

/2.12.1944-21.1.2006/

 

O tek len dielli e praron hana

Ibrahim Rugovë-o ma nuk ban nana!

 

Erdh pranvera-o me lulëzime

Zemrat tona mbushen me gëzime!

 

Erdh pranvera me lule e lumaqe

President-o zemrat na i kënaqe!

 

Trim i madh-o bre burri i botës

Senator Nderi-o bre i Evropës!

 

Fëmijën e vogël mbetur bonjak

Nuk e kuptonte bre çdo ahmak!

 

E kanë sha dhe e kanë përgojue

Por rrugës vet Dielli paska shkue!

 

Lindtte Diell e perëndonte Hanë-e

Lum familja edhe e lumja nanë-e!

 

Lum baba Rrustë-o dhe nëna Sofa

O për suksese-o po shtronin sofra!

 

Shtronin sofra-o banin gazmend

Për këtë djalë-o bre rrush me mend!

 

Rrush me mend-o e sjellje modeste

O në mbarë botën zgjidhte konteste!

 

E qëkur iu botuan-o veprat komplete

O si raketë-o fugoi ndër kontinente!

 

O edhe u shapll-o kjo pavarësia

U gëzua populli e gjithë Shqipëria!

 

Kudër e tërbuar-o iku Serbia

O u  shpartallua keq Jugosllavia!

 

S’ka ma beg-o e s’ka ma agë

Millosheviqi-o shkoi në Hagë!

 

Shumë mendime-o s’ja bajnë ngat

Dikush thotë-o se ashtë çue lugat!

 

O Ibrahim Rugova fort triumfoi

Edhe krejt Kosovën-o e çliroi!

 

O na mësoi-o si ta duam vatanin

E ka studiua-o Pjetër Bogdanin!

 

E përgojuan se ka ndërruar imanin

Pse bisedonte me Papën e Klintonin!

 

Përgojuesit ishin turko-aziatikë

Këmbë e kokë ishin mynafikë!

 

Mynafikë t’shkretë anadollakë

Budallenj-o edhe krejt ahmakë!(Vota: 8 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora