E merkure, 28.02.2024, 02:51 PM (GMT)

Përjetësi » Mani

Kadri Mani: Gëzim Marku botues brilant

E hene, 14.06.2010, 08:19 PM


Kadri Mani

 

GËZIM MARKU BOTUES BRILANT

(17/09/1976)

 

 O tek len dielli e praron hana

Djalë Gëzim Mark-o ma nuk ban nana!

 

Vjen nga Shkodra e Rozafati

Djalë pas djali-o i priftë fati!

 

I priftë fati i priftë nafakë-e

Zemrat tona na i ndezi flakë-e!

 

Na e hapi n’botë-o një dritare

Agjencinë-o Zemrashqiptare!

 

Gjithë shkëndija e flakadan-e

Na shkoi zani-o në Ballkan-e!

 

Ndjeu Evropa e muer vesh bota

Se ne s’merremi-o me punë t’kota!

 

Fort jemë gëzue dhe po galdojmë

Shqipërinë tonë përpara e çojmë!

 

Ishim n’terr-o n’errësirë të plotë

Tungji bota-o na ka njoftë!

 

Vijnë arikujt-o varg sikur lumi

Botues Gëzimin nuk e zë gjumi!

 

Bën pëzgjedhjen siç e di vetë

Dhe i hedh-o në internet!

 

N’shtëpia tona në burg pa dry

Tash krejt botën shohim me sy!

 

Publicistë-o edhe gazetarë

Jemi vënë-o në rrugë të marë!

 

Kemi rrokë vallen dorëpërodre

Me letërsi dhe vepra shkencore!

 

Na u gëzue bre-o çdo shtëpi

Përparimit ia kemi mësy!

 

O i tërë vendi edhe mërgata

Mirë po ngopet me informata!

 

Këngë e valle fije për fije

Do t’i hedhim n’Monografi-e!

 

N’harmoni jemi si në kor

Me etikë edhe me folklor!

 

Bëjmë artikuj të mirë e shkrime

Flakëpërflakë dhe përgëneshtrime!

 

Rretherrotull me fqinjë shovenistë

Këmbë e kokë kanë qëllue fashistë!

 

Dhe shqipfolësit-o të pabesë

Argatë të djallit t’kolonës pestë!(Vota: 18 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora