E diele, 10.12.2023, 05:00 PM (GMT)

Përjetësi » Mani

Kadri Mani: Bislim Elshani antikombëtar

E enjte, 15.07.2010, 08:57 PM


TRADHTARË SHQIPTARË

 

BISLIM ELSHANI ANTIKOMBËTAR

Bislim el-shani, el-sahani, el-legeni, el-palareja, el-hyqmyrylah- tybeistikfa!

 

Nga Kadri Mani

 

Ky tip antirugovist (antipavarësi)-prosocialist, ka vite e dekada që më vë e m’i ndërron diagnozat: herë psikopat e herë... Mjafton të vërehen artikujt e bashkëpunëtorët e tij...

Me këtë unë mbyll çdo polemikë, ngase ai doli bastard- vezë e prishur.

Këtu po ia qes vetëm dy tekstet e fundit për ta aparë shpifarakun rrugaç të pacipë, se çfarë llomotit me gjuhën e vet të përdalë, edhe në këtë moshë (Data e lindjes 20/02/1955):

 

Re: [tschameria] Ja nje pëmledhej e politikes së Ibrahim Ramadani-Rugoves pasqyr reale. prej www.pashtrikut.org?

Von:

tschameria@yahoogroups.com für Bislim Elshani (bislimelshani@hotmail.com)

 

Möglicherweise kennen Sie den Absender nicht.Als sicher markieren|Als Junk-E-Mail einstufen

Gesendet:

Freitag, 4. Dezember 2009 15:46:42

An:

tschameria@yahoogroups.com

 

I dashur Xhemil,

 

Fillimisht të përshëndes me dëshirën që të jeni mirë ti me familje!

Duke iu referuar ca shkrimeve të tjera, lidhur me prejardhjen e mundshme rome të të ndjerit, z. Rugova, më duhet të nënvizoj, jo për ty personalisht, se duhet të kemi kujdes që të mos biem në pozita raciste. Një prejardhje e mundshme rome, ose edhe sllave apo egjiptiane e cilitdo drejtues politik të Kosovës nuk duhet të shërbejë vetëvetiu si një handikap. Në anën tjetër, duhet hulumtuar dhe verifikuar fakti se mos UDB-ja serbe, duke e pasur të ditur prejardhjen e vërtetë biologjike të Z. Rugova, e ka shantazhuar atë me publikimin e fakteve të tilla. Se është shantazhuar z. Rugova prej UDB-së me ndonjë argument të panjohur nga opinioni është jashtë çfarëdo dyshimi, që në kohën e diferencimeve në Institutin Abanologjik pas vitit '81. Ai vetë do të na kishte kursyer shumë kohë e mund po të kishte lënë diçka të shënuar. Në mungesë të këtyre shënimeve, mbetet të presim hapjen e arkivave serbë pas nja 50 apo më shumë vitesh. Kështuqë vlerësimi i aktiviteteve të Rugovës prapa kulisave do t'i mbetet gjeneratave të historianëve të nipërve tanë. Çështja mund të përshpejtohet eventualisht me krahasimin e ADN-së së mbetjeve të z. Rugova me ato të të apostrofuarit, z. Ramadan. Mirëpo sërish ky fakt nuk do t'i shërbente kuj, sepse për askend në Kosovë nuk është e ndaluar të ketë prejardhje rome.

 

Me nderime,

Bislim Elshani

 Përgjigje letrës së z. Manaj

 

Bislim Elshani

08-02-2010, 11:26pm

Nga një e-mail i znj. Tafaj mora vesh se më paske dërguar një letër të hapur. Nga përmbajtja e saj kuptova se ti i ngjan shumë atij populli të cilit Dobrica Qosiqi i thur himne për talentin në thurjen e gënjeshtrave. 
Tani më duhet ta modifikoj ose ta specifikoj pak diagnozën që të kam bërë 13 vjet më parë: ti duket qartë se vuan nga mania e trillimit, së cilës në gjuhën shkencore të psikiatrisë i thonë: konfabulacion. Mos më thuaj se edhe këtë shprehje e kam vjedhur prej teje, si atë tjetrën “amok” të cilën në fakt e kisha “vjedhur” nga novela me të njëjtin titull e Stefan Cvajgut, i cili me siguri s’do të më akuzonte për vjedhje, sepse edhe ai vetë “do ta ketë vjedhur” prej dikujt tjetër.
Ato që thua për përzëniet nga banesa pa qira e nga organizime të ndryshme zvicerane janë gjëra aq komike sa s’dua të marr mundimin t’i komentoj. Do të ishte njësoj sikur të thosha: “ia kam marr inat z. Osmani se më detyroi ta vozisja me një makinë bujqësore nga Suhareka në fshatin Reshtan përmes një rrebeshi me shi që na bëri qull”. Jo more i mjerë, nuk ia marr askujt inat për gjëra të ulëta e meskine, por vetëm për çështje parimore, sidomos kur duhet mbrojtur integriteti moral nga një gënjeshtar i pacipë. Aq më parë, nuk do t’ia merrja kurrë inat një njeriu i cili më ka ngrënë dhe të cilit ia kam ngrënë bukën. Arsyen e inatit ti e di mirë, dhe në qoftë se të ka lënë kujtesa a të ka kapur alchajmeri, po ta rikujtoj, përkatësisht, po i rijap ata rreshta të artikullit tim në ZIK të para 13 vjetëve, të titulluar “Kapeni hajdutin!”:
“Sa për shkrimin e z. Manaj me titull "ZiK-u, altoparlant i ZP-së" ndonëse është më tepër një problem psikiatrik, ia vlen të merremi pakëz me të, sidomos nga fakti se sot edhe të tillët mund të shfrytëzohen në luftën e ndyrë politike. Duke shprehur keqardhje për humnerën shpirtërore në të cilën është katandisur një bartës i afër dy dekadave burgje të Serbisë, më duhet të them se autori K. Mani (alias -Osmani) shërbehet me gënjeshtra kur pohon se B. Elshani me T. Zymberin i paskërkan vjedhur punimet e librit të U. Hotit. E vërteta është se libri është përmbledhur dhe botuar nga B.E. (një djall e merr vesh se ç'hyn këtu emri i T. Zymberit?!) me autorizimin direkt të autorit, Ukshin Hotit. E vërtetë është edhe se libri i ka rënë tashmë në dorë autorit, dhe ai, sipas dëshmisë së vizitorëve të tij në burg, është treguar i kënaqur, si me kompozicionin e tij, ashtu dhe me redaktorët e recenzentët, po sidomos me mikun e tij të sinqertë, Moikom Zeqon, për të cilin autori sigurisht nuk e ndan mendimin e Manajve e të djathtave të ndryshme mafioze që shërbehen me gënjeshtra e trillime pa fantazi. Ndërsa krye-gënjeshtra e këtij artikulli duhet të jetë ajo që gjendet në vetë titullin, që kemi arsye serioze të dyshojmë se nuk e ka shpikur koka e të nënshkruarit. Ajo niset nga fakti se politika kombëtare e Berishës nuk meriton të sulmohet nga asnjë forcë kosovare, aq më pak nga "Zëri i Kosovës" që ka kredibilitetin më të pastër politik e moral në Kosovë që prej dy dekadash për shkak të luftës për Republikën dhe për çështjen e bashkimit kombëtar. Prandaj «Rilindja», «Bota …» etj. janë kthyer sot në bishta të «RD-së» e të organeve tjera zyrtare të partisë në pushtet në Shqipëri. Prandaj, nëse «ZIK-u» merr guximin të sulmojë politikën e mbrapshtë dhe përçarëse aktuale zyrtare që nuk i ka sjell dhe as mund t'i sjellë ndonjë të mirë kombit, ajo, sipas etiketuesve kujdestarë, s'mund të jetë tjetër veçse “bisht i ZP-së”. 
Ja, kjo është gjithë arsyeja e problemit tonë, sepse ty të pëlqen të gënjesh e të shpifësh, ndërsa unë kam si parim të vërtetën. Sa për etiketimet që i hedh si bajga, gjithkush mund të nxjerrë konkluzione nga shkrimet dhe veprimet tona se kush i ka bërë hyzmetin stalinizmit, maoizmit e komunizmit dhe kush parimeve morale dhe demokratike. Sa për sharjet halabakçe që nxjerr nga goja, me to s’do të merrem, pasi që në këtë stil ke marrë një përgjigje mjaft të goditur nga një ish-kolegu im i “Alternativës” së Lubjanës. Dhe jo vetëm ti, po dhe ai miku yt nga Bukureshti.

Zoti të ndihmoftë! 

---------------------

 

Bislim Elshani, dreqi të marroftë e zoti të çmarroftë!

“Rilindja”,  “Bota sot” e “RD-Rilindja Demokratike, “Shqipëria Etnike” e ‘’Zemrashqiptare”... e kanë luftua me sukses krimin e oraganizuar ekonomik-politik n ga skllopi enverist-stalinist, e që sot jemi në gjendjen më poshtëruese në histori. Ti vetë me artikujt tu e ke ushqyer krimin dhe je kriminel. Do të përmendesh në procesin “Bllaca”!

“pasi që në këtë stil ke marrë një përgjigje mjaft të goditur nga një ish-kolegu im i “Alternativës” së Lubjanës.”- lexuesit duhet ta dinë se “ kolegu i tij” është “vlonjati”, Salih Kabashi, armiku i vëallait të vet Bajram (Gjergj) Kabashit!

Përse ti nuk ia bën vetes tënde ADN-në!?- pis e fliqësirë, jashtëqitje kombëatare.

14.7.2010

Kadri Mani, protestant

 (Vota: 14 . Mesatare: 2/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora