E diele, 03.12.2023, 01:07 AM (GMT)

Përjetësi » Mani

Kadri Mani: Mejdi Asllani, komandant- “Plaku”

E merkure, 14.07.2010, 08:49 PM


Kadri Mani

 

Mejdi Asllani, komandant- “Plaku”

 

O tek len dielli e praron hana

Mejdi Asllan-o ma nuk ban nana!

 

Shkon Dragani-o fare hardall

Mejdi trimi po i del përballë!

 

Ne jemi ardhë Mjedi me bastis

O ju të mjerë keq keni katandis!

 

Po si hyhet-o në shtëpi t’huaj

Bëni kryq-o me kokë mos luaj!

 

Po këtu ka ore gra edhe fëmi’

O nama e zezë ka me ju pëbi!

 

Kam prejardhjen-o prej hasjani

Pse s’ke pyet-o Dragan hajvani!

 

Shkon Dragani-o bre haparesh

Mejdi Asllanin-o ta rrok për vesh!

 

Më ka kaluar-o koha e fëmijërisë

Mejdi Asllani është mosha burrënisë!

 

Amanet-o ia kishte pas lënë baba

N’trojet tona valojnë flamurë me shkaba!

 

O trobojncën ju çone në Serbi

Këmbë çetniku n’Kosovë s’ka me hy!

 

Edhe himnin tuaj-o “Ej slloveni!”

Në nevjtore publike-o ju ta veni!

 

Llogaria e shtëpisë s’del me të pazarit

O jam ushatar trim i komandat Jasharit!

 

Të mos hyni kurrë n’tuhuajat shtëpia

Ju pati këshilluar mirë Ahmet Delija!

 

Mejdi Asllani-o Plaku i Emshirit

Për prind t’vet ish djali i dëshirit!

 

O ish gjykatës-o për kundëravajtje

Dhe gjykatën vuri në mbarëvajtje!

 

O ish gjykatës-o për ndërtimtari

Shumë malësorëve ju dha leje për shpi!

 

O Çka i ka thanë-o Cana Periqit

O t’ka ik koha-o bre e Rankoviqit!

 

Jam kompetent dhe baj çka të due

Fëmijë malësori s’la pa e shkollue!

 

Turp të keni ju-o shkie të pabesë

Nuk lejoj t’prishet asnjë ndërtesë!

 

Mejdi Asllani tash shkruan memoare

O ka ba luftë-o dhe s’ka ba hajgare!(Vota: 3 . Mesatare: 3.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora