E marte, 28.11.2023, 08:41 PM (GMT)

Përjetësi » Mani

Kadri Mani: Bruksel=”bruka”- të vraftë buka!

E enjte, 15.07.2010, 07:16 PM


Kadri Mani

 

Bruksel=”bruka”- të vraftë buka!

 

Bruka=turpi, është një fjalë serbe

E Brukselit të serbizuer

E armikut fort mizuer

Paris-Londër-Beograd

Cili është më gad se gad?[1]

Ju më kërkoni dialog

Me armikun tim shekullor

Ju po shkelni në gjakun tim

Gjaktarë gjarpërinj mizorë

Ju na keni ndarë në ngastra

N’trojet e mia vëni dogana

Fëmijët tuaj të akullt i prektë nëna

Na e varrosët pavarësinë

Po e kultivoni mizorinë

Po na e vazhdoni robërinë

E pa pikë turpi në mes të ditës

Na e ndërpreni hovin e rritës

Apo jeni egërsira me bishta

Kurva motit po ju quante Fishta

-Evropa e mërrutë dhe e ndytë,

Që dreqi i plasi të dy sytë

E paski ndihmuar çlirimin, aman,

Por shejtanët me vese iblisi i ranë pishman!

Për do miqësi të vjetra tradicionale

Po biejnë kryeshyt dogri e në hale!

Bolton-Buroviç- Chomsky- del Ponte...

Fëmijët tuaj, familjet, babai e nëna jote

Kaherë jeni rrokur ju dorëpërdore

Fëtyrart tuja po ju ngjajnë në pështymore!

Ju që po e nxitni korrupsionin

Ju që po na e dhunoni vatanin

Për drejtësi ju s’paskeni ndi

Ikni shkoni e ruani ndoj thi!

 [1] Gãd= gjarpër, zvarranik, rrëshqitës, antipatik, i ndyer, ndytësi, lapërdhari, neveri, qelbësirë, i neveritshëm, i poshtër, horr, qelbanik, maskara, zuzar.(Vota: 5 . Mesatare: 1/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora