E diele, 10.12.2023, 06:02 PM (GMT)

Përjetësi » Mani

Kadri Mani: Nexhmije Pagarusha - Bilbileshë kosovare!

E enjte, 22.07.2010, 08:58 PM


Kadri Mani

 

NEXHMIJE PAGARUSHA-

BILBILESHË KOSOVARE!

 

O tek lenë dielli-o e praron hana

Nexhmije Pagarushë-o ma nuk ban nana!

 

Nexhmije Pagarushë-o urime 77 vjetorin

Na i le trashëgim-o kangën edhe korin!

 

Kryatari t’shpalli-o artiste të merituar

O zemrat tona  sa fort na i ke gëzuar!

 

O ndër shtëpia fusha edhe ndër korije

Jehon zani i këngëtares tonë Nexhmije!

 

Festë e madhe-o me urime e me telefona

Lum i biri Leonardi edhe e lumja nana!

 

Ishe shpatë-o nga goja e dukat nga gusha

E lumja treva-o dhe fshati yt Pagarusha!

 

O lum për ne-o për Nexhmijen mësuese

O shumë këngëtare paske lënë pasuese!

 

O se t’jetë jeta-o gjallë bre edhe me jetue

Kënga e emri yt-o kurrë s’ka m’u harrue!

 

O kah të sillet na e zbukuron-o natyrën

Na i heq steset-o na e largon mënxyrën!

 

O zëri i saj rritë edhe ju jep hov bimëve

Ju paska dhënë shumë ndihma jetimëve!

 

Këngëtare me nam emocione shpërthye

Shumë popullore edhe fort mikpritëse!

 

O zonjë e madhe-o më e mira këngëtare

O dhuroi shumë melose-maragaritarë-e!

 

Jetën tonë flakëroi-o me afsh-ndriçime

N’festiavale paska amarrë shumë çmime!

 

Që katërvjeçare-o i paska pas vdek nana

E ka marrë dhe e ka mëkue e malit zana!

 

Ndaj është shque me këngë dhe me valle

O kjo perri-o edhe kjo zanë shtojzovalle!

 

Çejzi i saj njëqindepesëdhjetë incizime

Na fisnikërojnë shpirtin veshët me mikëlime!

 

S’i ka interesua paraja u lartësua në ngritje

Është mjaftua vetëm me shumë duartrokitje!

 

O pyeste bota për këngëataren Nexhmija

O nga Kosova është-o bre nga Shqipëria!

 

O na bashkove-o n’gjendjen fort kritike

O përfaqësue je e Shqipërsë etnike!

 

O të mos dhimbset-o jeta me krajata

Je përjetësua-o bre ndër gjenerata!

 

O ne do të bënim-o bre lum e lum

Po ta kishim edhe tëndin një album!

 

O përcakton-o vlerat burimore

N’flatra melosesh-o bre ti na more!

 

Ka qenë përkrah njerëzve-o në nevojë

O se t’jetë jeta-o bre do të këndojë!

 

Edhe në këtë përvjetor-o ajo ka shpresa

Pikë e presje-o po e zëvendëson mbesa!

 

Le të gëzohen-o bre vëllai e djali

Për këngëtaren tonë-o bijë hallalli!

 

Ti ke qenë këngëtarja e parë kosovare

O na përfaqësoje-o ndër festiavale!

 

Pate besim t’madh n’këngët popullore

Edhe sikur fëmijët-o na more përdore!

 

O n’konaqet tona-o bre jeni e ftuar

O për gjithëmonë-o jeni dhe uruar!(Vota: 4 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora