E marte, 23.07.2024, 09:04 AM (GMT+1)

Mendime

Selim Hasanaj: Po ndërtohet xhamija ma verore në botë

E diele, 24.01.2010, 10:56 PM


PO NDERTOHET XHAMIJA MA VERIORE NË BOTË

Nga Selim Hasanaj

Diten e djeshme të dates 20 janar TV - teksti i NRK-os norvegjeze shkruen se në qytetin TROMSØ  do të ndertohet një xhami e cila para se të fillojë nga ndertimi  veq u shpallë xhamija ma veriore e botes.
Unë nga nandori 1990 deri në qershor 1991 pata jetue në qytetin Narvik të Norvegjisë dhe nga aty me disa bashkatdhetar, banues të strehimores së refugjatve në prill të vitit 1991 patem shkue ta vizitojmë regjionin Finmark të Norvegjisë vendbanim ky ku jeton populli autokton i Skandinavisë samezet racë kjo e verdhë fis me indianet e SHBA-ve. Rruges per në Kautokeino dhe tutje në Vardø neve kaluem së pari në Tromsø, pastaj në Hamerfest që numrohet si qyteti më verior i Evropes dhe vazhduem tutje në Murmansk ku kishte shumë rus dhe kështu deri në Kirkenes.
Unë pata mësue se në Skandinavi qytetit Tromsø i thonë Parisi i Skandinavisë ose Parisi i vogël dhe derisa kaluem plotë një ditë në at qytet u binda se ky epitet qenka me vend sepse Tromsø ishte qytet i bukur me një planimetri të mrekullueshme, dhe infrastrukturë moderne qytetare me ndertesa dhe sheshe të bukura si dhe aty jetonë një popull mikpritës dhe i dashtur që me të madhe dallon me pjesen tjeter të popullit norvegjez tutje nga jugu i shtetit deri në Halden që është në kufi me Suedinë ku norvegjezet janë paksa më të terhjekur, më skeptik dhe duhet kohë per tu bë mik me ta.
Perqudi në Tromsø nuk gjetem asnjë shqiptarë sado që neve kishim ndegjue se në Universitetin e këti qyteti studjojnë dy prishtinas i kerkuem por nuk kishin qen aty, por aty takuam dy vëllazër slloven të cilet kishin një restorant afer stacionit të autobusve dhe neve aty edhe patem ngrenë dreken, dhe kur kuptuen se jemi shqiptarë pronaret nuk na i mueren paratë per dreken. Na qerasen dhe pas një bisede që unë e zhvillova në gjuhen sllovene me ta ata u gëzuen dhe thanë se i paska marr malli të flasin gjuhen e nanes me dikend në veri të Evropes. Na priten mirë dhe pasi u falenderuam per prijen neve patem vazhdue rrugen.
Pra ky qytet është perafersishtë diku rreth 2300 kilometra në veri të Oslos dhe klima dimrit aty është klimë tipike veriore e ashper me acar dhe me shumë borë, por veres është mrekulli, e nxehtë dhe me shumë diell ku pjesa më e madhe e dites ( 24 orshit) është dritë.
Neve patem takue shqiptarë në Hamerfest dhe në Kirkenes e Vardø. Shqiptaret janë gjithandej, por të këthehem te tema.
Pra dje shkruente teksti i TV -së shtetnore NRK  që unë tekstualisht po e pershkruej këtu. 
" Xhamia më veriore e botës do të ndertohet në Tromsø me ndihmen e milionave të dhuruar nga Arabia Saudite. Prapa projektit është e ashtuquejtura SHOQATA E BESIMIT MUSLIMAN " QENDRA ALNOR" nga Tromsø shkruen ditorja lokale "VÅRT LAND" (që në shqipe do të thotë ATDHEU I JONË).
SHOQATA ALNOR ka vetem 296 antarë të regjistuar, por kjo nuk do jet pengesë per realizimin e projektit thotë liderja e kësaj shoqate SANDRA MARYAM MOE. Shoqates ALNOR posa ju kanë premtue 20 milion korona norvegjeze nga një biznismen saudio arab thotë Sandra Maryam Moe." 
Unë dje pas dite kerkova ta gjejë këtë far krijese të konvertuar në muslimane Sandra Moe e cila emrit të vetë norvegjez dhe të krishten ja ka shtue edhe këtë Maryam emer ky i femres muslimane që te neve shqiptaret e fesë islame gjindet si Mejreme dhe per ta pershtat me fenë e vet muslimane arabi apo kurdi, persi, turku e cilido tjeter tarak që bjen shahadet kësaj krijese të dobet ( Sandra Moe) ka provue me shkronja norvegjeze latine ta pershtat edhe emrin e ri Maryam.
Nuk munda ta gjejë sepse si duket kjo jeton me identitet të mbrojtur, por do ta kerkojë tutje dhe kur ta gjejë do ja shtrojë një pyetje që do jetë kjo: " Pse po kontribon per ta shkatrrue atdheun tand, popullin tand, kulturen tande per shkak të epsheve seksuale që i shfryen me një njeri i cili padyshim ka edhe një e më shumë gra diku atje ku ai ka lind dhe të cilat padyshim një ditë kur të merr shtetsinë norvegjeze do i sjell edhe ato me nga një truq fëmijë në Norvegji. Cka po të duhet xhamija, apo paguhesh per të ndertue objekte ku do regrutohen muxhahidinet dhe terroristet anticivilizues".
Unë nuk do shkruej shumë por  po e ceku se degjenerimi, amoraliteti , jeta shtazarake pa kufi dhe pa norma të normales, jeta ku sot je i mbrapambetur nese nuk ke një qen,mace, gjarper, tiger, derrkuc të vocel, zogj¨të ndryshem, ujk, minjë të ndryshem etj, etj jo vetem në shtepi apo diku në oborr, por këto krijesa duhet ti kesh në dhomen e dites, në kuzhinë, në dhomen dhe shtratin e fjetjes dhe me to duhet të puthesh, të lëpihesh tu mbledhesh mutin , të shetisish me mut të tyne në xhep derisa je neper qendra tregtare dhe neper qytet dhe derisa e gjen një shportë mbeturinash per ta hudh atë mut. Sot shtazet e tilla qyhen antarë të familjes ndersa prindi, fëmiu , bashkshorti-tja dal nga dal po lihen anash dhe institucioni i milineumeve FAMILJA po shkatrrohet andaj disa të deshpruar me jeten po mendojnë se mund të shpetojnë dhe shpetimin po e gjejnë në kultura tjera, në fet e tjera dhe kjo është shkaku që arabet dhe rrenacaket dembela dhe shfrytzues të ndryshem  musliman po integrohen neper Evropë, SHBA, Kanada, Australi e gjetiu.
Nuk po kuptojë se si nuk po e shofim se jemi tue ja marue varrin vetit derisa në emer të ligjeve "DEMOKRATIKE" po lejojmë ta humbim identitetin tonë dhe po e ndrrojmë ate me një kulturë, me një fe tjeter e cila padyshim do jetë shkak i shkatrrimit të botes dhe shkak i një lufte fatale e shkatrruese ku askush nuk do të mbijetojë. Cka po lakmojnë femnat evropiane e edhe ato shqiptare kur po mbulohen me shamija e hixhabe e terlika tjer?! A po e dojnë jeten si në Afganistan, si në Iran, si në Libi, Arabi Saudite, etj , etj shtete me kulturë islame?! Apo ju pelqen të bahen robinja , skllave mbrenda familjes dhe të bahen objekt i perdorimit nga mashkulli per cfar ati ti teket, bile edhe ti marr jeten.
Janë ba shkrime të shumta per këtë temë të ndjeshme dhe per rrezikun që po i kanoset jetes në planet nga këto qoroditje që po këthejnë prapa njerzimin per 1300 vjet  dhe unë po shoh se rezultatet e reagimeve kunder janë të padukshme andaj po e perdor një thanje që e lexova jo fort moti: " ZOT MË DHURO QETËSINË TË PAJTOHEM ME CFAR ËSHTË E PANDRYSHUAR! MË DHURO GUXIMIN TË NDRYSHOJË CKA MUND TË NDRYSHOHET."
Kapitalizmit liberal duhet ti vie fundi sepse po tregohet i deshtuar dhe fatal perderisa barazoj kulturat, individet, fetë, dhe racat gjoja në emer të barazisë, demokracisë, lirisë etj, etj , a në realitet qellimi i ti është dhe ishte të pasurohen një shtresë e njerzve ndersa per vlera nuk u mendue fare. Neve vlerat nuk i njohim, njohim vetem lekun. Kështu është me krejt civilizimin oksidental që dalngadal po pushtohet me antikulturen orientale.

Selim Hasanaj
Sarpsborg
Norvegji


(Vota: 11 . Mesatare: 3.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora