E shtune, 18.05.2024, 10:43 AM (GMT+1)

Mendime

Faik Krasniqi: Mos e luaj rolin e idiotit zoteri Rama

E hene, 18.01.2010, 04:19 PM


Mos e luaj rolin e idiotit zoteri Rama

Nga Faik Krasniqi

Forcat e majta ndoshta nuk e merituan ti humbisnin keto zgjedhje , jo per merite te tyre, por i humben shkaku i fushates te tyre te dobet.Tani pas zgjedhjeve , a duhen hapur kutite apo jo ? - personalisht them jo per keto arsye : 1.- Hapja apo mos hapja e kutive nuk eshte kompetence e nje krahu apo nje grupi qofshin keta edhe deputete , ngaqe koha ka treguar se deputetet gabojne , psh. kur hoqen ish prokuroret qe i dha te drejte gjykata kushtetuese pra Maks Haxhine dhe Theodori Sollakun e te tjera si keto , prandaj jo cdo gje qe mund te besh me parlament eshte e drejte , por eshte vullnet i nje force si kusht per nje tjeter per interesa te caktuara , sikurse ishin ndryshimet kushtetuese qe beri Berisha nga kerkesa e Rames pas Gerdecit .Aq me teper qe keto zgjedhje jane te certifikuara , te firmosura nga te 7 anetaret e KQZ-se dhe nga kolegji zgjedhor qe ka rolin e e nje gjykate qofte kjo e tipit administrativ.Por klasa politike e majte mund te hyj ne parlament dhe te bej ndryshime ne ligjin elektoral , atje ku asaj iu duk se kishte manipulim prej pales tjeter duke forcuar dispoziten ligjore me nje norme tjeter.Nuk ka gje te keqe se ke humbur apo nuk i ke administruar mire zgjedhjet, nese je per nje demokraci te vertete duhet doemos te besh perpjekje qe te sistemosh ligjet jo te besh anarshi me ligjet.KQZ ka te drejte ligjore edhe ti djege fletet e votimit me nje shumice te cilesuar , dhe kjo sikur te ndodh e shuan debatin ligjor per shkak se kjo eshte nje e drejte ligjore e ketij komisioni qe e kane miratuar vete te gjithe forcat politike dhe as nje krah politik nuk mund te jete i fuqishem per shkak te qejmbetjeve .Nje moderator si e pretendon veten Rama nuk mund te kerkoje qiqra ne hell qe gjoja e drejta eshte parim kushtetues, por duhet doemos te tregoje menyra te reja te lojes politike si mund te rregullohet kjo .Edhe kjo nuk realizohet mes protestave por mes njerzve te shquar jurist qe nga mendimi i tyre i kualifikuar te sillet argument politik , e jo nga mendja e nje piktori qe leshon cdo dite batuta qesharake , pasi te gjithe tashme pyesin iku 10-diteshi , kush eshte levizja per voten e lire kush eshte strategjia , pergjigja dihet -asgje e per se ndodh kjo ,- per shkak se po te shikosh me vemendje te levizjet politike te Rames , marrja e vendimeve i ka perkitur gjithmone oreve te fundit per te marre vendime te cilat nuk kane patur ndonje efekt ligjor , por kane ndikuar me shume ne njerez te semure pas lidereve sikurse kane qene dikur pas Nanos.
Ky rezultat eshte edhe si shkak i analizave te disa pseudoanalisteve si.p.sh kur thone qe i vetmi njeri qe i ben balle Berishes eshte Rama ? Ky eshte paradoks per te vetmin arsye sepse Berisha eshte lider i protesave , i shesheve i fyerjeve , gje qe ka bere Rama dikur me pellitjet e tij " O DOKTOR " pjese e njohur televizive , por Rama ne krye te PS-se deklaroi se nuk do te kete nga une politike perbaltjesh dhe sharjesh apo dhune ,e kur nuk je me i tille si mundet qe disa analiste te te shpallin si njeriu qe i ben balle nje tjetri. 
Politikisht ne Shqiperi flasin te gjithe se politika ne Shqiperi nuk ka moral ne gojen e asnje politikani.
Nese jane vjedhur votat atehere, perse opozita nuk krijon teza te sakta politike sesi rregullohet vota e vjedhur ? Nese rregullohet me protesta ok , nese rregullohet ne parlament ok. 
Por,opozita nuk ka strategji qe te mbeshtetet, por vetem muhabete qe mund te kene disa raste qe mund te kete kontestime ,por te ngritet nje kauze te drejte politike duhet shume diplomaci.
Zgjidhja me e mire eshte bashkebisedimi dhe rregullimi ligjor i mangesive dhe ultimatumi politik,dhe se duhet bere nje ligj per hapjen e kutive ku opozita te kete shumicen , pavarsisht se ky eshte nje kuvend qe siq pretendon Rama me vota te vjedhura.
Pra, politikisht e majta dhe e djathta duhet te bejne pazare (PS+PD). 


(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora