E shtune, 18.05.2024, 10:18 AM (GMT+1)

Mendime

Vasil Tabaku: Dhimbja jone me emrin Vlore

E hene, 11.01.2010, 10:26 PM


Dhimbja Jone Me Emrin Vlore
 
Nga Vasil Tabaku

Monumentet e Munguara Te Demokracise
 
Keta martire jane heronj te demokracise,jane pjese e ndritur e vlerave te shqiperise moderrne.Ata sakrifikuan per ditet e nje lirie te vertete dhe demokracie te madhe.
Jane mes nesh,ne cdo hap tonin pjese e vlerave tona te medha dhe e luftes se pa shembullt per Liri e Demokraci.Shoqeria shqiptare dhe demokracija vlereson lart rolin dhe punen e madhe te ketyre martireve,monumente te Demokracise.
Nder dhe respekt per gjithe ata qe u flijuan per mbrojtjen e vlerave te demokracise dhe ceshtjes se madhe te lirise.{Sali Berisha}
Ajo qe ndodhi ne Vlore do te mbetet ne kujtese si nje nga ngjarjet me makabre dhe te pa imagjinueshme nga mendja njerezore,nje vrasje e organizuar mjaft mire nga partia bandite e te majteve.
Fakti qe,nga 12 oficere dhe nenoficere policie te vrare ne prita,akush nuk ka dale deri me sot para gjyqit.Fakti qe dosjet e tyre jane mbyllur,flet qarte se keta deshmore te demokracise shqiptare i vravi shteti i bandave per motive politike.
Niko Veizi dhe Neki dredha nuk pranuan qe kufomat e martireve te demokracise: Spiro Toshi,Gezim Shabani,Besim Manoli,te futeshin ne spital me 24.03.1997.
Ngjarjet e Vlores jane aq rrengjethese sa aq dhe tronditese.ato te bejne te mendohesh mire se cfare fizionomie ka e majta gjoja e moderuar shqiptare e drejtuar nga bandite,hajdute dhe kriminele,nga njeres te korruptuar dhe te lidhure me afera te pista te trafiqeve te droges dhe atyre njerezore.
socialistet nxiten dhe stimuluan ne rrafshin e hapesirave te Vlores famekeqin fenomen te kalimit te detit drejt italise me gomone,ku humben jeten,u mbyten dhe u zhduken me qindra e qindra viktima te pa fajshme.E pra keta njeres te veshur me kostume firmato,qe zbresin nga makina luksoze tejet te shtrenjta,qe pushimet i bejne pikerisht ne plazhet e perendimit,jane pikerisht   Ata   Vrasesit E:
 
Besnik   Hidri ---------Major
Leke      Qoku---------Kapiten
Gjergj    Mehmeti-----Kapiten i pare
Gezim   Shabani
Besim   Manoli
Shezai  Zanaj
Albert   Troqe
Valter   Harizaj--------Nenoficer
Edi       Hasanliaj
Viron    Rrapi----------Kapiten i Pare
Shkelqim   Agolli-------Major
Andrea  kanani
Bashkim  Bita
Alket    Muco
Afred    kanani
 
 Gjithe perpjekjet e mija per te njohur keta djem te mrekullushem,te cilet luftuan me dinjitet dhe burreri,profesionalizem dhe vetmohim per mbrojtjen e vlerave te nocionit shtet dhe te demokracise dhe me ne fund u kurorezuan me sukses
Ne ate kohe Vlora ishte shendrruar ne simbolin e kryeqytetit te rrebeluesve te majte socialisto komuniste,por gjithe se si kjo nuk mund te pergjithesohet dhe nuk mund te cilesohet si e tille,pasi vlora ishte me teper demokratike dhe e donte lirine,por manipulimi ne media,pagesa me leke ne dore e skemave stimulante per te krijuar imazhin televiziv se gjoja.
 Vlora,Saranda,Gjirokastra,Tepelena,Mallakastra,Skrapari,Berati,Gramshi,Cerriku e ndonje zone tjeter,ishin bastion te se majtes dhe komunisteve te bandave te komitetevete te shpetimit,kesaj mostere gjoja administrative,e shpikur me mjaft kujdes nga teoricienet e mesimeve te Marksizem -Leninizmit dhe mesimeve te diktatorit komunist Enver Hoxha.
Ne Vlore qytetaret e ndershem dhe te traumatizuar nxirreshin me dhune dhe nen kercenimin e armeve per te marre pjese ne ato mitingjet rutine te cdo dite ne sheshin e flamurit.
Ai qytetar qe nuk dilte kercenohej me jeten.
Vlora ishte shendrruar ne nje plasdarm i Gramos Rucit,Skender Gjinushit,Daut Gumenit,Namik Dokles e Servet Pellumit,te cilet ne tribunat e mitinjgjeve zezane ngrinin tri gishttat e simbolit serb.
Demagogjia e te majteve dhe puna e ideologeve te tyre kishte bere qe shume te verteta te sfumoheshin,te deformoheshin dhe ne shumicen e rasteve te fshiheshin fare.
Propagandohej se "maloku" Berisha ishte perbindesh dhe kriminel,vrases dhe nxites i vellavrasjes percares Veri-Juge,gje qe jo vetem nuk ishte e vertete,por nuk u arrit ne asnje rast te argumentohej.
Ajo mbeti nje shpifje me precedente te larte rrezikshmerie per luften civile ne shqiperi.
Por aftesia gjenerues me ide dhe mendime moderne e bashkkohore e sali Berishes,ketij gjigandi te mbrojtjes se vlerave te demokracise ne shqiperi,beri qe te deshtonte demagogjia dhe shpifjet cinike e dashakeqe te socialisteve te kriminalizuar.
Dora kriminale e bandave dhe e PSse goditi mjaft rende atje ku dhimte me teper,tek vlerat e DEMOKRACISE.
Shume nga keto vlera qe perfaqesoheshin nga djem te shkelqyer me arsim dhe kulture,me dashuri per demokraci dhe liri,me shprese per nje te ardhme me te bukur per te gjithe shqiptaret,u goditen pabesisht,u pergjaken dhe u vrane.
 
                                  Besnik Hidri   Major.
Nga nje familje Durrsake  e persekutuar internuar burgosur por shume e nderuar. Ne vitin 93 Besniku futet ne sherbimin e fshete SHIK Dures,ne vitin 95 emerohet shef i kundrazbulimit ne ambasadat e huaja ne trupin dipopmatik te akredituar ne Tirane.
I specializuar prane sherbimeve sekrete Italiane,Turke dhe strukturave sekrete te CIA-s ne SHBA. 
Mbrojti heroikisht me 28 shkurt 1997 Shikun kur bandat socialisto-komuniste te Neki Dredhes dhe Albert Gjahtarit,Niko Veizit dhe Nedin Xhelilit sulmuan godinen e Shikut ne Vlore duke e mbrojtur heroikisht dhe me dinjitet..Duke rene si burrat nga plumbat e komunisteve socialisto-puniste qe ende nuk ka marre denimin e merituar.Besniku ra nga plumbat e pabese me veshtrim nga dielli.
 
                                       Leke Qoku--Kapiten
Nga nje familje Tropojane te denuar dhe pushkatuar nga regjimi diktatorial.Ne Nendor 1992 futet si punonjes ne sherbimin informativ dhe paralelisht fillon dhe studimet e larta universitare.Me 1995 emerohet ne detyren e shefit te sherbimit te brendeshem ne aeroportin nderkombetar te Rinasit.
Lek Qoku  ra trimerisht per mbrojtjen e shtetit shqiptar me 28 shkurt 1997.Ku egersirat komuniste pasi e vrane ne menyre tinzare,e teroqen zvarre trupin e pa jete te Lek qokut dhe e cuan tek studentet qe gjoja ishin ne greve urie.
Ne sy te studenteve trupi i tij ende pa dhene shpirt u copetua dhe u pre copa copa nga nje femer e percudnuar,perbindeshe e cila me vone u shpall deputete e socialisteve.
Luiza Hoxha i ka pire gjakun dhe ashtu e ngallezyer eshte perqafuar me Niko Veizin e Neki Dredhen duke i njollosur me gjak dhe ata
Kisha Katolike nderhyri per ta marre trupin e pa jete, por ata nuk pranuan duke thene se do ta bejme copa copa dhe do ta hane ne komunistet Vlonjate.
 
                             Gjergj Memeti Kapiten i pare nga Tepelena
U godit nga bandat e komiteteve te shpetimit ne Sarande.Ai u vra duke luftuar si luan dhe pastaj bandat e dogjen pa i dale ende shpirti pra te gjalle.Gazeta 55e dates 8-04-200 ka akuzuar per kete veper makare,major Shpetim Idrizin qe per kete krim me vone ju dha posti i shefit te personelit ne Garden e Republikes.
 
                      Spiro Toshi  Kapiten i pare nga qyteza e Nartes Vlore
Spiro Toshi se bashku me Gezim Shabanin dhe Besim Manolin rane bashke ne nje prite me 24 mars 1997 nje gracke e organizuar me mjaft mjeshteri nga ish sigurimsat e shtetit. Niko Veizi dhe Neki Dredha nuk i pranuan ne spital.
 
                               Viron Rrapi  Kapiten i pare
Vinte nga nje familje me tradita patriotike por qe regjimimi komunist i persekutoj.
Vironi u fut ne radhet e policise me 1992.Vrioni do ishte nje nga protagonistet qe sfidoj kolonel Milto Kordhen,Haxhi Demirin dhe Mejtim Mecen nenkoronela socialiste.
komiteti i shpetimit e kishte denuar me vdekje.per te zbatuar kete vendim banda e zan Caushit futen ne komisariatin e policise dhe e vrasin haptazi ne mes te dites kapidenin e pare Viron Rrapi.
 
                                         Edi Hasanaliaj- Nenoficer
Ne kujtesen e gjiyhe shqiptareve ka mbetur e pa harruar skena makabre ne Sarande.
Nje nenoficer i shtetit i lidhur pas nje shtylle me litar,torturohej mizorisht goditej me shqelma e grushtan dhe peshtyhej publikisht.Njerezit qe e torturonin Edin ishin antaret e "komitetit te shpetimit"
Ai ndodhej ne Sarande se bashku me komandantin e tij Kapidenin Gjergj Memetin me detyre per te shpetuar shtetin nga djegjet dhe shkaterrimet.Zoti e shpetoj rastesisht  nga duart e kanibaleve komuniste te Sarandes.
 
                             Shkelqim Agolli  Major nga Bulgareci Korce.
 Shkelqimi kish mbaruar universitetin dega mesuesi,duke punuar pershume vite ne qytetin e korces.
Ne vitin 1993 u fut ne sherbimin informativ kombetar. Ai vinte nga nje familje te perndjekurish politike,Ku babaj i ti kishte bere 10 vjet burg politik.
Me 1997 u emerua kryetar i deges se Shikut ne qytetin e Vlores. Shkelqimi vinte nga nje familje te perndjekurish politike.Shkelqimi e donte detyren dhe punonte me perkushtim dhe fisnikeri.
Gjate rebelimit komunist te socialisteve ne Vlore me 1997 ai e kreu mjaft mire detyren e tij.Mundi te shpetonte nga rebelet  dhe pasi u dogj godina e shikut ne Vlore erdhi ne Tirane dhe ne gusht largohet emigrant ne Greqi per te siguruar buken e gojes.
Shkelqim Agolli ishte i denuar me vdekje nga "komiteti i shpetimit"Vlore dhe nje dite u gjet i ekzekutuar me thike mbas shpine ne dhomen e tij ne Athine.
"Komiteti i shpetimit"nepermjet njesitit gueril komunist,e kishte zbatuar vendimin.
 
          EPILOG
 
     Tashme ata nuk jane
     Eshte vetem nje fryme neper kraharor
     Nje fryme frymon dhe luan me jeten
     Ashtu si era me lulet,me gjethet dhe rene.
 
     Ashtu sic flijoet cdo mbremje dielli
     Per lindjen e nje dite tjeter
     Sic flijoet lulja
     Per te riperterire nje tjeter lule.
 
     Dhe ata nuk jane me
     Na mungojne
     Dhe ata tashme nuk jane me
     Pikerisht per jeten.(Vota: 9 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora