E hene, 04.12.2023, 08:53 AM (GMT)

Mendime

Fran Buzhala: Sa jane shqiptaret te rrebelueshem, te vedijeshem per kerkesat e tyre sociale

E shtune, 09.01.2010, 09:22 PM


Sa jane shqiptaret te rrebelueshem, te vedijeshem per kerkesat e tyre sociale, nacionale te ndegjueshem ndaj pushteteve qe qeverisin qe nji decenie

Nga Fran Buzhala

Thenie e urt:Sikurse trupi i njeriut i till eshte edhe shteti ;semundja me e rend eshte ajo qe nis ne kok.
Per gjdo pushtet eshte e natyrshme ,se atje ku behen rrebelime kunder pushtetit e pushteteve,jan te panevojshme te paqendrueshme te pa aryeshme.Si pas tyre sot ne ket pushtet ska aresye qytetari ,shtresat e varfera sociale,vetrani i luftes,sepse shteti rendi DEMOKRATIK i paska realizuar kerkesat e qytetareve me ligj te kushtetutes,sepse si pas tyre per keto ligje nga ky rend demokratik ne pushtet paska drejt shteti te merr vendime ?
Po cilat ligje na qenkan ato :
KUSHTETUTA qe nuk njeh referndum,qe nuk ela me ligj bashkimin te drejten per referndum.
LIGJI I PUNES qe nuk ka sigurim shendetsor,qe nuk ka sigurim pensional,qe nuk ka, ne rast qe puntori ka aksident ne pun fatkeqesi ,ska as demshpeblim as invalidor.
Qytetaret e kosoves kan mas se shumti arsye te bejn rrebelime.
Ende se kemi asnji rrebelim per qeshtje nacionale per bashkim kombetar ,JO,pse skemi as forca politike me program te qart kombetar .
Ende skemi kerkesa ne rrug per te drejtat e tyre ne pun ,per drita ,per buk,per krejt keto qe i permenda me heret.
LIGJI PER VETERANET E LUFTES,ne vend qe te mirret nji vendim i qeveris presidences
qe te gjith deshmoret te shpallen me ligj per renien qe dhan me te shtrejten gjakun ,gjymtyret e trupit eter familjet per ket liri ete mos ndahen as heronjet as deshmoret se ata kan ren per qlirim, kosoves ,bashkim ejo per poena te udheheqeseve partiak.
Veteranet e luftes jan shtrresa me mir e popullit ,por edhe keta te diskriminuar,me paga te uleta nji invalid pag mujore 100eu ne muaj, llogarit tani nji deputet qe po flitet do te shkojn deri ne 2000 eu ne muaj dhe do te ishte e aryeshme qe shum udheheqesve partiak qe jan edhe veteran te luftes te ju mirret e drejta e veteranit te pakten ne menyr morale ,PSE,sespe nese kan dhen betimin per qeshtje kombetare evet disa jan argat te ketyre ligjeve at´her vetevetit i humb vlera veteran derisa pjesa me madhe ekesaj shtrese jan te diskriminuar nga rendi demokratik ne pushtet qe dirigjohet nga shum kende se sdihet ende kush eshte ne te veretet ekzekutiv .Vendoret thojn se jemi konsultuar me te jashtmit.
Nderkombetaret thojn deklarojn se ja kemi dhen mundesin per nji kosove multietnike demokratike.
Vall kujt ti besohet,populli,VETVENDOSJA,perballet vazhdimisht me keto ligje diskrimniuese qe qytetari serb ne kosove ka drejt gjithnji ,po ku ka ne bot qe nji popullat me mbi 90%e barabart me 5%ne gjuh ne gjyqe vendimarrese ky eshte ligji i tyre.Eshikoni qdo dokument ne republiken e kosoves shkruan gjuh serbe ,at´her nese na qenkan aq nderkombetaret dashamires te demokracis ne eket rast per popullin ton ,pse ska edhe dokumente ne te gjitha gjuhet ne ato shtetete ku jetojn edhe shum popuj ,pamvaresisht sa jan me numer te vogel?
Si pas tyre nderkombetareve dhe argateve vendor ne pushtet qytetari ska nevoj me ber rrebelime,po qenka dashur me mbet i nenshtruar mas me kerkue as:
PUNESIM,DRITA,UJ,SHENDETSI,LIBERALIZIM TE VIZAVE,eshum tjera kerkesa.
Derisa ky popull vazhdon keshtu mbi 60%te papun me varferi ekstreme 47% ,por qe u deshmua edhe ne zgjedhje sdualen mbi 60% ka arsyen me te madhe te bej rrebelime qe ven ne loj politiken nderkombetare dhe vendore per qeshtjet madhore qe po perballet populli yn ,ne te kunderten me fjal me koverenca te politikaneve kemi mjaft pervoj te hidhur,sepse politika shqiptare ka qen e ndgjueshme ne ter territoret shqiptare ku jetojm si popull si :
Ne kosove sot vijn ne vizita edhe Tadiqi ,mu ne zemer te te kososoves ne manastiret shqiptare,(ENDE SKEMI AS NJI VIZIT AS NGA KOSOVA AS NGA SHQIPERIA NE LUGINEN E PRESHEVES)
qe na muaren sllavet kriminelet e beogradit ne Deqan ne vizite po ashtu te njejtin fat perjetoi edhe Patriakana e pejes dhe ende askush nga qeveritaret nuk reagon te thot qart se keto kan qen shqiptare e shqiptare do te jen,por keta takohen edhe me krimilet e beogradit emes veti jo.

SHQIPERI ku vendet fqinje perzihen ne pun te mbrendeshme te shqiperis GREQIA,tani ajo eshte ven ne sulm ne jugun e shqiperis nga nji kryetar bashkie BOLLANO qe deklaron se ne kemi pretendime dhe kemi deri ne shkoder jo vetem ne jug dhe ato statistika qe i japin qeveritaret sjan te verteta jan shum me te medha .
KOSOVE qe per pushtet jan ne gjendje qka do me ber nga tenderet e tyre se jan per keta politikan me te rendesishme se sa problemt madhore te qytetareve , keto donacione qe shkojn me perqindje ne llogarit etyre qe ende skemi as fakte as deshmi te jep llogari dikush ,pamvaresisht kush eshte ne pushtet .
MUNGESA E BASHKPUNIMIT STRATEGJIK E SPEKTRIT POLITIK SHQIPTAR GJELOZIT ,HIPOKRIZIT ,ekan len mbrapa ket popull per te marr vendime drejt avancimit te qeshtjes shqiptare ne ballkan .
Prandaj deri sa ne shekullin e kaluar apo ne fund te shekullit te kaluar qeshtja shqipetare ke avancuar perpara si nji levizje ne ter ballkanin ne tri luftat qlirimtare ne rajon dhe me miqt e aletave tan qe bota demokratike konkretisht Amerikanet , pat rezultate sido kudo qlirimin e kosoves ,por qe dhjet vite ,ne fillim te ketij shekulli ne emer te rendit demokratik u stagnuan shum qeshjte dhe eshte shanca e fundit ne fillim te ketij shekulli per te te hecur drejt qeshtjeve madhore te kombit ton ne rajon eme gjer,dhe mase shumti per momentin kan arsye populli yn te bej rrebelime radikale ne ter balkanin ku jeton per te imponuar edhe rajonit se pa shqipetaret nuk do te ket ardhmeri rajoni i balkanit se eshte ne dobi te popullit ton per nji jet me te mir ,bashkim kombetar dhe intregimi i rajonit ,ne te kundert smujm ta fajsojm askend deri sa nuk bejm rrebelime drejt ne kerkim te identitetit per bashkimin e shqiperis ,FEMIU PA LYP GJIRIN E NENES ,NENA NUK I JEP.
PO KUSH ESHTE POZIT DHE OPOZIT NE EKET SHOQERI?
Per momnetin ne kosove jan ne POZIT te gjitha partit dhe politikanet qe jan me te pasurit,qe ne sistemin komunist titist,komitetlit e merrshin nga nji banes nga pushteti bile,po keta ja kaluan dhjet fish te sotmit,banesa ne Prishtin,ne Komun ki jetojn ne Fshat po ashtu ku jetojn,ne bregdetin shqiptar po ashtu me villa e banesa e ashtu edhe neper kosove.
Ndersa opozit ekij popullin e varfer te papun ,pa te ardhura kombetare per kok banori me te uleta ne kontinent evropian ,pa rrym,pa sistem infrastuktur ,pa sistem shendetsor ,pa nji sistem bankar edhe ato qe jan jan me perqidjet me te medha ne rajon ,ate sigurime shendetsore,invalidore,penzionale,pa nji sistem bujqesor ,qe fshatari eka si tradit ket lemi,dhe smund te punoj as token evet pe shkak te qmimeve te larta .
Asgje do te thot ska mbet idelaizem ,derisa pushteti apo pushtetet krimben ne KOK se aty fillon edhe dhimbja me keqe enjeriut dhe me veshtir qe TRURI i politikaneve lodhet vetem per me fjalen DEMOKRACI se trurin nuk lodhin fort per dhimbjet e shtresave popullore, se nuk ju funksionon .Ne emer te ketij fjalori politik i bejn te gjitha te arriturat ,mekatet,bizniset e tyre,tenderet ,kunder popullsis se varfer mbi 60% nga kjo politik qoroditese qe 10vite vetem sepse ende skemi as POZIT as OPOZIT te vertet?
Ku mund te ket opozit apo pozit qe dhjete vite qeverisin bashke vetem inderrojn kostumet her demokrat qe shum nga keta ekishin kostumin komunist titist ende as nuk dihet cili eshte i djatht ecili majt(APO SISTEMI AMERIKAN ME MIRI-DEMOKRAT-REPUBLIKAN) sepse levizja eshum politikaneve neper parti qe eshte ber BIZNIS keto levizje me siguri kushtojn shtrejt se ne tregun politik shqiptar, ja ka humb edhe vet vleren ketij pluralizmi politik qe nuk dijn ende as nuk bejn ndryshime, por vetem ter jeten rrijn si gardian politik,ne kohen kur shum te rinj jan te arsimuar edhe jashte shtetit te pasuaruar me dije te kohes moderne eshum gjuh njohin,keshtu duke ja leshuar edhen hapsir te rinjeve behen ndryshime . Kur ta shoh keto shtresa te varfera popullore ne ball pa e pyetur politiken ditore keto forca politike (ETE MOS RRIJN VETEM NEPER KAFENE ASHTU SI BEJN POLITIKANET E KORRUPTUAR KU VET ICAKTOJN KUSH KA ME QEN KANDIDAT APO KRYETAR KOMUNASH E KOALICIONE TE FAMESHME NEPER LOKALE LLUKSOZE)duke kerkuar ato drejta te veta qe i permenda me lart ateher do te besoj ne ket shoqeri se ka gjet armen evertet te ndryshimeve ATEHER ESHTE VJEN NJI EMANCIPIM IKESAJ SHOQERI SI NE PERENDIM qe dijn ti kerkojn drejtat eveta sociale ,ejo te shikojn vetem filma ne per tv Latino amerikan,Turk ,.Spanjoll ,Meksikan ,sepse keto ja imponon politika me qellim te hikjes se problemeve sociale,nacionale e me gjer. Te papun qe kan mbet rrugave qe nga kjo papunesi ja imoponon jeta qe te mirren me shum gjera te keqija me drog ,shtepi publike,prostuticion ,shum duke ber vetevrasje ,qe edhe kriteret e punes jan shum primitive po qe nuk je antar i subjektit politik ne pushtet,qe te konkurosh per pun ,nji vajz per te hyr ne pun te nderkombetaret apo te ndonji i pasur vendor duhet te jet sa mashum lakuriq ,sa ma shum terheqese,nuk vijn ne shprehje aftesit profesionale,se politiken e politiakent ne kosove i lidhe vetem nji interes ato jan BIZNISET E FAMESHME te tyre hyjn ne parlament me OPINGA e dalin me PALLATE sa mashum per ato krititere qe lidhen edhe neper komuna e qeveri me keso kriteresh.,ky eshte realiteti deshtem apo nuk deshtem ta pranojm.
Me githe se per keso temashe qe ka populli yn ne ter rajonin ballkanik(me dhjetra temash ne ket drejtim ka shum ) qe ende nuk jan ardhe keto probleme nji vetdiejesim nji edukat kombetare qe keto shtresa te varfera qe te soleradizohen (PRODHIMET VENDORE NE RELACIONET SHQIPTARE TI SHFRYTEZOJM NE )-(Plazma keksat prodhimeve serbe te ja lejm politikaneve qe po trashen shpejt ne kok siq po i shohim edhe para mediave) populli yn edhe per keto probleme madhore qe nga Tirana ,Vlora,shkodra,Prishtina ,Tetova,eme gjer ,qe nji dit te votoi edhe Jugu i shqiperis per Veriun e shqiperis edhe Veriu per Jugun, edhe Drenica per Dugagjin ,edhe Dugagjini per Drenic; at´her eshte ardhe ajo vet dije kombetare siq u solidarizuan populli yn edhe ne luften e fundit .
Ateher do ti vij edhe aj ideali qe eshte enderr ete gjtih shqiptareve ne SHQIPERIN E BASHKUARqe eshte opcioni me mir pra ne EVROPEN E BASHKUAR se ketij kontinenti i takojm si populli me i lashte ne Ballkan e Evrop,se aty shkohet shpirterishte ejo me aeroplan eme Demagogji Genjeshtra.(Vota: 28 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora