E hene, 26.02.2024, 07:02 PM (GMT)

Mendime

Urim Gjata: Monumentet e munguara te Demokracise

E premte, 08.01.2010, 09:56 PM


Monumentet e munguara te Demokracise*
 
Nga Urim Gjata
 
Viti i zi i 1997 ishte futur si nga me tragjiket te dhimshem dhe te mbrapshte.Vit i cili vuri ne diskutim fatet e demokracise dhe te kombit.I kompozuar si nje revolucion vonuar Komunisto_socialist i vonuar,ku e ashtuquajtura revolta e popullit ndaj humbjes ne firmat piramidale sherbeu si alibia e te majteve, e mbeshtetur nga qarqe te caktuara anti shqiptare.
Djegja e shqiperise dhe fillimi i serise tragjike te vrasjes se demokrateve,persekutimit dhe goditjes se tyre nepermjet terrorit psikologjik,ndjekjes,burgosjes ketheu ate pranvere nga me te hidhurat dhe me te dhimshmet.
Te majtet te ardhur ne pushtet nepermjet tytave te armeve,mbeshteteshin fuqimisht nga te vetquajtura Komitetet e Shpetimit Kombetar,te cilat nuk ishin gje tjeter vecse grupime te militanteve te kuq,fanatike te verber te cilet kishin nje urrejtje patologjike ndaj demokracise dhe PDse.
Keto kontigjente drejtoheshin nga ish punonjes te sigurimit te shtetit--oficere ne lirim,njerez cinike dhe kriminele.pjesa tjeter e ketyre kontigjenteve perbehej prej hajutesh ordinere,vrases dhe njeres te korruptuar te cilet per ti shpetuar drejtesise  i shihnin keto komitete si vende mjaft te sigurta per te mbrojtur veten.
Jugu i vendit ishte tereisht nen kontrollin politik te partise socialiste dhe njerezve te saj ku nga nje grup njerezish dhunohej cdo gje qe ishte demokratike dhe kishte lidhje me PDne.
Ne Vlore Sarande,Lushnje,Permet,Pogradec ishin djegur komisarjatet.Berat,Gjirokaster,Fier,Vlore ishin djegur arshivat e hipotekave.
Ne vlore ishin vrare dhe persekutuar punonjesit e sherbimit informativ,ku njgjarja me makabre u realizua nga Luiza Hozha nje militante sadiste dhe kriminele qe lyente buzet me gjakun e oficerit Lek Coku.
Gjithashtu ne Cerrik do te kryhej nje masaker tjeter tragjike ne vrasjen e punonjesve te Gardes se Republikes.
Djegja barbare e ketyre djemve te rinj ne detyre tregoj kulmin e egersise barbare te Komunisteve--socialiste qe te etur per pushtet e kerkonin kete me cdo lloj cmimi.
           
Sali Martini--42 vjec efektiv i gardes se Republikes se Shqiperise.
 
Halit Hazhiaj--27 vjec ------------------------------ Te gjithe te vrare nga kri
                                                          minelet ne Cerrik
bashkim Mella 21 vjec--------------------------------
 
Besnik Syla 21 vjec------------------------------
 
Qemal mamati 25 vjec--------------------------
 
Petrit Gjonaj 22 vjec-------------------------
 
Ne keto dite trazirash Garda e Republikes ishte e vetmja strukture shteterore qe nuk u shperbe,megjithe  veprimet e ketij reparti nuk mbeti pa u pergojuar me djallezi nga partia Socialiste,duke e penalizuar shpesh me fyerje dhe poshterime publike dhe nepermjet shtypit.
Pra kjo sindrome qe kerkonte te krijonte Partia Socialiste me Gramoz Rucin.Partia Social Demokrate me Skender Gjinushin,se Garda e Republikes po perdorej per te shtypur rebelimin nga Presidenti  Sali Berisha ishte viktimizimi i saj perballe rebelimeve te armatosura te krimineleve komuniste..Ne ditet e para te marsit ne Garden e Republikes u mobilizuan vullnetarisht disa forca me qellim qe te mos shperbehej nje nga repartet me autoritare te shtetit demokratik qe ishte goditur pabesisht dhe ne menure te organizuar nga bandat e kuqe social-komuniste rrebele.
Nga kjo strukture dinjitoze dolen djemte e pa vdekshem qe dhane jeten ne njgjarjet e cerrikut.
Fahri Metalia njeriu i cili mori dy plumba dhe pa se si po i vriteshin shoket e tij tregon.
22maj 1997 marrim urdherin qe trupat te behen gati per sherbim.
Komisariati i Elbasanit ishte qelluar.Ne me autoblindat ne rimorqator u nisem nga rruga e Durresit,dhe repartet speciale u nisen nga Krraba per tu takuar ne Elbasan.Ne kete operacion ishin te gjithe funksionaret e larte te Ministrise se Brendeshme te asaj kohe, ku u vendos qe reparti i motorizuar i Gardes se Republikes se bashku me disa forca te RENEAS do qendronin nekomisariatin e Elbasanit,dhe diten e neserme do niseshim per ne Cerrik,sepse dhe atje posta e policise ishte marre nga disa njeres te armatosur.
Aty u vendos qe ne krye te operacionit te ishte shefi i komisariatit Agron Koliqi se bashku me specialistet e policise kriminale te Elbasanit.
Kur arritem ne Cerrik u dislokuam 500 metro ne dalje te Cerrikut,gjate rruges gjithshka ishte normale njerzit na pershendesnin dhe i pershendesnim,ne largesine 200-300 metra larg dislokimit degjojme te shtena dhe zhurmen e nje transportuesi qe u ndez per te levizur,ne nuk po arrinim te lidheshim me transportuesin e blinduar.Forcat e dislokimit na lajmeruan se nje nen oficer ishte qelluar nga nje snaiper ne koke dhe po e dergonin urgjentisht ne spital,nisemi menjehere dhe ne.Ne kohen qe transportuesi kalon godinat dy kateshe prane kinemase,pa pritur fillojne te shtenat nga kinemaja dhe pallatet pese kateshe.Vepruam si te mundnim dhe me nje megafon ju beme thirrje atyre te kinemase te ndalonin zjarrin dhe me te vertete ata e ndaluan.
Ne ate kohe po vjen drejt nesh dhe nje transportues tjeter i blinduar, ndersa transportuesi tjeter sapo kish mbrritur tek spitali ishte sulmuar nga persona te armatosur me qellim qe ta rrembenin port nuk arriten dot.Ne kethim ne mes pallateve pese kateshe sulmohet perseri me nje bresheri e pa find plumbash.
Nje dore mjeshteri qellon me antitank piken e vdekur te transportuesit,depozitene karburantit.Situata u rendua ne menyre dramatike dhe te pa parashikuar.Nga transportuesi qe ishte mbuluar nga flaket filluan te dalin nenoficeret gjashte te paret qe u futen me shpejtesi ne ne zinxhiret e transportuesit per tu mbrojtur nga plumbat.Nje pjese e tyre kishin filluar te digjeshin nga rrobat dhe po perpiqeshin ti shuaniun me zhavor qe ndodhej aty prane.Kater nga nenoficeret qe munden te dilnin nga transportuesi i blinduar shpetuan dhe jane gjalle.Nderkohe nje tjeter predhe antitank qellon nje kjoske rreze pallatit dy katesh dhe nenoficeret qe ishin nen transportues filluan te teriqenAgim Biberi,Azem Rusta,sali Martini,Besnik Syla,Besim Pali dhe nje tjeter.
Sali Martini ne tereqje e siper kishte marre plage per vdekje dhe vdiq ne krahet tane.
I thoni Nanes se plumbin e kam marre mire.
Besnik sula djaloshi 21 vjecar leshohet si shqiponje mbi transportuesin e blinduar qe po digjej hap kapakun e shoferit qe kishte mbetur brenda,njerr shoferin dhe e drejton nga ana e kundert e pallateve pesekateshe kurse per vete  djaloshi shqiponje Besnik Sula qellohet me bresheri nga ana e pallateve pese kateshe dhe mbetet i vdekur ne vend.
Me shpresen per ta shpetuar leshohet drejt plumbave Metalia por dhe ky merr plumbin ne krah.Perballe qellonte me snaiper nje djale i beshem me floke te gjata,Shoket furen per te shpetuar Metaline por ne tereqje e siper dhe ky merr plumbin tjeter ne kembe.Se bashku me Metaline plagosen dhe trmbedhjete oficere dhe nen oficere.
Njgjarja sa vinte dhe po merrte permasa dramatike dhe te pa perashikuara.lidhemi me komisariatin e Elbasanit duke ju kerkuar te na dalin perpara nga rruga e Peqinit pasi kemi shume te plagosur.
Per te evituar gjakderdhjen e metejshme te gjitha forcat te cilat nuk kishin ndonje objekt goditje nuk u futen ne qytet.
Ashtu te traumatizuar,te gjakosur,te vrarene shpirt,por me kurajo dhe guxim,u teroqem se bashku me forcat qe erdhen ne ndihme
           
Dhimbja Akuzon
 
+Njgjarja e Cerrikut eshte me e renda qe ka ndodhur ne muajte e rebelimit te zi.
+Pse nuk pyeten personat qe kane nxjerre nga transportuesi i blinduar trupat e djegur te dy gardisteve.Cilet jane keta persona?
+Cilet ishin fotoreporteret qe bene fotografite e para,si u gjetn aty kaq shpejt dhe kush i njoftoi.
+Ne cilen familje u mbajten peng dhe kush i fotografoi dy nenoficere te policise se gateshme te Saukut.
+Armatimi qe ishte vendosur mbi pallatin pesekatesh,i cili eshte i fotoggrafuar,kujt i perkiste dhe kush e kishte vendosur aty?
    
Shoqeruesit e Rexhep Mejdanit
 
+duhet te hetoen ata njeres qe shoqeruan Rexhep Mejdanin ne fushaten elektorale dhe kryetari i PSse ne Cerrik Bici
+Te pyeten gazetaret dhe njerezit qe i shoqeruan per tju bere fotografi ushtarakeve te vrare.
+Te pyeten banoret e pallatit pesekatesh nga erdhi goditja.
+Kush ka qene pronari i fugonit "Ford"me targe {EL-05 31}.
+Kush u lidh me radio nga Elbasani?Cfare u komunikua?Kush i shqiptoi fjalite ogurzeza "Do ja u rregullojme neser qefin gardisteve"
Ate njgjarje,sa tronditese dhe aq te dhimshme nuk mund ta harrojme.Shqiperia ishte goditur dhimshem.
Vrasja e gjashte djemve te mrekullushem,te pa fajshem dhe aq me teper profesioniste,te organizuar ne formacionin shteteror per te mbrojtur shtetin.
E pra drejtesia duhet te flase,asnjehere nuk eshte vone per te vene gjerat ne vendin e duhur

*Mbeshtetur ne kujtimet e protagonisteve Fari Metalia dhe Vasil Tabaku {Monumentet e munguara te demokracise}



(Vota: 6 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora