E shtune, 11.07.2020, 07:29 PM (GMT+1)

Sulmohet banesa e Kryeministrit

Shtepia e Kryeministrit Hashim Thaci eshte sulmuar mbremjen duke gdhire dita e djeshme nga persona te armatosur, te cilet kane hapur zjarr. Lajmin e pohoi kabineti i Thacit dhe e konfirmoi Sherbimi Policor i Kosoves...

Rovena Dilo: "Shqiptaret dine te degjojne muzike"

Mbremjen e 5 qershorit, skena e madhe e Teatrit te Operes dhe Baletit u shnderrua ne nje oaz kulture. Cmimet "Kult '08" dhuruan jo vetem trofe per 12 personalitete te artit, por edhe shume mesazhe, percjelle me...

Ilir Yzeiri: Ismail Kadare dhe tradita letrare shqiptare

Kur m‘u propozua nga zonja Veronique Galy, një nga organizatoret kryesore të këtij Kolokuiumi, tema: "Ismail Kadare dhe tradita letrare shqiptare", u ndjeva si i zënë në kurth, në kuptimin që një argument i tillë mund të...

Mustafa Nano: Ta denojme komunizmin. Po si?

Këto ditë, një ngjarje në Republikën e Çeke, ktheu edhe njëherë në vëmendje të opinionit publik të atjeshëm kohët e regjimit komunist. Është nga ato ngjarje, të cilat në Shqipëri, edhe pse s‘do të kalonin pa u ndjerë (është...

Ndue Ukaj: Identiteti civilizues dhe shqiptarët

Lufta e ardhme asht lufte e djalerise shqiptare kundra anmikut ne zemer te vet, asht lufte mendsie krijuese kundra anmikut destruktiv, asht lufte botekuptimi drite kundra nje botekuptimi errsine, asht lufta e okcidentalizmes shqiptare...

Mihrije Braha: Unë jam e moralshme dhe pa silikon

Të them të drejtën unë e kam një stil më ndryshe. Kur gjithë këngëtarët vërshojnë pas një gjëje unë tërhiqem. Unë gjithmonë mundohem të bëj diçka tjetër dhe mendoj se, kjo është një formulë që artisti duhet...

"Rrethim" anglez për Ismail Kadarenë

Ismail Kadare, pas fitimit të çmimit "Man Booker International", ka promovuar në Londër përkthimin në gjuhën angleze të librit "Kështjella", ndërkohë që përkthyesi Devid Bellos ka zgjedhur si titull "The Siege"...

Dosja "Hajdari", rrëfehen prokurorët

Rihetimi i vrasjes së Azem Hajdarit, më 12 shtator 1998, në afërsi të selisë së Partisë Demokratike, ka detyruar Prokurorinë e Përgjithshme t‘u kërkojë informacione ish-hetuesve të çështjes. Ata kanë...

Kim Mehmeti: Gruevski i mposhti shqiptaret

Zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Maqedoni i fitoi Gruevski. Edhe atë, jo vetëm në bllokun politik maqedonas, por duke i mposhtur bindshëm e turpshëm edhe shqiptarët e Maqedonisë. Kuptohet...

Mexhid Yvejsi: Roli i Ulemave në Lidhjen e Prizrenit

All-llahu i Madhëruar e ka përcaktuar se kush janë besimtarë: “Besimtarë janë vetëm ata që i besuan All-llahut, të dërguarit të Tij, e mandej nuk dyshuan dhe për hirë të All-llahut luftuan me pasurinë dhe me jetën e tyre...

Bujar Qamili: Pretendoj çmimin e madh në Greqi

Vendi ynë do të marrë pjesë për herë të parë në Festivalin Ballkanik të Këngës Popullore, që do të zhvillohet në Greqi nga data 3 deri më 7 qershor. Në këtë eveniment, Shqipëria do të përfaqësohet nga këngëtari i njohur i...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora