E shtune, 26.09.2020, 01:16 AM (GMT+1)

Vilma Zonja: Intervistë me notaren olimpiste Nikol Merizaj

Vilma Zonja është një 15 vjeçare e talentuar dhe e apasionuar pas notit. Si shumë nga bashkëmoshatarët e saj edhe ajo ka modelet që e frymëzojnë dhe e nxisin për të ecur përpara. Një ndër to është notarja olimpiste shqiptare Nikol Merizaj. Vilma mori guximin dhe i drejtoi sportistes së njohur disa...

Frank Shkreli: Dedë Gjon Luli - një kujtim i bjerrur

Na ishte njëherë një Ded Gjon Luli!  Por po të vërejmë se si kujtohet ai sot nga shqiptarët, me rastin e vrasjes së tij 105 vjetë më parë nga forcat serbo-malazeze, njeriu kollaj mund të vijë në përfundim se ai nuk ekziston më në memorien e kombit të vet, si njëri prej figurave më të dalluara kombëtare...

Anton Berisha: Heqja dorë nga modeli kulturor i diplomacisë së Dr. Rugovës

Në rrugëtimin e tij drejt formimit të shtetit të Kosovës, dr. Ibrahim Rugova, intelektuali par exellence i botës shqiptare, me kulturën e gërshetuar tradicionale- europiane, e dinte se liria e kërkuar për vete, sic thoshte Albert Kamy, ka kuptimin e kërkimit të lirisë për të gjithë, që nënkupton të drejtën...

Edison Ypi: Sizifi Rinush Idrizi

Mësuesi i Letërsisë Rinush Idrizi hynte në klasë si dikush që vjen nga larg, furishëm, me frymëmarrje të shpejtuar, që haberin e mirë do ta sjelli patjetër, gjallë a vdekur, si Maratonomak, dhe dilte nga klasa si Sizif, i pakënaqur që shkëmbin e rëndë sa herë e ngrinte lart aq herë i rrokullisej teposhtë...

Remzi Limani: Poezi me aromë gruaje prej trëndafili

Kur flasim për poezinë mirëfilli të ndërtuar, pashmangshëm na bien në vesh vjershërimet e poetës respektive, Linda Dërvishi. Znj. Linda, në vukabularin e saj poetik, rrjedhës së fjalës i mundëson rrjedje të lirë, pa e fshehur të bukurën e shpërfaqur, të cilën të gjithë ne e ...

Valbona Hadri: Seç qenka vallë...

Thotë ndryshe dhe vepron ndryshe.Ka fytyrë njeriu dhe veprim leopardi.Thotè: të kam Dritè, Diell dhe Hënè.Të kam pasqyrë deti gjithë kaltèrsi. Në sytë e ty mbushem ëmbëlsi gruaje.Të kam Frymë jetë dhe të vetmën dashuri...

Agron Tufa: Shkëlqimi verbues i ''cigares'' dhe qefini i tymit të tij

Është e papërfytyrueshme, për shembull, karriera e “Cigares” në demokraci. Për ata që nuk e dinë se kush është “Cigarja”, po ua heqim merakun: është kreu më i lartë i një pushteti legjislativ për një republikë, ndryshe – krytari i Parlamentit të Republikës së Shqipërisë, shoku Gramoz Ruçi...

Kalosh Çeliku: Kryengritësi

Historike?! Patjetër, duhet pranuar, që: Xhadia si politikane e dështuar partiake, ka “talent” për shkrime publicistike - politike, shpifje ndaj grave motra si politikane, përtej institucioneve shtetërore, ku e han edhe bukën e përditshme partiake. Vetëm, se: Sot, i mungon fuqia vajzërore si Plakë politike...

Nue Oroshi: Militantëve të të gjitha partive politike në Kosovë

Militantizmi është një veti apo një shprehi e cila paraqitët tek partiakët të cilët e shohin në të shumtën e rasteve liderin e tyre partiak si idol.Ata krijojnë një lidhje të afërt shpirtërore me liderin e tyre sa që edhe kur ka të drejtë edhe kur gabon në të shumtën e rasteve i gjejnë njëqind e një mijë fakt...

Fritz Radovani: Don Mark Hasi - 100 vjetori i lindjes

Don Mark Hasi bani 21 vjetë burg vetem se ishte Klerik Katolik Shqiptar.Ishte nga një Familje Burrash prej Maleve, dhe si Burrat qendroi edhe në hetuesi e kampe pune derisa dha Shpirtë, pa njollosë as veten as shokët.E njoha në vitin 1954, kur doli heren e parë nga burgu.Ishte Klerik i përgatitun dhe autoritar...

Florim Zeqa: Zbardhja e fondeve të luftës, kthen besimin ndër mërgimtarë!

Gjatë periudhës së luftës çlirimtare, ne mërgimtarët kemi qenë të vizituar shpesh nga përfaqësuesit e fondeve 'Vendlindja Thërret' dhe atyre të '3 përqindëshit'. Pas dite vinte njëri, në mbrëmje tjetri fond, për të njëjtin qëllim-grumbullimin e mjeteve financiare në emër të luftës çlirimtare...

Neki Lulaj: Rruga e jetës

Rruga arterje e re vitale do gumëzhijnë pa pushuarT`ia rikthejë gjallërinë Plavës - Belles -Pleqes së braktisurPllasin hijena ulurijnë për tokën e huajSi I krijoi Zoti ndër shekuj këta korba të uritur? Me shekuj ne Kishën  e Deçanit u këndua kënga e lisit të gjelbër.Lutjët e Zotit janë ligjëruar në gjuhën  shqipe...

Skënder Kapiti: Krenar të jesh kosovar

Krenar të jesh  dardan e kosovar,Dhe  të  kesh e ndjehesh me shpirt shqiptar.Gjithmonë  Kosova ime,I qëndrove çdo stuhieMu në mes të BallkanitNuk të mundën kurrë  barbarët e sllavit. Për shekuj e shekuj,  Kosova ime,Me sakifica mbinjerzore,Qëndrove dhe  sfidoveKohrat...

Luan Kalana: “Loti” Mona Lissa

Perse vuan e derdh lot kjo grua,shikojeni,pse qesh e qan,Mona Lisa,cfare mendon,kjo “shenjtore e bukurise”?!Loti del nga sytë, buron nga zemra.Vargu del nga shpirti, atë e lind mendja.Me rrënjët nga gjaku, loti rrjedh në faqe...

Xhelal Zejneli: Realizmi magjik

Realizmi magjik është drejtim letrar artistik në të cilin elementet e fantastikes ndërthuren me realitetin, duke u identifikuar në këtë mënyrë me të dhe duke krijuar një tërësi të harmonishme të bazuar në raportin objektiv. Është stil i trillimeve dhe i zhanrit letrar që pasqyron një skenë...

Reshat Nexhipi: Shqiptarët, 6 vepra madhore për një vit e gjysëm

Fjala është për shpalljen e Hyrjetit në Manastir, 4 kongreset, 2 në Manastir,   1 në Dibër  dhe 1 në Elbasan, si dhe për shtypshkronjën universale,  poashtu në  Manastir, të gjashta, të realizuara brenda një vit e gjysëm, 1908-1910.! Meqenëse, për to, është shkruar dhe dihet mjaf, do përqendrohem vetëm në...

Sadik Bejko: "Real Story" e turpshme

Ndoqa mbrëmë "real story" një emision televiziv të drejtuar nga Sokol Balla. Të ftuar ishin Fatos Lubonja, shkrimtarja Diana Çuli, analisti A. Gjekmarkaj dhe Alda Bardhuli. Nga matanë Atlantikut ndërhynte  Demaliaj.M'u dhimbs gazetaria shqiptare aq e mjerë...

Ilir Çumani: Të banosh në mirënjohjen e njeriut...!

Në epoka dhe etapa të ndryshme të njerëzimit, ka patur dhe do të ketë gjithmonë individë të veçantë, të cilët, me veçoritë  dhe talentin e rrallë që  zotërojnë, me kontributin dhe vokacionin që përcjellin dhe e transmetojnë ndër breza,  kanë mundur të lënë gjurmë të thella duke ngritur në art tempullin...

Fahri Xharra: Rusët paskan zbuluar...

Para se të ju lexoj sa rreshta nga ky  “zbulim“ rus e që i shkon për shtati Serbisë, doja të ju pyesja a kemi ne osmanolog në anët tona, sa osmanolog të Shqiperisë dhe Kosovës janë në arkivat osmane duke i deshifruar dokumentët e tyre, aty ku flitet për tokat tona...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora