E diele, 27.11.2022, 12:58 AM (GMT)

Gani Mehmetaj: Legjenda e Bjeshkëve të Nemuna

Legjendën e Bjeshkëve të Nemuna e kam dëgjuar në fëmijëri nga nëna (1927-1967) dhe nga gjyshja (1895-1980), mu si e kam dëgjuar nga ato edhe legjendën për plaken e gurëzuar që i tha marca-keqit: “po marr gjanë e n’bjeshkë po dal, me çka pat e ngrini n’mal”.  Në fëmijëri me tregonin se ku ishte...

Blerim Latifi: Pse ky obsesion medial, në dukje i çmendur, me Vuçiqin?

Na zë gjumi duke parë e lexuar deklaratat e Vuçiqit në ballinat e portaleve tona. Dhe kur zgjohemi në mëngjes dhe i shikojmë ato, sërish aty e gjejmë surratin e tij. Edhe gjatë ditës, sa herë duam të lexojmë lajmet e reja, i njëjti surrat na del përpara. “Vuçiqi deklaroi…”. Vuçiqi ka thirrur takimin e Këshillit të Sigurisë së Serbisë…

Fritz Radovani: Luigj Gurakuqi - Mendime e kujtime

Në nji ditë t’errtë e të trishtueshme të Kallëndorit, i lodhun nga vjetët, e, mâ fort, nga mundimet e të vështirat e nji jete të kalueme, pa ndalim, mbi brigje e nën shatorre në mest të fushavet të luftës luâni i Krues, Skandërbeu, ulte kryet madhështuer, e dirgjej e rënkonte në shtrat të vdekës atje në Lesh. Rriba e murrânit...

Kastriot Dervishi: “Nuk ishte konsumuar gota e parë”

Shaqir Dushku nga Ferizaj, banues në Tiranë e më pas i internuar në Kotë të Vlorës, u dënua dy herë për arsye politike nga regjimi komunist, duke vuajtur gati 14 vjet heqje lirie. Herën e parë, në vitin 1962, gjykata arsyetonte se fjalët kundër udhëheqjes i kishte thënë pa e konsumuar tërësisht gotën e parë të rakisë ose birrës...

Albert Vataj: S’pati qiell për dhimbjen teme

Elegji për viktimat e tërmetit të 26 nandorit 2019 -I-U dridhe ligsht toka e amës,dheu i andrrave t’mija t’molisuna.Asaj nate 26 nandori 2019,Tokë e t’parve lërumun n’varre, n’gjak vaditun,shtërzeve thekshëm si nji shpirt i drobitun hekash,gjimove trazimshm, e gjama u lshue n’ty me turr.Shterroi fryma...

Remzi Limani: Mrekullit në fushën e grafikës figurative të Prof. Fatmir Krypa

Universi i grafikës figurative në veprat e prof. Fatmir Krypa, patjetër përmbanë substancën themelore të kulturës, etnografisë autoktone të kohës dhe hapsirës, të së kaluarës dhe të së ardhmës si proces i emancipimit, strukturuar në vulën e së vërtetës, si produkte të mendjes kreative të një artisti qëmoti të dëshmuar në panoramën...

Kimete Berisha: Ku po shkon me drapër n'dorë, kryeministër?

Foli për Kantin, si për naj shok t'shpirtit, për të cilin u shku me lyp nuse në Internacionalen e socialistëve.Nuk ju intereson njerëzve e kaluara, edhe më pak ju intereson krahasimi i shekujve e filozofitë e lashta, kur e kaluara gjithmonë duket absurde dhe e padobishme...

Blerim Latifi: Dy shënime

Duke i futur në kontrollin e tij të plotë serbët e Kosovës, Beogradi ka siguruar një nivel të lartë dhe tejet efektiv të ndërhyrjes në punët e brendshme të Kosovës.Në termat e politikës ndërkombëtare kjo quhet “ndërhyrje e paligjshme e një shteti në punët e brendshme të një shteti tjetër”...

Albert Vataj: Sot në ditën e Darvinit dhe darvinizmit

Sot 163 vite më parë pa dritën e botimit një prej kryeveprave të mendimit iluminist. Botohet libri "Mbi Origjinën e Specieve". Ai është libri që tronditi nga themelet botëkuptimin e njeriut për prejardhjen. Një prej dilemave më jetëgjata që ka ngërthyer ëndjen dijetuese të njeriut, u gjend para një kërcënimi shpërbërës...

Florim Zeqa: Varfëria shpirtërore e intelektualëve!

Ndër dukuritë më të shëmtuara të një qenje njerëzore janë; urrejtja, xhelozia, mendjemadhësia, karrierizmi, lakmia, interesi, etj, ku të gjitha së bashku e përbëjnë varfërinë e skajshme shpirtërore.Këto dukuri janë të shfaqura më së shpeshti tek politikanët, intelektualët e fjetur dhe militantët partiakë. Mirëpo...

Fadil Sahiti: KM-së sonë s'ka pse t'i vijë turp

KM dhe qeveria e Kosovës nuk kanë pse të turpërohen kur përmirësojnë atë që kanë bërë gabim, edhe nëse gabimi përmirësohet brenda afatit kohor prej 48 orësh. Gjëja më e rëndësishme është të shmangim vendimet autoritare, të cilat mund të dëmtojnë seriozisht të ardhmen tonë...

Kastriot Dervishi: Sako Murat Protoduari

Sako Murat Protoduari (1910-1982) me "uniformën" e të burgosurit. U arrestua më 15.3.1977 dhe vdiq gjatë vuajtjes së dënimit në Repartin nr.309 Ballsh, duke u varrosur në Panahor. Vdiq në moshën 72 vjeçare...

Kalosh Ҫeliku: Përndjekja neokomuniste e artistëve shqiptarë

Artan Kastrati, në koncertin e tij solistik erdhi para publikut në festat historike të Nëntorit me dhjetë vepra instrumentale të punuara intenzivisht vitin e fundit (2022). Vepra të zhanreve të ndryshme muzikore, ku rrënjët i kanë nga melosi shqiptar. Ҫdo instrumental, e ka të realizuar e...

Gani Mehmetaj: Kush e vrau Xhemail Mustafën?

Vrasja e Xhemail Mustafës, shkrimtar, këshilltari i parë i Ibrahim Rugovës, ishte vrasja më e rëndë e pasluftës në Kosovë. Rugova ishte në një udhëtim zyrtar jashtë vendit. Me gjithë praninë e mbi dyzet mijë trupave ndërkombëtare, pasiguria nuk kishte qenë asnjëherë më e brishtë. Trupat ndërkombëtare...

Shënime për autorin Prend Buzhala, fitues i çmimit ''Beqir Musliu''

Prend Buzhala  u lind më 1 nëntor 1951 në Çabiq të Klinës. Filloren e kreu në Ujëmirë, gjimnazin në Klinë, Fakultetin filologjik (gjuhë e letërsi shqipe) në Prishtinë. I ndoqi edhe studimet postdiplomike, po për shkak të burgosjes politike më 1982, ato iu ndërprenë dhunshëm nga regjimi i kohës...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora