E marte, 04.08.2020, 03:35 PM (GMT+1)

Komente » Xharra

Fahri Xharra: Mos ma prek ti shqiptar Grykën e Rugovës!

Kur natyra e filloi gëdhendjen artistike  të  tokave të të parëve tanë na e dhuroi edhe Grykën e Rugovës.  Natyrës iu deshtën miliona vjet që të na nderon me këtë bukuri përrallore, ne nuk guxojmë të mos jemi besnik ndaj sajdhe ta shkatërrojmë  sa çel e m`shel sytë .N`emër të krenarisë shqiptare dhe te Besës sonë mos e prekni Grykën e Rugovës ...

Fahri Xharra: E kujt është shkolla e atij

“Shqipëria ndonjëherë shkakton frikë irracionale, tremben prej saj, thonë se mund të ketë edhe pesë Shqipëri të tjera. Sado Shqipëri të ketë, sot kemi dy në Ballkan, dhe duhet të jemi të lumtur. Shqiptarët sot kanë status të fuqishëm, ata janë bërë faktor i rëndësishëm në ...

Fahri Xharra: E vërteta dardane dhe rrenat serbe

”Nxjerrja e Pellazgëve nga lashtësia me anën e gjurmëve të shumta,si dhe vendosja e tyre në sfond historik ku në të vërtetë e kanë vendin, hapë pashmangshëm çështjen e vazhdimësisë së tyre , pra të pasardhësve të drejtpërdrejtë Ilirëve dhe Dardanëve,Maqedonasve si një familje e madhe me shumë degë...

Fahri Xharra: Pse e adhurojmë shpëtimtarin e prapambetjes sonë?

Sa çudi , sa lehtë harrojmë ?Filluam të shprehim mosbesimi, mospërfillje, përbuzje: aha, bah, ehe, ahu, i, ohu, ptu, y !E pse ? Sepse na u fut dreqi në mes , na i morri mëndët.Filloi mospërfillja e këshillave : ” Luftën e fituam ne , e juaja është ta fitoni paqen” , dhe filluam nga po ai dreq t`i shikojmë gjërat me përbuzje ...

Fahri Xharra: “Großer Arber“ – “Arbëri i madh“ në Gjermani

Miku im i ndjerë Musladin Glina, sa ishte gjallë më shkroi : “Nje Pyetje i nderuari Fahri Xharra? A zotnoni, merni vesh, kuptoni gjuhen Gjermane??? Kam libra Historike Gjrmane që shkruajnë për Iliret që para 1700vjet para Krishtit kanë qenë banorë të Gjermanisë veriore, special në Lauzic, ku sot ndodhet Berlini...

Fahri Xharra: Pse sllavët e Ballkanit, i kërkojnë gjurmët e pellazgëve?

Në kohën kur nga institutet e larta shkencore shqiptare të historisë, kërkohet nga ne që mos shkojmë “ aq larg në histori” duke hulumtuar për pellazgët, sllavët e bëjnë të vetën, gjejnë burime të sakta ( të cilat egzistojnë) të cilat ne shqiptarët ose nuk i kemi ditur ose nuk kemi ...

Fahri Xharra: Malazezët nuk janë sllav, e as serbë- shkruan Milan Qosoviq

Kush janë malazezët, pyet studjuesi Miroslav Qosoviq ? Ai e ka edhe përgjegjen ; malazezët janë vendor në tokat e tyre të cilët gjuhën sllave e morrën nga ndikimet e kohes. Të njëjtën e shkruan edhe akademiku i CANU-s Petar Vlahoviq ( Akademisë së Shkencave të Malit të Zi ) në studimin e tij për antropologjinë fizike të malazezëve...

Fahri Xharra: Mos e ngucni flamurin e Skënderbeut!

Bota e qytetëruar nuk duhet t’i lejojë këtë pasardhës të Ilirëve e të Pellazgëve të lashtë që të zhduken. Raca e tyre ka lindur Pirron, Aleksandrin e madh, Shën Jeronimin, Konstandinin, pesë perandor të tjerë Romak, Papa Kelmentin XI, Skënderbeun, Krispin dhe shumë ...

Fahri Xharra: Xharra, Pellazgofobia e Akademisë së Shqiperisë!

Ta njohim Profesorin : Emil Lafe lindi në vitin 1938, është gjuhtar shqiptar. Ka kryer studimet në Universitetin e Tiranës në vitin 1959 dhe prej atëherë ka punuar në këtë universitet dhe në Institutin e Gjuhësisë dhe të Letërsisë të Akademisë së Shkencave. Ka qenë ...

Fahri Xharra: Qeni Mollos dhe qeni i madh i Danajëve

Rilindësi ynë i madh, dijetari Sami Frashëri e shpjegon shumë qartë përkatësinë ilire të territorit të quajtur Epir. Kështu, ai thoshte: ... “Ilirët dhe Epirotët rronin njësoj e ishin si shqiptarët e sotëm pa ndonjë ndryshim dhe flisnim gjuhën që ne e flasim sot. Ata ishin një racë dhe flisnin një gjuhë...

Xharra: Po me Fahri Xharrën ç`pate o Ardian Vehbiu?

Të ju njohtoj me mësuesin e gjuhes shqipe, Ardian Vehbiun  (Tiranë, 1959) që është një autor dhe publicist shqiptar. Ka mbaruar studimet e larta në degën Gjuhë-Letërsi Shqipe të fakultetit Histori-Filologji të Universitetit të Tiranës. Gjatë viteve 1983-1990 ka punuar në Institutin e Gjuhësisë dhe të Letërsisë të Akademisë së Shkencave të...

Fahri Xharra: Serbët janë bagëti- thoshte Peter Ustinov

Ju kujtohet artisti i madh Peter Ustinov-i ?Sir Peter Aleksander Ustinov-i (16 Prill 1921 – 28 Mars 2004), ishte një aktor i madh anglez, aktor zëri, shkrimtar, dramaturg, regjisor filmash. Regjisor në teatër dhe opera, skenarist, humorist,, kolumnist i gazetave dhe revistave etj. Peter Ustinovi ishte intelektual dhe...

Fahri Xharra: Karvani i ferexheve - Ismail Kadare

Nga do që të sillesh nuk mundesh e të mos e përmendë Ismail Kadarenë, një njohës i thellë i kombit tonë, një paraljmërues i të këqijave shoqërore që na përcjellin dhe që do të na përcjllenin gjithë jetën nëse nuk mbledhim mendjen  e themi vetes mjaft më me të menduarin tonë oriental...

Fahri Xharra: Madhësia dhe madhështia e Ilirisë sipas Appianit

Appiani i Aleksandrisë (95 165 AD),  thuhet se ishte historian grek. Tani veç e kuptuam se kush ishin grekët.  Vepra e tij madhore “Historia e Romes  “ në 24 libra si duket ka mbetur e pa prekur  në tërësi . Për ne është interesante se çka ai shkrunte se kush ishin ilirët...

Pse Facebook-u e bllokon Fahri Xharrën?

Miq të dashur,ju dashamirë të së vërtetës shqiptare me duhet të lajmëroj se përsëri jam i bllokuar nga fcb-ku  deri me 1 Mars 1919.  Më vjen keq që nuk do të mund  të komunikojmë ndër veti edhe për një muaj tjetër. Ky bllokim është në rradhën  e bllokimeve të vazhdueshme që më janë bërë që nga viti i kaluar...

Xharra: Cila është padija historike e shqiptarëve sot?

Historia na është fshehur, historia nuk fliste sepse ne nuk kishim gojë. Edhe atyre që e kishin gojën, atyre iu mbyllnin apo iu  kishin mbyllur në më mënyra të ndrzshme.Edhe nëse donim të flisnim, syrgjynoseshim dhe humbëshim në errësirën e harresës...

Fahri Xharra: Serbët, si e shkruajnë historinë e tyre

Nga lakmia për certifikatë fallco të lindjes ( birth certificate ), populli i shpifur serb nuk lë gurë pa lëvizur në mënyrë që ti sigurojë vetes një  “ tapi” në këto toka ku jeton. Edhe më e rëndësishmja është që  ata llogarisin që në një të atrdhme jo fortë të largët ne nuk do të jemi këndej pari, qoftë duke ikur, qoftë duke u asimiluar në turq. Ju ...

Fahri Xharra: Carusi dhe Carini – imperatorët ilir të Romës

Historia e jonë po vidhet e ne heshtim. Heshtja e jonë letargjike do të jetë fatale për të ardhmen tonë. Të tjerët po “lindin” aty ku kemi lindur ne dhe çdo gjë, çdo gjurmë e jona përvetësohet . Nuk është për tu befasuar, ato që po i dëgjojmë se nga radhet serbe, e udhëhiqnin ...Video

Entela Binjaku: Denonconi dhunen kunder gruas


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora