E diele, 23.06.2024, 05:30 AM (GMT+1)

Mendime » Xharra

Fahri Xharra: Serbët po falsifikojnë historinë, or Akademik!

E diele, 17.10.2021, 05:48 PM


Serbët po falsifikojnë historinë, or Akademik!

Shkruan Fahri Xharra

Shumë interesant me ne , që aspak nuk e përcjellim se çka shkuajnë serbët për historinë, si e falsifikojnë atë. Sa herë që merrem me këte temë më thonë që të mos merakosem se bota e di se kush janë serbët. Një përfundim i paq logjikshëm i cili një ditë  (ndoshta pas 100 vitesh) do të na kushtojë shumë shtrenjtë. Ne të sotmit nuk do të jemi, por brezat që vinë nuk do ta dinë vetën se nga kush e kanë prejardhjen. Kjo që thash nuk është për t`u përçmuar sepse po flas  nga përvoja me historinë pellazge të cilën e njeh krejt bota si “ Histori greke “ . Apo jo ?

Shikoni , ne e dimë që vetëm e shkruara mbetet. Ne ende jetojmë me muhabete odash dhe flasim për heriozmin tonë ndër shekuj , një histori e shkruar në akull e cila me Diellin  e parë harrohet.

Kur jemi tek serbët, ata heshturaza po shkruajnë për çdo imtësi historike  te vjetër dhe të re , e cila mbetet . Po, po mbetet  dhe dikur lexohet si e vërtetë historike.

Eshtë hapur faqja serbe “ Pelasgian history andd mythology” dhe me nën titull “ Duh starih srba” (Fryma e serbëve të vjetër), dhe ashu sikur grekët që për disa shekuj na kanë humbur historinë  tonë, kështu do të ndodhë edhe me serbët.

Vetëm , t` iu përkthej se çka shkruajnë në foton e madhe:

“ Kur flet guri.

Në qytetin turk Zeugma , arkeologët i kanë zbuluar shkrimet në gjuhën e vjetë serbe.. Besohet që qytetin Zeugma e ka ndërtuar Aleksandri i Madh.

Këtu shihet që po shkruaj Trofos, Andomeda i Klesh…… një serbishte e bukur… Kurse ne ( serbë fxh ) mësojmë në shkolla që grekët na kanë mësuar me kulturë dhe me shkrime. sepse ishim “ baranar të egjër”.. mos të ishte e dhëmshme do të ishte qesharake”

Pra, çka të themi ? Vërtetë qesharake për ditën e sotme , por nesër , pas 50 ose 100 vjete nuk do të jetë qesharake.

Qyteti Zeugma

Po cili ishte qyteti Zeugma? a kishte sllav aso kohe në ato toka pellasgjike ?

Zeugma qyteti i lashtë ndodhet në bregun e lumit Eufrat brenda kufijve të fshatit Belk?s. Zeugma qytet i lashtë i cili u themelua në një tokë prej rreth 20 milionë kilometrash, për shkak të faktit se është në pjesën më të cekët të kalueshme të Eufratit dhe meqë është rajon shumë strategjik në aspektin ushtarak dhe tregtar, ai mbron rëndësinë e tij në çdo periudhë të historisë. Zeugma, i cili ishte një nga qytetet më të mëdha të periudhës së saj, nëpërmjet popullsisë së saj prej 80 mijë banorësh, u quajt me emra të ndryshëm në periudha të ndryshme të historisë. Seleukekia Nikador, një nga gjeneralët e Aleksandrit të Madh, dhe që gjithashtu u bë mbret i Sirisë më vonë, duke kombinuar emrin e tij me lumin Eufrat dhe themeloi një qytet të quajtur Selevkeya Eufrat në vitin 300 B.C këtu. Pastaj u pushtua nga Perandoria Romake në vitin 100 B.C. dhe emri i saj u ndryshua si Zeugma, që do të thotë kalim ose urë, e cila njihet në të gjithë botën pas pushtimit. Në Zeugma, popullsia e së cilës kishte arritur në 80 mijë njerëz si popullsi në një kohë të shkurtër për shkak të faktit se garnizoni i Legjionit të 4-të skitia ishte pozicionuar nga Perandoria Romake dhe për shkak të tregtisë, disa vila u ndërtuan në këmbë me pamje nga Eufrati. Popullsia e saj prej 80 mijë banorësh e bëri Zeugmën si një nga qytetet më të mëdha të botës. Ajo ishte disa pallat e Pompeit dhe Londrës (Londinum) e cila është aktualisht një metropol gjigand. Straboni, një gjeograf i famshëm, përmend edhe Zeugmën. Dihet se veprimtari të konsiderueshme zhvillimi u zhvilluan në Zeugma gjatë epokës  “helenistike “  dhe në kohën e Seleukekia Nikador. Një tempull për Thyke, një perëndeshë e fatit, u ndërtua në Akropolis,  në qytet. Një tempull i tillë është ende nën tokë. Belkis/Zeugma qyteti i lashtë është një nga Qytetet Romake, e cila gjithashtu lëshoi monedhat e veta të qytetit. Në njërën anë të monedhës u shtyp tempulli Thyke dhe në anën tjetër të monedhës, u shtyp motivi i Shqiponjës Romake, si simbol i forcës.

Pra, akademik të nderuar, mos ia lëvizni eshtrat nënës së Skënderbeut ,por merruni me gjëra që janë shumë të rëndësishme për ne.

Fahri Xharra, 15.10.21

Gjakovë(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora