E diele, 19.05.2024, 06:12 PM (GMT+1)

Mendime » Xharra

Fahri Xharra: Heshtje e jonë letargjike

 Pse Faik Konica ishte i tillë si e njohim ne në letrat tona? Sepse i përkiste gjakut të fisëm shqiptar. Bartëte krenari tipike të themeltë,sepse e vishte kostumin e qenjës së tij të kulturës bashkëkohore, të firmës së njohur europiano-perëndimore, si rrallëkush i kohës së tij. ( Dr. Ledri Kurti) Pse Konica apo pse nuk e ndjekim rrugën e Konicës që të mos heshtim, të ...

Fahri Xharra: Letaj dhe Belaj në Shqiperi dhe Kroaci

Fjalën e kam fshatrat Letaj dhe Belaj , të cilët i kemi me të njëjtin emër janë si në Shqipëri ashtu edhe në Kroaci . Që janë emra të vjetër ilir  nuk kam dyshim ; por i jam falënderues faktit që Bullgaria e shekullit 11-të nuk paska pas arritur t`iu sllavizojë emrat  në Shqipëri , e as  sundimtarët e ndryshëm të Kroacisë gjer më ditën e sotme....

Fahri Xharra: Kush ishin Karnët?

Jo pse nuk më kish  rënë ndërmend për fisin ilir  të  Karnëve , por shënimet për ta janë shumë të vogla  dhe më duhej të gjej diçka të besueshme ; aq të besueshme sa mos të hutohemi në lundrimin tonë nëpër brigjet lindore të Adriatikut ilir . Të ju rikujtoj një gjë , kur tregtia  e grekët me romakët...

Fahri Xharra : Homeri i Ballkanit, i panjohur për shqiptarët

E shihni këtë burrë me plis dhe lahutë, e njohni ? Nuk e besoj. Por, edhe nëse e njofim jemi shumë pak nga ata. Burrin me lahutë,  studjuesit amerikan e kanë quajtur “ Homeri I Ballkanit . Do e spjegoj më poshtë.Nga shqipatët i vetmi që ka shkruar për këtë figurë “ të...

Fahri Xharra: Plani urban në një pllakë sa një kokërr gruri

Në lokalitetin arkeologjik të Blagotinit, nga vetëm një sondë (30 m²), u gjetën rreth 16,000 fragmente qeramike. Supozohet se Blagotini shtrihet në 6 hektarë dhe janë hulumtuar vetëm 300 m².Gërmimet u kryen midis viteve 1989 dhe 1999, kur u ndërprenë për shkak të situatës së përgjithshme politike në vend....

Fahri Xharra: Tunelet pellazgjike nga Azia e Vogël deri në Skotlandë

-Tunelet  pellazgjike janë gjetur ndër qindra vendbanime neolitike- Që aq shumë tunele kanë mbijetuar edhe pas 12.000 vieve tregon që rrjeta e tyre ka qenë e jashtëzakonshme.Pellazgët e Kohes së Gurit e krijuan rrjetin e tuneleve kryq e tërthua Europës nga Skotlanda deri në Turkinë e sotme, të cilat përshkruhen në librin e Dr. Heiriech Kuschit...

Fahri Xharra: Burreli i Shqipërisë edhe në Skoci! ("burh" + "hyll." )

Ta njohim pak historinë e Burrelit tone :” Kërkimet arkeologjike kanë zbuluar gjurmë që tregojnë për popullimin e qytetit të Burrelit, si dhe të trevave përreth, që nga viti 7000 p.e.s. Nga periudha e hekurit dhe deri në mesjetën e hershme, banohej nga Pirustët, një fis ilir i cili...

Fahri Xharra: Serbët e shqetësuar pyesin ...

Vet autori në fund të shkrimit shkruan që fotot i ka nxjerrë nga fcb. Kush i ka postuar ato .  Sigurisht që ne , unë, ti, ai. Pra nga ata që e duan të vërtetën historike shqiptare. Jo nga Akademitë, të fjeturit, frikacakët, jo pra !.Serbët kanë menduar që kemi “vdekur” dhe që nuk...

Fahri Xharra: Ky flet çka i thotë Serbia

Sa të mjerë që jemi, po duam ta varrosim Kosovën ose t'ia rikthejmë Serbisë.Pozitë dhe Opozitë mos thuani Jo!Ju të gjithë nuk e njihni historinë as bile nga 1912 -ta!Nicolas Bay flet si serb me gojën e francezit.Si është e mundur që gjatë qëndrimit të tij në fund të...

Fahri Xharra: Pse të kam respekt për ty, kur ti ma urrenë gjuhën?

I zhytur në mendime, i thelluar në historinë tonë jo shumë të largët ( diku nja 500 vjet e këtu ) as se si nuk po mund të vij në përfundim të plotë që duhet të të respektoj ; të kam “dashur “ sepse isha i obliguar falë rrethanave të jetës, më vonë fillova të ndjej lehtas një simpati...

Fahri Xharra: Manastiri ortodoks “Shën Biguri” ishte i shqiptarëve

Branko Panov është historian i Maqedonisë i cili e ka shkruar Historinë Mesjetare të Maqedonisë dhe ai vetë duke u bazuar në dokumentet arkivale vërteton se Blazhja dhe maqedonët e tij kur erdhën në Ballkan e morën krishterimin nga shqiptarët (Arbërit) dhe më vonë, shqiptarëve ua uzurpuan edhe...

Fahri Xharra: Të të lindë djali për të mbrojtur familjen!

Kemi jetuar në kohëra primitive dhe kanë ngelur shumë  zakone, të cilave nuk po mundem t`iu largohemi.Çikë apo djalë që lind sot është pak e rëndësishme, por dikur kishte një arsye të madhe pse i gëzoheshin aq shumë lindjes së djalit.Kur isha i ri mendoja se se pushka krisë kur lindë ...

Fahri Xharra: Serbët janë çmendur, edhe plisi dhe tirqit 'qenkan' të tyre!

E kam një pyetje për lexuesit dhe historianët tonë të “vyeshëm”, të cilët pa fije keqardhje për kombin tonë në zhdukje vetëm heshtin : A e keni lexuar ndonjë herë që serbët i përmendin shqiptarët ortodoks si pjesë të shqiptarisë? A ju ka shkuar mendja se pse? Ata neve na shohin vetëm si turq-musliman dhe si romano –katolik...

Fahri Xharra: Gold AG, që 10 vjet mbetet pjellë e keqe

Gold AG  është pjellë që kundermon, që te vjen me vjellë kur e degjon emrin e tij.Çfarë njerëz jemi të cilët mbi 10 vjet ia dëgjojmë antishqiptarizmin e tij?Kush je ti Gold AG që e sulmon dhe ofendon ministreshën e arsimit, Arbërije Nagavcin? Urdhër i Serbisë me siguri...

Fahri Xharra: Jo shamisë arabe në shkollat shqipe!

Fillimi i mijëvjecarit të tretë ende na detyron të nxjerrim mësime nga ndodhirat e pakëndshme që ne kemi kaluar. është shumë interesante të theksohet se derisa Rilindësit tanë mundoheshin me të madhe dhe me krejt qenien dhe dijen e tyre të na drejtojnë drejt zgjimit tanë dhe ky ishte aksioni më i madhi dhe më i gjeri politik dhe kulturor...

Fahri Xharra: Jeronim de Rada për Pellazgët

Romantiku i mirënjohur francez Aleksandër Dymasi, duke e pasur parasysh figurën universale të De Radës, me të drejtë do ta quante “Dante të Shqipërisë”. Një adhurues tjetër i De Radës,  bashke kohaniku, po ashtu francez, Lamartini, më mirë se askush tjetër diti që me pak fjalë të spikasë kontributin ....

Fahri Xharra: Nuk zbutet Serbia nga premtimet dhe investimet

Serbia, shtet i krijuar ne vitin 1840, me ndihmen e Rusisë dhe Austro Hungarise, ne fillim e nje vilajet, mandej me Kongresin e Berlinit u rrit edhe me shume dhe  Konferenca e Londres ia dhe edhe Kosovën. Apetitet e saja nuk ndaleshin se e donte edhe Durresin ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora