E enjte, 09.04.2020, 02:44 PM (GMT+1)

Aktualitet

Zenel Çeliku: Opozita e bashkuar diskutoi project buxhetin 2019

Ndërkohë që mazhoranca qeverisëse po e diskuton Projekt Buxhetin e 2019 në Kuvend, dje opozita e bashkuar krejt në mënyrë të distancuar nga mazhoranca qeverisëse, ka diskutuar gjërë e gjatë Projekt Buxhetin 2019 me përfaqësues të biznesit, ekspertë dhe me grupet e ...

Hysni Gucati: Në vend të një reagimi

Organizata e Veteranëve të Luftës të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës njofton të gjitha mediat dhe opinionin e gjerë se është duke analizuar dhe përcjellur situatën aspak të mirë që po behët kundër vlerave të Luftës së lavdishme çlirimtare dhe pjesëtarëve të saj, madje këto...

Gjekë Gjonaj: Ngritja e përmendores Adem Demaçit në Nju-Jork ide fisnike

Nisma e grupit nismëtar  për ngritjen e një shtatoreje (përmendoreje) Adem Demaçit në Nju - Jork  është  lajm i mirë  dhe i gëzueshëm për të gjiithë shqiptarët kudo që ndodhen. Kjo ide e  Këshillit Inicues në përbërje Gjekë Gjonlekaj, Shefki Mexhuani, Gani Shehu, Naim Qelaj...

Nue Oroshi: Përpjekje shekullore për ta bërë ushtrinë tonë Arbnore

Sot Parlamenti i Republikës së Kosovës mbështeti në mënyrë të plotë tri Projektligjet që i hapin rrugë formimit të Ushtrisë së Republikës së Kosovës. Urime Kosovë, urime shqiptari!Kjo ushtri e Kosovës i ka rrënjët e thella. Rrënjët e saj janë tek lufta që e bënë nacionalistët ...

Fatmir Halimi: Atdhe Geci - Rilindja e Shtetit të Çamërisë

Shkrimtari, publicisti e poeti ynë Atdhe Geci, i përket familjes së arsimuar atdhetare, Geci, nga Rogana e Dardanisë (Kosovës). Atdhe Geci (ish gazetar) i RTP-së, aktualisht jeton e krijon në Dortmund të Gjermanisë. Atdhe Geci, bir i Roganës Dardane, është Shpallësi ...

Mhill Gecaj: Ndërtohet rruga për në Curraj i Epërm

Tashmë, u bë realitet, pra u përmbush një ëndërr shekullore e banorëve të fshatit të thellë e shumë të bukur malor, Curraj i Epërm, në krahinën e Nikaj=Merturit, të Malësisë së Gjakovës (Tropojë)!Të nderuar miq dhe dashamirës të mi dhe të mbarë krahinës Nikaj-Mërtur!...

Krasniqi: 1 Qershori – Dita e transplantimit të organeve

Libri ”Rrugëtimi i një JETE të dhuruar”, i autorit Dr. Ramadan Myrtaj, përcjell porosi dhe mesazh për të gjithë, për institucionet dhe shoqërinë, se si duhet të luftohet për jetë. Ky libër, i cili u promovua në Prishtinë nën përkudjesjen e Shoqatës së Shkrimtarëve dhe ...

Fondacioni Biberaj Njofton $2.5 Milion Bashkë-financim

Fondacioni Biberaj shpall mbështetjen me $2.5 milion të programit MIP të Fondacionit Shqiptaro-Amerikan të Zhvillimit, për të ndihmuar profesionistët shqiptarë që synojnë të ndjekin studime pasuniversitare në Shtetet e Bashkuara....

Mehmet Musa: Pushoi së rrahuri zemra e shqiptarit të madh

Kete fund-korrik pushoj së rrahuri edhe zemra e shqiptarit më të madh që ka nxjerrë gjysma e truallit Shqiptar të okupuar nga serbosllavia atdhetari, ideologu dhe arqitekti i lëvizjëve revolucionare për çlirim dhe bashkimin e katër vilajeteve të Shqipërisë natyrale në një shtet e me një pushtet, Adem Demaçi!...

Reshat Nurboja: Reagim!

Komuna e Pejës, gjegjësisht, qeverisja aktuale me veprimin e saj arbitrar për të mos lejuar ekspozimin e prodhimeve para dyqaneve të tyre në Çarshinë e Gjatë dhe shitjen ambulant në pjesën e fundit të Çarshisë së Gjatë m’u në vlugun e pushimeve verore të diasporës në...

Letër e Hapur - Parku Memorial Dr. Ibrahim Rugova

Prej disa muajve vazhdon aksioni për sigurimin e parave, për ndërtimin e Parkut Memorial "Dr. Ibrahim Rugova", në fshatin e origjinës, Malaj të Rugovës. Memoriali është projektuar nga inxhinier - arkitekt Blerim Bajraktari. Për realizimin e këtij projekti, është ...

Kanal Televiziv për Mërgatën

Në Klubin Ekonomik (Wirtschaftsclub) të Kompanisë Ecolog të familjes Destani, që kishte krijuar kushte ideale për takim e punë, u mbajt takimi i radhës në mes të Këshillit Nismëtar për Kanalin Televiziv për Mërgatën dhe një delegacioni nga Parlamenti i Kosovës...

Kanali Televiziv për Diasporë në shërbim të forcimit kombëtar

Të shtunën, më 30 qershor do mbahet në Düseldorf (D) takimi i radhës me temë: Kanali Televiziv për Diasporë, siç njoftohet nga grupi nismëtar nga përfaqësuesit të disa vendeve i cili do të mbahet me Komisionin për Administratë Publike, Pushtet Lokal dhe Media...

Ndërroi jetë patrioti e atëdhetari kërçovar-Ajet Rushiti

Në Amerikën e Fan Nolit dhe Mithat Frashërit, në moshën 88 vjeçare nderroi jetë patrioti dhe atëdhetari më i madh i kësajë ane,  Ajet Rushiti.Ishte i biri i Shaqir Muçkut, i lindur në fshatin Llapkidoll të rrethit të Zajazit. Në vitin 1912 ushtria ...

'Diversiteti fetar dhe ndikimet e huaja ndër shqiptarë'

Lidhur me organizimin dhe zhvillimin e debatit, me temë "Diversiteti fetar dhe ndikimet e huaja ndër shqiptarë", të datës 12 prill 2018, në sallën e Kuvendit Komunal të Komunës së Preshevës, të organizuar nga Shoqata për Trashëgimi dhe Krijimtari Kulturore e Luginës së Preshevës...

Mehmet Musa: Ftesë

Ftoheni sinqerisht dhe perzemërsisht mysafir në mbrëmjen e 13-të qershorit ditë e mërkure,në kullën e Balës plak në Isniq!!!Në ate kullë ku ,Isa Boletini me kalorsit e tij gjeti bukë kripë dhe zemër dhe bëri gjum te qetë sepse rojet e kullës, ishin bijtë e Balës plak,në at kullë ku Bardhosh Dinë Gërvalla...

Ramiz Lushaj: Burra si Sul Lushaj i bëjnë nder kombit

I nderuar Princ Leka II,Të nderuar familjarë e farefisni të veteranit nacionalist e mbretëror, Sul Lushaj, bashkidealistë, miq e dashamirë të tij,Sul Lushaj, njeriu ynë shekullor, lindi në Tropojë dhe ishte qytetar Australian, i cili jetoi gjithë jetën e tij me krenarinë shqiptare dhe me...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese