E marte, 23.04.2024, 09:16 PM (GMT+1)

Shtesë » Lajme

Jahja Drançolli: Si sot, në vitin 1885, ka arritur Statuja e Lirisë në limanin e New York-ut!

E merkure, 17.06.2020, 02:22 PM


Si sot, në vitin 1885, ka arritur Statuja e Lirisë në limanin e New York-ut!

Nga Jahja Drançolli

Statuja në fjalë është një dhuratë miqësie nga Franca për popullin e Amerikës. Ajo arrin në Portin e New York-ut pasi u dërgua përtej Atlantikut në 350 copë individuale të paketuara në më shumë se 200 raste. Statuja e bakrit dhe e hekurt, e cila në vitin e ardhshëm u rivendos dhe u inaugurua në një ceremoni të kryesuar nga Presidenti amerikan Grover Cleveland, u bë e njohur në gjithë botën si një simbol i qëndrueshëm i lirisë dhe demokracisë.

Statuja është vepër e skulptorit francez Frederic-Auguste Bartholdi (i cili e modeloi atë sipas nënës), me ndihmën e inxhinierit Gustave Eiffel, i cili më vonë realizoi kullën ikonike në Paris që mban emrin e tij. Statuja fillimisht ishte planifikuar të përfundojë deri në 1876, pikërisht për 100 vjetorin e Shpalljes së Pavarësisë së Amerikës; megjithatë, përpjekjet për mbledhjen e fondeve, u deshën më shumë kohë sesa parashikohej, si në Europë ashtu edhe në ShBA, ku piedestali i statujës duhej të financohej dhe ndërtohej. Vetëm statuja i kushtoi francezëve rreth 250,000 dollarë (më shumë se 5.5 milion dollarë në paratë e sotme). E përfunduar përfundimisht në Paris në verën e vitit 1884, statuja, arriti në shtëpinë e saj të re në ishullin Bedloe në New York Harbour (midis New York City dhe Hudson County, New Jersey) më 17 qershor 1885.

Pasi u ribën përsëri, statuja e vlefshme 450,000 £ u inagurua zyrtarisht nga Presidenti Cleveland më 28 tetor 1886, i cili me atë rast është shprehur: “Ne nuk do të harrojmë se liria e solli këtu në shtëpi; dhe as altari i zgjedhur i saj nuk do të lihet pas dore.”

Ç’prej këtij viti monumenti është restauruar më se njëherë, dhe sot, Statuja e Lirisë është një nga monumentet më të famshme të Amerikës. Me kalimin e viteve, ajo ka qenë vendi i mitingjeve dhe protestave politike (nga votuesit deri tek aktivistët e luftës), është shfaqur në filma të shumtë dhe fotografi të panumërta, dhe ka marrë miliona vizitorë nga e gjithë bota.(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Gjekë Gjonaj: Humbëm Prof. Dr. Simë Dobrecin Mërgimtarët e Skivjanit për ndërtimin e sheshit kryesor të fshatit Jahja Drançolli: Formimi i Ushtrisë Amerikane dhe Dita e Flamurit Rrahman Hyseni: Vizita e diplomatit shqiptar Gent Cakaj në Medvegjë... Qendresa Nikqi: Dr. Ermira Babamusta mbajti trajnimin “Udh?heqja dhe Qeverisja Efektive” për liderët e rinj të Ballkanit Jozefina Topalli: Kjo kaste politike e korruptuar duhet shkulur! "Shpresë & Paqe" në SHBA, dënon krimin monstruoz të pedofilit Abaz Doku Myftiu Saqipi: Dorëheqja e Reisit Sulejman Rexhepi, akt i lartë moral e intelektual Myftinia Shkodër: Lavdi emrit tënd, veprës tënde, frymëzimit tënd, i bekuari Sulltan Mehmet Fatih! Albin Kurti nuk pajtohet me vendimin e Gjykatës Kushtetuese Deklaratë e Sh.B.A-ve për vendimin e Gjykatës Kushtetuese Avdullah Hoti: Është koha të bashkohemi për të ardhmen e vendit dhe qytetarëve tanë Isa Mustafa: Aktgjykimi i sotëm i Gjykatës Kushtetuese dëshmon se Shteti i Kosovës dhe drejtësia po funksionon Ramush Haradinaj: Përshëndes aktgjykimin e Gjykatës Kushtetuese Diaspora: SHBA - Mbe?shtesni qeverine? e Albin Kurtit Fitër Bajrami: Myftiu Saqipi, priti një delegacion të lartë institucional Nexhmedin Saqipi: Marrëveshja e arritur në Tiranë u konkretizua në Beograd Dibrani - Transport: Urojmë festen e Fiter Bajramit 'Këshilli i Turpit'- Ja sa paga marrin në shtet ata që firmosën pro shembjes së TK Video e aksionit terrorist në Teatrin Kombëtar

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora