E shtune, 22.06.2024, 06:39 AM (GMT+1)

Shtesë » Lajme

Diaspora: SHBA - Mbe?shtesni qeverine? e Albin Kurtit

E marte, 26.05.2020, 06:18 PM


Departamentit të shtetit te? SHBA-se?,

Presidentit,

Kongresit,

Senatit.

Duke u nisur nga gjendja e tensionuar ne? Ballkan, sidomos raportet Kosove? -Serbi dhe ne? vec?anti nga ndikimi rus, i cili e?shte? evidentuar tashme? ne? Ballkan . Duke u nisur nga tensionet lidhur me nde?rrimin apo korigjimin e kufijnje?ve mes Kosove?s dhe Serbise?, i cili duhet te? jete? ne?n ndikimin e Rusise?.

Duke u nisur nga pasojat qe? do te? paraqiteshin me efektin domino ne? Bosnje dhe Hercegovine?, Kosove?, Maqedoni e Veriut, Mal i Zi dhe Shqipe?ri, ne?n ke?rce?nimin dhe rrezikun pe?r nje? shpe?rthim te? nje? lufte te? re ne? Ballkan. Kjo nuk duhet lejuar. Prandaj ke?rkojme? veprim te? shpejte? qe? te? shpe?tohet paqja ne? Ballkan prej nje? lufte te? re. Dhe kjo, si pasoj e nje? marre?veshje pe?r shke?mbim te? territoreve mes Kosove?s dhe Serbise?, marre?veshje e cila mendojme? qe? do ta ce?non edhe territorin dhe integritenin unitar te? Republike?s se? Kosove?s krahas paqes ne? Ballkan.

Ne intelektuale?t e poshte?ne?nshkruar vlersojme?:

-Ne?se lejohet nde?rrimi i kufijve mes Kosove?s e Serbise? , ate?here? kjo e?shte? ne? kundershtim me njohjen e Kosove?s nga 116 shtete ne? kufijte? egzistues te? saj. -Do te? shtohej me? shume? munde?sia e forcimit te? ndikimit rus ne? Ballkan . -Efekti domino i nde?rrimit te? kufinje?ve Kosove? -Serbi do t'i munde?sonte Republike?s Serbe ne? Bosnje ta fitonte shke?putjen dhe pavare?sine? ne? vete. Ky moment rrite? mundesine? e daljes ne? Adriatik te? Serbise? edhe vet Rusise?. -Tensionet do te rriten ne? Bosnje , Kosove?, Mal te? Zi, Maqedoni dhe Shqipe?ri . -Efekti domino i nde?rrimit te? kufijnje?ve do te? jete? shkate?rrues ne? Ballkan. -Kosova edhe 20 vjet pas intervenimit te? NATO-s nuk ka arrite? te? kete? nje? demokraci te? qe?ndrueshme. -Korrupcioni, dhe krimi i organizuar institucional, poashtu dhe nepotizmi e klientela partiake i ka nxene? fryme?n demokracise? ne? Kosove?.

-E vetmja parti qe? formoi qeverine?, pra qeveria Kurti deri me? tani, e?shte? parti me politikan te? pa korruptuar, te? shkolluar dhe me besimin tek te? cile?t tashme? qytetare?t kane? besim te? plote?, por qe? e kundershtojne? strukturat qe? po i humbin privelegjet qe? e kane? zhvatur vendin qe? nga pas lufta.

-Ke?to parti e struktura e shohin si rrezik egzistencial politik dhe ligjor aplikimin e ligjit antikorrupcion dhe procesin e vetingut. - Synimi i Qeverise? se? Albin Kurtit ka Modelin e Singapurit te? vitit 1982 kur u pastrua i te?re? vendi nga korrupcioni , krimi, strukturat plac?kite?se te? shtetit.Ketij operacioni i tmerrohen ata qe? po i humbin privilegjet e uzurpuara pas lufte?s, prandaj e rre?zuan Qeverine? Kurti.

-Kunde?rshtare?ve te? Qeverise? Kurti i ndihmon edhe ndikimi rus dhe serb. Ajo qe? de?shtoi ne? Mal te? Zi dhe Maqedoni de?shirohet te? arrihet ne Kosove?. -Ndihma e SHBA-ve e?shte? e domosdoshme ne? momentin e tanishe?m pe?r Qeverine? e Albin Kurtit, sidomos pe?r te? mbijetuar sa me? gjate? kjo Qeveri deri ne? shpalljen e zgjedhjeve te? reja pe?rmes procesit te? votimit te? lire?.

-Ne te? cile?t po e ne?nshkruajme? ke?te? peticion, ju lusim qe? ta perkrahni Qeverine? e Albin Kurtit , t'i jepet shance? ke?saj qeverie qe? ka perkrahjen masive tashme? te? qytetare?ve. Perkrahja e Qeverise? Kurti e?shte? shpe?tim i te?re? investimit 20 vjec?ar pe?r histori suksesi ne? Kosove?.

-Mbështesim deklarat?n publike të LQSHA në krye me ish Kongresistin Joseph J. DioGuardi me të cilën kërkohet nga Presidenti Donald Trump lirimin nga detyra e ndërmjet?suesit në bisedime Kosovë -S?rbi Richard Grenell, për shkakë t? animit t? Tij t? hapur nga Sërbia , me shpresë që të caktohët një ndërmjetësues tjetër i paanëshëm.

Me rrespekt,

Bashkangjitur listën e 165 nënshkruesêve mërgimtar Shqipëtar.

Dërguar nga veprimtari Bahri Ramadani.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora