E enjte, 13.06.2024, 12:01 PM (GMT+1)

Shtesë » Lajme

Luan Dibrani: Demonstrata kundër masave Covid 19 në disa qytete të Gjermanisë!

E hene, 11.05.2020, 09:40 AM


Demonstrata kundër masave Covid 19 në Stuttgart, Munich, Dortmund, Berlin, Koln dhe disa qytete tjera të Gjermanisë!

Nga Luan Asllan Dibrani, Shtutgard -Gjermani

Monotonia e izolimit  për afër dy muaj u thye nga zhurma ,brohoritjet e turmës rreth rrotull.

Zonës  ku jetoj unë dhe  shumë shqiptarë në Lagjen e Bad Canstadit pjese e se cilës është  ”Cannstatter Wasen”.Kjo  është një zonë festive prej 35 hektarësh.Termi përdoret gjithashtu si sinonim për dy festivalet e mëdha popullore, “Cannstatter Volksfest” dhe “Festivalin e Pranverës” së Shtuttgardit, që zhvillohen çdo vit në terrenet e festivalit qe zgjasin nga tri jave ne Pranverë dhe vjeshtë  e frekuentuar nga e gjithë Gjermania dhe shtet për rreth.

“Cannstatter Wasen” është pjesë e zonës më të madhe të rrethit e cila gjithashtu përfshin një pjesë të uzinës Mercedes-Benz, aty ku ka filluar prodhimi është edhe Muzeun.

Frekuentimi i kësaj zhurme sa vinte  e u rriste nga  e cila as vet nuk i besova se do të jetë aq masive deri sa iu afruam turmës. Nga larg valonin flamuj të Gjermanisë, flamuj të Suedisë, flamuj të ylberit dhe shumë flamuj të vetë-bërë,mund të shiheshin në Cannstatter Wasen të Shtunën.

Mijëra pjesëmarrës ndoqën thirrjet e protestës në Stuttgart, Mynih, Berlin dhe Frankfurt,Koln ,Bon dhe qytete të tjera kundër kufizimeve për të frenuar pandeminë e koronës.

Një thirrje për të demonstruar kundër kufizimeve të Corona-virusit u pasua nga disa mijëra njerëz në Shtutgard  si protesta me e madhe në gjermani të Shtunën.

Organizatori fillimisht regjistroi 50,000 pjesëmarrës për demonstrimin në “Cannstatter Wasen”por qyteti i Shtutgardit ndaloi këtë dhe dha urdhër për të kufizuar protestën vetëm ne në 10,000 pjesëmarrës. Sipas policisë, rregullat në distancë ishin respektuar pjesërisht dhe mbeti protestë paqësore. Përkundër kësaj kërkese, nuk ishte gjithmonë dhe kudo e mundur të sigurohej distanca e kërkuar. Tashmë në rrugën për në Wasen, kishte fotografi që nuk janë parë që nga prezantimi i kufizimeve të kontaktit: në vend të vetëm ose në çifte, njerëzit udhëtonin në grupe.

Shumë vinin nga larg, gjë që u zbulua edhe nga targat e makinave në parkingje: Freiburg, Aachen, Këln dhe Frankfurt,Ulm,Karlsruhe , u shfaqen këtu  në Shtutgard..

Edhe politikanë të veçantë ishin të pranishëm. Duke tundur flamurin gjerman, zoti Stefan Räpple, për shembull, ai shëtiste nëpër turmë ,kishte ngjitur një poster të vjetër zgjedhor me thënien "Qeveria po na tall të gjithëve". Me të, ishte edhe deputetja e parlamentit Christina Baum qe shëtiti nëpër shesh.

Kritikët e Merkeitl, kundërshtarët e vaksinimit dhe qytetarët e shqetësuar që kanë frikë nga kufizimet e përhershme te të drejtave themelore, u shprehen në demonstratën e Wasen të Shtuttgardit nga larg dhe nga e gjerë.

Një nga folësit në skenë ishte edhe  Stefan Homburg, drejtor i Institutit për Financat Publike në Universitetin e Hanoverit. Ai e krahasoi bllokimin me lojërat e urisë nga romani dystopian "Lojërat e urisë" dhe koha e tanishme me vitet '30, kur Hitleri erdhi në pushtet: "Unë kurrë nuk e kuptoja se si mund të ndodhte diçka e tillë. Tani mund të shihni se sa e brishtë është gjithçka dhe se diçka e tillë mund të ndodhë përsëri në çdo kohë. ”Ai mendon se shkencëtarët janë kryesisht të korruptuar.

Doktori i Stuttgartit Wilfried Geissler raportoi në skenë në lidhje me miqtë që kishin mbijetuar nga infeksionet e koronës dhe sëmundja që rezultoi Covid 19. Sipas llogaritjeve të tij, "vetëm tre përqind" vdiq muajin e kaluar nga pasojat e Covid-19. Kjo është arsyeja pse ai mendon se masat mbrojtëse në Gjermani janë të tepërta. Ai iu referua modelit Suedez, të cilin e gjen të drejtë. Megjithatë, ndërkombëtarisht, Suedia është kritikuar shumë për mënyrën e saj pa bllokim dhe zgjedhjen e pacientëve që duhet të ventilohen;

Takime të tilla u mbajtën  në Dortmund  dhe disa qytete  qe ishte më pak paqësor. Qyteti kishte ndaluar demonstrimin kundër kufizimeve të koronës për arsye të mbrojtjes nga infeksioni, i cili u njoftua për pasditen. Megjithatë, sipas policisë, u shfaqën deri në 150 persona, përfshirë një grup ekstremistësh të krahut të djathtë.

Njëri prej tyre sulmoi një ekip kamerash WDR. Burri goditi kamerën e gazetarëve dhe plagosi lehtë një person. Sipas policisë, ai më parë kishte fyer një përfaqësues të mediave në tubimin e ndaluar në Tregun e Vjetër.

Në Berlin,po ashtu  përfaqësuesit e ARD dhe ZDF u sulmuan në margjinat e protestave të Coronës brenda disa ditësh.

Nga sot ditë  e hëna, jeta publike në Baden-Württemberg do të vazhdojë të rritet . Për më tepër, qytetari mund të kalojë kohë së bashku me një person jashtë familjes së tyre ose pjesën e sheshtë, pa qenë e nevojshme të ruajë distancën minimale prej një e gjysmë metrash.

Pamje  e protestës në Shtutagard  kundër Corona –Virusit  me mbi 10 veta!

Pamje  e protestës në Sqaytetein e Munihut kundër Corona –Virusit  me mijera vata!(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora