E premte, 19.07.2024, 07:01 AM (GMT+1)

Shtesë » Lajme

Luan Dibrani: Qeveria e Kosovës ta dërgoj një ekip mjekësh për t’a ndihmuar Luginën e Preshevës dhe Vranjën!

E enjte, 09.04.2020, 11:06 AM


Qeveria e Kosovës ta dërgoj një ekip mjekësh për t’a ndihmuar Luginën e Preshevës  dhe Vranjën!

Shkruan Luan Asllan Dibrani

Ditëve të fundit, sikur edhe në tërë planetin tokësor , edhe ne Luginën  e Preshevës u lajmëruan rastet e para te të prekurve dhe te infektuarve nga Corona-virisi.

Në Luginë të Preshevës qytetarët janë të shqetësuar për shëndetin e tyre dhe të afërmve të tyre pas përhapjes me të madhe të Corona-virusit CIVID 19  në gjithë botën. Duhet ta theksojmë se edhe  gatishmëria e Serbisë mungon për ta ndihmuar këtë rajon  nga ngarkesa shoviniste  dhe nacionaliste  e qe është e banuar me shqiptarë!

Kështu që, numri i përgjithshëm i atyre që janë infektuar me COVID-19 dhe qe kane  arritur në Vranjë është 37. Nga ky numër thuhet se 12 qytetarë kanë qenë pozitivë .

Vetëm  në qytetin Bujanocit është konfirmuar rasti i tretë.

Ne bazë të situatës së krijuar  edhe atje kërkohen ndihma,sajimi dhe  evitimi  i përhapjes së kësaj të keqeje qe tronditi tërë botën ,prandaj në bazë të kësaj situate  është mirë qe sa më parë,qeveria  e Kosovës në koordinim me “Ministrinë  e Shëndetësisë  se Kosovës”  ta  dërgoj një ekip mjekesh për ta ndihmuar atë rajon, nga e cila  është një gjest edhe shumë humanitar .

Koha e kërkon qe reciprocitetin ndërshtetëror, ndemjet Serbisë dhe Kosovës, do t’a ndihmoj edhe kjo ekip mjekesh të Kosovës!

Me këtë rast  do ta tregojmë solidaritetin , humanitetin dhe  obligimin qe tu jemi neë ndihmë asaj ane  të popullatës shqiptare. Deri sa  në mjetet  lokale të Kosovës dhe të Beogradit përpiqen qe ta tensionojnë gjendjen  në Mitrovicën veriore për shkak qe kanë ardhë në ndihmë një ekip mjekësh te Serbisë.  Koha e kërkon qe reciprocitet   ndërshtetëror ,ndemjet Serbisë dhe Kosovës do t’a ndihmoj edhe kjo ekip mjekësh të Kosovës për ta ndihmuar  atë popullate   nga  pandemia e Corona -Virusit.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora