E shtune, 20.07.2024, 10:16 PM (GMT+1)

Shtesë » Lajme

Xhemal Ahmeti: Fuqia e Erdoganit

E premte, 08.05.2020, 10:18 AM


FUQIA E ERDOGANIT

Nga Xhemal Ahmeti

Në vitin 2018 gazetat perëndimore ia zbuluan një letër Erdoganit [iu botuan faksimilet], me të cilën iu drejtohej agjenturave të tij në perëndim, ku tregon se ka për synimin islamizimin-neosmanik të botës perëndimore, gjithandej ku jetojnë myslimanë. E njejta letër dhe i njejti projekt qëndron qëmoti në Kosovë, Shqipëri dhe viset tjera ku jetojnë shqiptarët myslimanë. Vendet perëndimore filluan masat kundër politikës së tij agresive fashiste, duke ia shkatrruar strukturat politike që manipulonin me fetare për t'i vënë kundër Europës dhe identiteteve të veçanta kulturore [kryesisht të vendosura nëpër xhami], ndërkaq në kulturosferën shqiptare ndodhi e kundërta: iua dorëzuan shkollat, kultet, ekonomia dhe gjithçka tjetër. Dje u shpërnda një artikull i balkaninsight një me të cilin distributorët ankohen se agjentët teopatë neoosmanë infiltruakan edhe gratë në këtë propagandë. Kjo është qesharake, por edhe dramatike, në rrethana kur Erdogan i ka në dorë edhe qeveritë dhe çdo institucion "shqiptar" në rajon. Ndryshe nuk do kishin frikë kryeministrat ta urojnë ditëlindjen e Skënderbeut.

Linku: Balkaninsight:

https://balkaninsight.com/2018/09/13/turqia-financon-ringjalljen-e-predikueseve-islame-n%C3%AB-kosov%C3%AB-09-12-2018/?lang=sq&fbclid=IwAR3-N4BLOWUfWkxChVswwP8a0ItJJaUZyDsk-yBe3e33ChxsV8zGDU0KmlM(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora