E hene, 15.04.2024, 06:50 AM (GMT+1)

Shtesë » Lajme

Gjekë Gjonaj: Humbëm Prof. Dr. Simë Dobrecin

E merkure, 17.06.2020, 10:44 AM


Humbem dermatologun e famshem, doktorin e shkencave te mjekesise dhe Nderin e Kombit Prof. Dr. Sime Dobrecin

Nga Gjekë Gjonaj

Mbreme ne fshatin Bratice te Ulqinit pushoi se rrahuri zemra e prof. dr. Sime Gjon Dobrecit. Na la ne moshen 85 vjecare dhe ne e  humben ate. Dermatologun tone te  famshem dhe  te dashur. Personalitetin e ralle nder shqiptaret ne Malin e Zi, Nderin e Kombit. Njeriun me dinjitet dhe integritet shembullor. Intelektualin e ndershem, krijuesin, humanistin dhe veprimtarin e palodhur dhe te pamposhtur.

Profesor Dobreci ne mjekesi ka shpetuar njerezit, ne shkence ka shpetuar  kulturen shestanase. I shqetesuar per gjendjen e mjere te shqiprareve ne Shestan e perreth ai me gjithe fuqine e tij intelektuale apeloi tek bashkevendesit e tij te pranojne se jane shqiptar, e te flasin gjuhen shqipe.

Ai ishte mjek i njohur ne Ulqin, Tivar dhe ne Prishtine, diktor i shkencave te mjekesise , profesor universiteti,autor tekstesh universirare dhe studimesh shkencore profesionale.

Ky shqiprar i mirefilkte dhe altruist i madh gjithmone ishte  ne sherbim te njerezve pa dallim, fisnik dhe zemerbardhe.

Prof.dr.Sime Dobreci ishte doktori i pare i dermatoligjise  kosovare.Ne emrin e tij eshte e lidhur  ngushte puna dhe veprimtaria e kesaj dege.

Ne periudha me rendesi per ceshtjen kombetare, vecmas gjate dekadave te fundit te shekullit te kaluar,shquhej per guximn intelektual  ne mbrojtje te te drejtave te popullit  shqiptar.

Ky hamanist dhe atdhetar i ainqerte do ta sfidoje edhe vdekjen  me vepren e tij te pavdekshme.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Mërgimtarët e Skivjanit për ndërtimin e sheshit kryesor të fshatit Jahja Drançolli: Formimi i Ushtrisë Amerikane dhe Dita e Flamurit Rrahman Hyseni: Vizita e diplomatit shqiptar Gent Cakaj në Medvegjë... Qendresa Nikqi: Dr. Ermira Babamusta mbajti trajnimin “Udh?heqja dhe Qeverisja Efektive” për liderët e rinj të Ballkanit Jozefina Topalli: Kjo kaste politike e korruptuar duhet shkulur! "Shpresë & Paqe" në SHBA, dënon krimin monstruoz të pedofilit Abaz Doku Myftiu Saqipi: Dorëheqja e Reisit Sulejman Rexhepi, akt i lartë moral e intelektual Myftinia Shkodër: Lavdi emrit tënd, veprës tënde, frymëzimit tënd, i bekuari Sulltan Mehmet Fatih! Albin Kurti nuk pajtohet me vendimin e Gjykatës Kushtetuese Deklaratë e Sh.B.A-ve për vendimin e Gjykatës Kushtetuese Avdullah Hoti: Është koha të bashkohemi për të ardhmen e vendit dhe qytetarëve tanë Isa Mustafa: Aktgjykimi i sotëm i Gjykatës Kushtetuese dëshmon se Shteti i Kosovës dhe drejtësia po funksionon Ramush Haradinaj: Përshëndes aktgjykimin e Gjykatës Kushtetuese Diaspora: SHBA - Mbe?shtesni qeverine? e Albin Kurtit Fitër Bajrami: Myftiu Saqipi, priti një delegacion të lartë institucional Nexhmedin Saqipi: Marrëveshja e arritur në Tiranë u konkretizua në Beograd Dibrani - Transport: Urojmë festen e Fiter Bajramit 'Këshilli i Turpit'- Ja sa paga marrin në shtet ata që firmosën pro shembjes së TK Video e aksionit terrorist në Teatrin Kombëtar Nikoll Lesi: Edi Rama, një njeri i tjetërsuar nga pushteti

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora