E marte, 21.05.2024, 12:14 PM (GMT+1)

Shtesë » Lajme

Klajd Kapinova: Afrikano amerikani Jamaal Bowman mundi socialistin veteran Rep. Eliot Engel

E merkure, 24.06.2020, 06:12 PM


Afrikano amerikani Jamaal Bowman, një ish drejtor i shkollës në Bronx mundi socialistin veteran Rep. Eliot Engel

Nga Klajd Kapinova

Ajo që pritej ndodhi në New York dhe më saktë në Bronx në zgjedhjet e mbrëmshme për Primer brenda Partisë së Majtë Demokratike të New York-ut, ku, votuesit socialistët afrikano amerikanë mundën Rep. Eliot Engel.

Mediat Fake News, si: CNN, The New York Times, Daily News, ABC ”News”, Washington Post, Voice of America, rrjetet sociale ultra të majtë, si: Facebook, Twitter, Google, Aol, Yahoo, etj., derdhen lot hidherimi për humbjen e jetës politike të socialistit Eliot Engel. Ata ende po heshtin dhe nuk po japin rezultatet e votimit dje në Bronx NY, qëi perket zonës së rrethit (distrktit) 16-të.

Rep. Eliot Engel i Rrethit të 16-të të Kongresit në zonën e Bronx etj., në shtetin e New York-ut, u përball me luftën më të ashpër të rizgjedhjes së jetës së tij, në një sfidë kryesore nga kandidati socialist afrikano amerikan Jamaal Bowman, i cili, garoi për herë të pare, ku, fati i buzëqeshi.

Të gjithë amerikanët e kujtojnë Eliot Engel,i cili,ishte në kupolën prej 8 kongresmenëve“demokratë”, që ngritën padi fallco, për shkarkimin e Presidentit Donald J. Trump, ku ato deshtuan në Senat, sepse populli amerikan Live në TV pa edhe një herë komendinë e turpit, në të cilën bënte pjesë edhe ish kongresmenitashmë në pension.

Kjo është një fitore e madhe për demokracinë amerikane dhe një shuplakë e fortë për Kongresin Amerikan, të dominuar deri tani nga ekstremistët ultra të majtë.

Engel gënjeu se ishte karantinuar "në të dy vende" (The Atlantic)

Afrikano amerikani majtis Bowman, fitoi vrull pasi rivali i tij socialist Engel kreu një seri gafash në profil të lartë dhe kishte lënë mbas dore distriktinetij, gjatë pandemisë Covid-19.Engel fjalë shumë e punë aspak, nuk i kushtoi rëndsi njerëzve (votuesve) në ditë më të vështira dhe ata u hakmarën ndaj tij, duke mosi kushtuar rëndësi dhe nuk e mbështëtën dje në votime, ku ai humb bindshëm.

Problemet e Engelit filluan të montohen këtë pranverë pasi revista Atlantik e kapi atë dhe ndihmësit e tij duke kundërshtuar njëri-tjetrin për vendin ku Engel kishte qenë gjatë pandemisë COVID-19.

Ndërsa Engel i tha korrespondentit të revistës se ai ishte karantinuar "në të dy vende", zëdhënësi i tij i tha The Atlantic se ai kishte hipur tërësisht nga pandemia në rezidencën e tij në Maryland dhe nuk kishte shkuar për të parë situatën në rrethin e tij, i cili kishte pësuar një nga goditjet më të rënda nga pandemia.

Media e korruptuar e majtë këtu nëNew York dhe Washington D. C., e fshehu me mjeshtëri këtë rast të paprecedentë të ish kongresmenit “demokrat” Eliot Engel.

Këtë lojë tëtë pamoralshme, tëfshehjes së skandaleve të Eliot Engel e bënëme mjeshtëri “demokratike” edhe raportuesit propagandistik socialist shqiptaro amerikanë, për të gjithëmediat dhe websitet e majta në Shqipëri, Kosovë dhe SHBA.

Sërisht, në një konferencë shtypi kushtuar racizmit dhe “brutalitetit” të policisë dhe “protestuesve” “paqësor”, që vodhën dhe më pas i vunë flakën, shkatërruan dhe dogjën me molotov makinat e policisë në Manhattan, Brooklyn, Bronx, etj., socialisti Rep. Eliot Engel u lut me presidentin e Bashkisë së Bronx-it Ruben Díaz Jr. të fliste kur ai nuk ishte planifikuar më parë ta bënte këtë, dhe me zë të lartë tha në mikrofon dy herë radhazi se ai nuk do të interesohej për të qenë atje, nëse nuk do të kishte një sfidues kryesor.

Pas gafës së Engelit, Bowman pa se fushata dhe mbështetja financiare e tij po rritet. Ai filloi të merrte dhurime në fushatë dhe fitoi miratimet e socialisëve ekstremistë, si: bordit editorial të New York Times dhe disa socialistëve të profilit të lartë, duke përfshirë këtu komunisten Rep. Alexandria Ocasio Cortez, Sen. Bernie Sanders, Elizabeth Warren, dhe një numër ligjvënësish të shtetit NY.

Nga ana e tjetër grupet e majta ebreje Pro Izrael (NY), gjithashtu u përpoqën për të shpëtuar Eliot Engel, duke shpenzuar qindra mijëra dollarë për rizgjedhjen e tij, përfshirë një reklamë TV, ku sulmohejrivali i tij Bowman, për dështimin për të paguar disa nga taksat e shtetit të tij ndër vite. Kjo ishte sfida e parë kryesore konkurruese e Engelit që nga viti 2000.

Protestat u dhanë hov një numri të kandidatëve demokratë në New York të martën. Megjithëse rezultatet e plota nuk do të hyjnë derisa të llogariten fletëvotimet me postë, Rep. Alexandria Ocasio Cortez (AOC), mundi me lehtësi kundërshtarin e saj të mbështetur nga Wall Street, Mondaire Jones duket se është favoriti demokrat në një garë tjetër të Shtëpisë, dhe sfidues të krahut të majtë në garat legjislative të shtetit janë të gjitha përpara që në mëngjes të mërkurën në mëngjes.

Një Poll i brendshëm nga fillimi i majit tregoi se Engelkishte epërsi me 43 përqind dhe Bowman e ndiqte atë vetëm me 13 përqind. Por, në shtrirjen përfundimtare të garës, dhe në mes të protestave kundër “brutalitetit” të policies afrikano amerikani Bowman shfrytëzoi mjeshtërisht kartën raciale në NY, ku menjëherë fitoi një mori aprovimeshnga ekstremistët e majtë amerikanë, duke përfshirë nga kongresmenja fqinje AOC, senatori komunist cheguarvaras dhe kubanez Bernie Sanders,senatorja socialiste Elizabeth Warren, bordi socialist redaktues i New York Times, CNN, dhe rep. Katie Porter nga Kalifornia.

Për shkak të rritjes së madhe në New York të votuesve njujorkez që hedhin votat me postë dhe zyrtarët e zgjedhjeve nuk u lejohet të numërojnë fletëvotimet e munguara deri në ditë pas zgjedhjeve, gara nuk do të vazhdojë deri pas 30 qershorit.

Ish Rep. Eliot Engel, i cili, ka shërbyer në Kongres që nga viti 1989 dhe ka kryesuar Komitetin për Marrëdhënie të Jashtme të Kongresit nëWashingotn D.C., edhe pse luftoi shumë për për jetën e tij politike, më në fund humbi thellë, duke i shkaktuar një dhimbje dhe goditje të madhe pjesëtarëve të korruptuar në hollin e Kongresit të kryesuar nga socialistët ekstremistë të majtë.

Rrethi aktual i 16-të, që përfaqësontesocialistin Eliot Engel kufizonte Qarkun e Bronx-it dhe Westchester, duke përfshirë periferitë e Yonkers, Scarsdale dhe New Rochelle.

Rep. Engel u përball me një sfidë serioze nga socialisti afrikano amerikan Jamaal Bowman, një ish drejtor i shkollës së mesme në Bronx dhe kandidat politik për herë të pare.

Ai kandidontesi një reformator, me një platformë të rritjes së konsiderueshme tëinvestimeve në arsim, kujdes shëndetësor sipas modelit socialkomunist të Obamacare dhe enërgjinë e gjelbërt, duke ndjekur nga afër marrëzisht kongresmenen e ekstremit të majtë AOC, ku njerëzit si në komunizëm, nuk duhet të përdorin avionët, të hanë mish, të udhëtojnë me anije etj., por vetëm të hanë bar, presh, sane etj.,… dhe shëtisin me bicikleta kineze, si në kohën e Dullës në Shqipni dhe Kubën e Fidel dhe Raul Kastros sot...

Për shkak të rritjes së konsiderueshme të votuesve njujorkez në mungesë të votimit direkt në qendrat e votimit, për shkak të pandemisë COVID-19 dhe mbizotërimit të ligjit të New York-ut, duke përjashtuar zyrtarët e zgjedhjeve nga përpunimi i fletëve deri në 8 ditë pas ditës së zgjedhjeve, gara nuk do të shpallet zyrtarisht deri pas 30 qershorit.

Sidoqoftë, kryesuesi në Rrethin e Kongresit të 16-të të New York-ut Bowman është shumë herët për t'u njohur zyrtarisht. Që nga ora 1 am e mëngjesit të mërkurës, Bowman kishte afërsisht 61 përqind të votave të numëruara. Engel, ishte në vendin e dytë me rreth 36 përqind të votave të numëruara.

Qarqet e New York nuk lëshuan asnjë fletë votimi të martën, e cila mund të përbënte më shumë se gjysmën e votave. Zonat elektorale sipas ligjit të ri, duhet të fillojnë deri më 1 korrik 2020 të lëshojnë rezultatet e fletëvotimeve me postë.

Engel, 73 vjeç, shërben si kryetar i Komitetit të Punëve të Jashtme të Dhomës së Përfaqsuesve. Hetimi i panelit për pushimin e zjarrit të ish inspektorit të përgjithshëm të Departamentit të Shtetit Steve Linickdrew,ishte një qortim i fortë për Engel, në fillim të muaji qershor 2020 nga Sekretari i Shtetit Mike Pompeo.

Distrikti i Eliot Engel përfshin rrethin jugor Westchester County dhe Bronx në New York City. Ai kishte siguruar një varg mbështetësish të fuqishëm, duke përfshirë këtu Këshillin e Afrikano Amerikanëve të Kongresit, shumicën Whip James Clyburn të Karolinës së Jugut, kryetarin e Komitetit të Inteligjencës së Shtëpive Adam Schiff të Kalifornisë, shokët e New York Rep. Hakeem Jeffries etj.

Hillary Clinton, Guvernatori i New York-ut Andreë Cuomo dhe udhëheqësi i shumicës së Senatit Chuck Schumer, kishin shprehurnë minutat e fundit gjithashtu mbështetjen e tyre për “demokratin” e tyre Eliot Engel.

Por,afrikano amerikani Jamaal Bowman (D-N.Y.) ish drejtori i një shkolle të mesme këtu në Bronx, NY,që media Fake News e la mbas dore, pati mbështetjen ndikuese të repartit të parë të SHBA.

Jamaal Bowman, në një intervistë për Associated Press, thotë: "Ky moment kërkon udhëheqje të rinovuar dhe të rigjallëruar në të gjithë vendin dhe në kutinë e votimit.", kurse ekstremistja e majtë AOC, në një deklaratë të parë të saj tha se: "Sonte, unë jam duke miratuar @JamaalBowmanNY për Kongres."

Rezultati i deri tanishëm i votimeve të së martës 23 qershor 2020

Kandidati në % dhe votat e marra:

Jamaal Bowman 22.328 60.91%

Eliot Engel 13,040 35.57%

Christopher Fink 611 1.67%

Sammy Ravelo 423 1.15%

Andom Ghebreghiorgis 257 0.70%

36,659 vota totale(Vota: 6 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Liga e Arumunëve të Shqipërisë: Komunikatë për shtyp Kundërshtojnë ndërtimin e xhamisë së dytë në fshat, Gjykata e Lipjanit ngre padi kundër 12 qytetarëve! Jahja Drançolli: Si sot, në vitin 1885, ka arritur Statuja e Lirisë në limanin e New York-ut! Gjekë Gjonaj: Humbëm Prof. Dr. Simë Dobrecin Mërgimtarët e Skivjanit për ndërtimin e sheshit kryesor të fshatit Jahja Drançolli: Formimi i Ushtrisë Amerikane dhe Dita e Flamurit Rrahman Hyseni: Vizita e diplomatit shqiptar Gent Cakaj në Medvegjë... Qendresa Nikqi: Dr. Ermira Babamusta mbajti trajnimin “Udh?heqja dhe Qeverisja Efektive” për liderët e rinj të Ballkanit Jozefina Topalli: Kjo kaste politike e korruptuar duhet shkulur! "Shpresë & Paqe" në SHBA, dënon krimin monstruoz të pedofilit Abaz Doku Myftiu Saqipi: Dorëheqja e Reisit Sulejman Rexhepi, akt i lartë moral e intelektual Myftinia Shkodër: Lavdi emrit tënd, veprës tënde, frymëzimit tënd, i bekuari Sulltan Mehmet Fatih! Albin Kurti nuk pajtohet me vendimin e Gjykatës Kushtetuese Deklaratë e Sh.B.A-ve për vendimin e Gjykatës Kushtetuese Avdullah Hoti: Është koha të bashkohemi për të ardhmen e vendit dhe qytetarëve tanë Isa Mustafa: Aktgjykimi i sotëm i Gjykatës Kushtetuese dëshmon se Shteti i Kosovës dhe drejtësia po funksionon Ramush Haradinaj: Përshëndes aktgjykimin e Gjykatës Kushtetuese Diaspora: SHBA - Mbe?shtesni qeverine? e Albin Kurtit Fitër Bajrami: Myftiu Saqipi, priti një delegacion të lartë institucional Nexhmedin Saqipi: Marrëveshja e arritur në Tiranë u konkretizua në Beograd

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora