E premte, 19.04.2024, 06:10 AM (GMT+1)

Shtesë » Lajme

Gjekë Gjonaj: Rikthehet koronavirusi në Malësi

E premte, 26.06.2020, 12:40 PM


Rikthehet koronavirusi në Malësi

Nga Gjekë Gjonaj

Komuna e Tuzit prej sot është rikthyer  në hartën e Covid-19  pas diç më shumë se  dy muaj pa asnjë rast. Aktualisht në këtë komunë, e cila në fillmet e shfaqjes së kësaj sëmundje vdekjeprurëse në Mal të Zi, , qëndroi në izolim të plotë gati një muaj,  është vetëm një person  aiktiv i infektuar me koronavirus.  Këtë lajm të padëshirueshëm  e kumtoi  sot   Instituti për Shëndetin Publik në Mal të Zi. Bazuar në të dhënat e fundit    këtij isntitucioni shëndetësor   nga mëngjesi i sotëm   22 persona  janë dagnostifikuar pozitiv me virusin korona, duke e çuar në 87  numrin  e përgjithshëm të të infektuarëve. Por, ajo që shikohet si shqetësuese  është fakti se sërish njerëzit  në Mal të Zi tregohen neglizhues deri edhe injorues ndaj masave të ani-Covid, pavarësisht apeleve të përditshme nga autoritetet shëndetësore.

Harta e të prekurve nga COVID-19 është shtrirë tashmë edhe Podgoricë dhe zgjerohet në Rozhajë, Bijello Polë, Budvë, Tvar, Beranë, Ulqin, Cetinë,  Plevlë, Kotorr dhe Danilovgrad.

Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive, është si vijon:

-Rozhajë 35 raste

-Podgoricë: 19 raste

-Bijello Polë: 10 raste

-Budvë: 5 raste

-Tivar: 4 raste

-Beranë: 4 raste

-Ulqin: 3 raste

-Cetinë: 2 raste

-Plevlë: 2 raste

-Tuz:1 rast

-Kotorr: 1 rast dhe

-Danilovgrad: 1 rast

Për të gjitha rastet e zbuluara  po kryhet hetimi epidemiologjik dhe po punohet me shumë intensitet nga epidemiologët për gjurmimin e kontakteve të rasteve pozitive dhe ndërprerjen e zinxhirit të transmetimit.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Rrjeti i Mërgimtarëve: Apel drejtuar BE-së Klajd Kapinova: Afrikano amerikani Jamaal Bowman mundi socialistin veteran Rep. Eliot Engel Liga e Arumunëve të Shqipërisë: Komunikatë për shtyp Kundërshtojnë ndërtimin e xhamisë së dytë në fshat, Gjykata e Lipjanit ngre padi kundër 12 qytetarëve! Jahja Drançolli: Si sot, në vitin 1885, ka arritur Statuja e Lirisë në limanin e New York-ut! Gjekë Gjonaj: Humbëm Prof. Dr. Simë Dobrecin Mërgimtarët e Skivjanit për ndërtimin e sheshit kryesor të fshatit Jahja Drançolli: Formimi i Ushtrisë Amerikane dhe Dita e Flamurit Rrahman Hyseni: Vizita e diplomatit shqiptar Gent Cakaj në Medvegjë... Qendresa Nikqi: Dr. Ermira Babamusta mbajti trajnimin “Udh?heqja dhe Qeverisja Efektive” për liderët e rinj të Ballkanit Jozefina Topalli: Kjo kaste politike e korruptuar duhet shkulur! "Shpresë & Paqe" në SHBA, dënon krimin monstruoz të pedofilit Abaz Doku Myftiu Saqipi: Dorëheqja e Reisit Sulejman Rexhepi, akt i lartë moral e intelektual Myftinia Shkodër: Lavdi emrit tënd, veprës tënde, frymëzimit tënd, i bekuari Sulltan Mehmet Fatih! Albin Kurti nuk pajtohet me vendimin e Gjykatës Kushtetuese Deklaratë e Sh.B.A-ve për vendimin e Gjykatës Kushtetuese Avdullah Hoti: Është koha të bashkohemi për të ardhmen e vendit dhe qytetarëve tanë Isa Mustafa: Aktgjykimi i sotëm i Gjykatës Kushtetuese dëshmon se Shteti i Kosovës dhe drejtësia po funksionon Ramush Haradinaj: Përshëndes aktgjykimin e Gjykatës Kushtetuese Diaspora: SHBA - Mbe?shtesni qeverine? e Albin Kurtit

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora