E enjte, 30.03.2023, 10:20 AM (GMT+1)

Kulturë » Keka

Gjon Keka: Raportet e ngushta të shtetit të Arbërit dhe republikës së Raguzës

E shtune, 30.07.2022, 05:38 PM


Raportet e ngushta të shtetit të Arbërit dhe republikës së Raguzës

Nga Gjon KEKA

Në gusht të vitit 1461, Gjergj Kastrioti u prit me ceremoni të lartë zyrtare dhe në mënyrë madhështore në Raguzë.

Sikur dihet raportet e shtetit të Arbërit nën udhëheqjen e Gjergj Kastriotit dhe Republikës së Raguzës ishin të shkëlqyera dhe të ngushta.

Duhet ditur edhe këtë se emri i Gjergj Kastriotit në kohën e tij ishte një nga emrat më të famshëm në Europë dhe Botë,kudo dhe në secilin populli emri i tij ishte në gojët, në tryezat , në mendjen dhe shkrimet e poetëve, studiuese, kronistëve të kohës,dhe në zyrat e mbrëtërve e princave. Ekziston dëshmia se kur ai kishte vizituar Italinë, të gjithë kishin vrapuar ta shihnin , pasi kishin dëgjuar shumë për të por nuk e kishin parë, prandaj vrapimi për ta parë tregon se sa lartë kishte shkuar ylli i famës së tij në mbarë europën e botën.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Gjon Keka: Stema e familjes fisnike Basta Gjon Keka: Arbërorët ose ilirët e vjetër të trimit me famë botërore Gjergj Kastrioti Gjon Keka: Fjala ''o bir i dashtun'' i shkruar qysh nga lashtësia në një diplomë ushtarake Gjon Keka: Dokument i rrallë që dëshmon ditën dhe vitin e lindjes të kryeheroit Gjergj Kastrioti Gjon Keka: Gjergj Kastrioti si diplomat e burrë-shteti Gjon Keka: Gjon Gazulli, astronomi i famshëm i kohës së Gjergj Kastriotit Gjon Keka: Hartë e rrallë e Arbërisë e vitit 1596 Gjon Keka: Imazh i rrallë, Aristoteli duke këshilluar Aleksandrin e Madh Gjon Keka: Skënderbeu gaboi që i dëgjoi këshillat e Papëve Gjon Keka: Tatuazhi dhe simbolikat tek populli shqiptar Gjon Keka: Beteja e Torviollit dhe fitorja historike ishte fryti i parë i unitetit të Lezhës së 2 marsit 1444 Gjon Keka: Koha e Gjergj Kastriotit zgjon kujtime të pashlyera në zemrat tona Gjon Keka: Arbëreshi Anthony Albanese fryt i bekimit që la Gjergj Kastrioti në Barleta më 1461 Gjon Keka: Imazhi i Mirditës, në vitin 1877 Gjon Keka: Skënderbeu dhe Rugova janë dëshmia se arbërorët mund të bëjnë Shtet e të mbajnë Shtet Gjon Keka: Stema e rrallë e Skënderbeut - tri kështjellat dhe këmbët e shqiponjës Gjon Keka: Memoaret e shekullit XVIII: Pas vdekjes së Skenderbeut Arbëria mori teposhtën Gjon Keka: Ky është dokumenti që dëshmon se Skënderbeu ishte Mbret Gjon Keka: 569 vjet më parë u pushtua Konstantinopoja, Ilirët dhe Europa humbën perlën e saj Gjon Keka: Nikollë Kaçorri gurthemeltari i pavarësisë së Shqipërisë

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora