E marte, 19.10.2021, 10:40 PM (GMT+1)

Mendime

Neki Lulaj: Lamtumirë atdhetari i lirisë

E premte, 10.01.2020, 09:20 PM


Lamtumirë  atdhetari i lirisë

(Një burrë energjik, stoik, guximtar, i papёrkulur ishte Selman Fetaj)

Nga Neki Lulaj

Pas një smundje te rendë ne qytetin e Örebro ne një Spital shtetror të Suedis me 6 Janar është ndarë nga jeta  në moshën 66 vjeçare veprimtari një burr energjik,stoik guximtar dhe i pa përkulur,Selman Isuf Fetaj nga fshati Strellc i epërm i Deçanit.

Selmmani, është i lindur me 26 shtator 1954 ne fshatin Strellc,ku kreu shkollën fillore kurse Gjimnazin „Vëllazërit Frashër“me sukses te shkëlqyeshëm e mbaroi në Deçan.

Pas kryerjes se Gjimnazit u regjistru ne Fakultetin Juridik të Universitetit të Prishtinës dega Gazetari-Marrëdhenje Ndërkombëtare .Selmani , studimet deri ne vitin e katërt i kreu me sukses për çka shquhej si student i dalluar shumë i sjellshëm dhe organizator i mirë ne mësime ligjerata dhe ushtrime .Gjithëçka do te ja ndryshoi rrjedhat e jetës se tij e qe para përfundimit te semestrit te tetë studimet ne vitin e katërt ja nderperu një Ftesë nga APJ,i cili qe i detyruar te shkojë në Sherbim Ushatrak.

Jeta studentore dhe ajo e ushtarake ishin krejtësisht te ndryshme,por me zgjuarsi dhe mençuri i përballoi te gjitha sfidat si ushtar shqiptarë . E kështu ne ditët e fundit kur duhej ta perfundonte sherbimin e rregullt ushtarak dhe duhej te kthehej ne gjirin e ngohët familjar në shtëpi, e ditët i numëronte me gishtat e njerës dorë,por edhe kur i kishte marrë nga prinderit edhe Rrobet civile. Një kurthë e pa parashikuar një thikë pas shpinde pa e me deshmitar genjështar spiun te shkinisë të cilët nuk i kishte parë kurrë me parë e me një inskenim fallso- fashist të pa pritur Selmani përfundoi ne burg.

Selmani, ishte dënuar në Burgun Ushtarak të ish-Jugoslavise me 1982 ne Lubjanë me 13 vjet burg, bashkë me Abedin Balaj dhe Hasan Kurtin.

Selmani, mbajti vujatjen e denimit pa u përkulur fare por në shpirtin e tij do te lindte urrejtja edhe ma e madhe për at sistem dhe për ata njerëz qe e privuan pa fakte nga liria.

Pas vuajtjës se denimit kthehët ne Kosovë dhe kontakton me miq e ish kolegë te studimeve, kisha kontakte te vazhdueshme me te dhe ne banesën time ne Vushtrri i cili pa hezitim mi ka treguar te gjitha vuajtjat dhe persekutimet shtazarake gjatë kohës se burgut te cilat ishin shnjerzore dhe fashiste çka mundet me përjetue as kafsha por i perjeton një i burgosur shqiptarë ne kazamatet e ish Armates jugosllave. Dhe mes tjerash nga vitet 90-ta kishte vendos te mergonte ne Suedi.

Burgjet politike, përndjekjet e te rive dhe mërgimi ishin fat i qindrra shqiptarëve që nuk u nënshtruan e nuk u ndalën kurrë duke punuar, kontribuar dhe sakrifikuar për atdheun e tyre, te dashur këtë rrugë të sakrificës e kishte zgjedhur atdhetari Selman Fetaj .

I cili fillimisht ishte strehuar ne qyteti Örebro te Suedis,ku pas një kohe të shkurtër hapi Shkollën shqipe për nxenësit mergimtarë te cilën punë e ushtroi disa vite rresht.Ne anën tjetër u Regjistru ne shkollat suedeze të cilat i përfundoi me sukses te shkëlqyeshme dhe fitoi titullin Përkthyes Shtetror një herit ishte i punësuar si nepunës Zyrtar ne Komunë e Örebros, te cilën punë e kreu deri ne ditët e fundit te jetës se tij

Ishte prijjetar dhe Organizatorë i shkëlqyer në te gjitha Ndihmat karrshi Kosovës,dhe gjerat tjera qe i ka kërku atdheu. Ai ishte gjithëmonë shembull ishte i pari por kishte autoritet te madh edhe të mërgimtaret tjerë shqiptarë. Selmani shpesh thonte“Ne kemi deviju një herë dy herë nuk guxojmë te devijojmë se na mallkon Kodi i atdheut“

Miq te dashur …

E kam shumë të vështirë ne këto çaste pikëllimi ti vjeli fjalët nga sinorët e thellësisë së shpirtit e të ja u them këtu sot para jush për me të dashurin  dhe me të respektuarin  me të urtin tim  të shtrenjëtit Selman Fetaj.

Selman Fetaj ishte dhe mbeti një burr krenar , energjik e stoik, guximtare dhe e papёrkulur. Me vendosmëni të pashoqe, u ba shembull qëndrese dhe u përballi vuejtjeve, survejimeve dhe sakrificave. Sigurisht nji viktimë ndër mija viktimash të shumta shqiptarësh, por sigurisht një hero midis herojve si shumё bashkëmoshatarë te tjerë të burgosur , mes tё cilave Selman Fetaj , spikaste me shpirtin e tij tё pamposhtun, si një bir i Kosovës martire

Bashkëshortja vëllau fëmijët e tij, e gjithë familja Fetaj, ruejnë respektin, nderimin dhe kujtimin e tijj, si njeri të dashtur dhe i sakrifikuem, si prind dhe baba,e gjysh i shembullor, që do tё mbetet e paharrueme në historinё e kёsaj familje dhe e mbarë fshatit Strellc.

Ne u shprehim bashkëshortës,vellaut,fëmijëve, dhe gjithё familjes të Selman Fetaj, ngushёllimet ma të ndieme e ma të thella..

Pushoftë në Paqë!(Vota: 4 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora