E shtune, 01.10.2022, 10:04 PM (GMT+1)

Përjetësi » Lushaj

Zeqir Lushaj: Autokritikë para Naim Frashërit

E diele, 20.10.2013, 05:57 PM


-Sot, 113 vjet vjet nga vdekja e kollosit kombetar-

AUTOKRITIKË PARA  NAIM  FRASHËRIT

Nga Zeqir Lushaj

Poeti Kombëtar, Naim Frashëri

 

Erdhi viti 2000,

U mbushën 100 vjet,

Që kur Naim Frashëri,

Me gojë nuk flet.

 

Kaluan 100 vjet,

Që i tregoi miletit,

Sa e thellë,

Është dhimbja e kurbetit.

 

U shisja mend shokëve në rini,

Se veprën e Naimit,

Aq mirë e di!

 

…!

Sot, para poetit, bëj autokritikë:

-Asgjë nga fjalët e Tij,

Nuk paskam ditë!

 

U paska dashur rruga e mërgimit,

Që lapidar  në shpirt,

T’i ngre Naimit!!

./.

(NJ, USA, 20 Tetor, 1999)

-Nga libri “Vdekja e varreve”,  fq 71-(Vota: 37 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora