E shtune, 22.06.2024, 05:00 PM (GMT+1)

Përjetësi » Lushaj

Kadri Mani: Puna e mirë kurrë mos u harroftë!

E premte, 24.12.2021, 08:50 PM


PUNA E MIRË, KURRË MOS U HARROFTË

Poetit e publicistit, (shqiptaro-amerikan), Zeqir Lushajt

(Një kartolinë shoqërore, në 60 vjetorin e lindjes, 8 Mars 2009)

                                                          

Nga Kadri Mani

O tek lenë dielli-o e praron hana,

Zeqir Lushaj-o ma nuk-o ban nana!

Kjo Lëvizja për Mirëkuptim e Paqe,

Ishte ylberi-o bre me shtatë harqe!

Me shtatë harqe-o me shtatë ngjyra,

Që n’mes nesh të pushojë mënxyra!

Del e na merr, me gaz n’Maqellarë-e,

Për ta bërë-o bashkimin kombëtar-e!

O Zeqir Lushaj-o mor tungjatjeta,

E falenderonte-o dhe Anton Çetta!

O Zeqir Lushaj-o nga Tropoja,

Fjalë floriri-o po nxjerr nga goja!

O fjalë floriri-o krejt poetike,

Për çdo pikë-o të gjendjes kritike!

Regjisor-o bre, përgatitni korin,

Që t’ia festojmë-o 60-vjetorin!

Me gjashtë libra-o një komplet-e,

O se kështu-o ka fort-o lezet-e!

U bashkërrit-o me Mujë kreshnkun,

Që ta luftojë-o bre munafikun!

O si n’errëisrë-o me dritë fenerit,

Me afsh gjakon pas emrit Omerit!

O pas Omerit-o nipit të Halilit,

O Agliçja-o lulja e parë e prillit!

O përtej Lanës e përtej Bunës,

Për birin e  Mujës e të Ajkunës!

Me nxitim ngjitet Alpeve-o përpjetë,

I shëlqyeshëm-o me notën dhjetë!

Mësuesi ynë i ri-o i Gegë-Hysenit,

Për busull e ka Lidhjen e Prizrenit!

Masivit Alpeve, Grykës Dragobisë,

Ju ka katërrithë-o biri i ardhmërisë!

Vullnetçeliktë-o gjithçka do t’mbërrjë

Si Omeri bjeshkës, me fëtyrën e tij!

O sa t’jetë jeta-o edhe jetoftë-e,

Puna e mirë, kurr mos u harroftë!(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora