E marte, 21.05.2024, 11:57 AM (GMT+1)

Përjetësi » Lushaj

Aurel Dasareti: Vdekja e një miku është si të humbasësh një pjesë të vetes

E enjte, 11.11.2021, 02:00 PM


Vdekja e një miku është si të humbasësh një pjesë të vetes

Nga Aurel Dasareti, USA

Jam i tronditur dhe i pikëlluar nga lajmi i tmerrshëm. Ndërroi jetë miku im i madh, intelektuali dhe atdhetari Zeqir Lushaj.

Pusho në paqe, vëlla.

Shumë ngushëllime familjes. Mendimet e mia shkojnë tek të gjithë të afërmit. Ngushëllime edhe Redaksisë së Zemra Shqiptare. Nuk kam fjalë...shumë trishtim...Unë jam me gjithë zemër me ju.

Hidhërimi nuk kalon. Thjesht merr një formë tjetër. Një pikëllim është i ngjashëm me detin. Për të filluar, valët janë shumë të mprehta. Më pas vijnë fryrjet, por nuk do të ketë më pamje nga deti.

Ky është ngushëllimi im i vetëm sot. Ky pikëllim nuk ka efekt prapaveprues. Ky pikëllim sot nuk mund të fshijë ngjyrat e së djeshmes. Miqtë e mirë janë si yjet. Nuk i sheh gjithmonë, por e di që janë gjithmonë aty.

***

Gjithkush ka të drejtë për kujtime.

To:zeqirlushaj@msn.com

Mon, 9 Jun 2014 at 02:22

Për ty dhe familjen tënde, por edhe për kombin shqiptar ke bë shumë mirë që je kthyer, por shqiptaro-amerikanët me largimin tënd kanë “humbur” një njeri të madh. Mua personalisht më vjen keq pse je larguar...Ti më kupton...

Zeqir Lushaj <zeqirlushaj@msn.com>

Mon, 20 Jan 2014 at 01:03

Aurel Djali,
Te njoftoj se kete 8 Mars 2014, miku jot Zeqir Lushaj mbush plot 65 vjet....

Mon, 20 Jan 2014 at 01:34

To:zeqirlushaj@msn.com

Së pari here të uroj që të mbushësh edhe disa here nga 65 vjet, sepse në kohet e sodit është krejt normale takimi në rrugë i një numri shumë të madh të personave mbi 95 vjet. Marrë pjesë në gëzimin tënd se i kthehesh atdheut por pasi jam pak egoist, më vjen keq se lëshon Amerikën...Në një gjë jam i sigurt, në Shëngjin e Tiranë do të kesh një jetë shumë më të pasur (nga ana emocionale, sociale - ku nuk do të mungoje edhe ajo financiare); do të jesh shumë më afërt atyre me të cilët ke kaluar një pjesë të jetës, sidomos djalit (Lulzimit) dhe familjes së tij që është familja jote. Zvicra nuk është aq larg nga Shqipëria... Shëndet të pashtershëm, Aureli

Mon, 20 Jan 2014 at 01:38

Faleminderit Aurel djali.
Je nje mik shumë i mirë.
Z. L.

http://www.zemrashqiptare.net/news/31927/zeqir-lushaj-interviste-ekskluzive-me-ekspertin-aurel-dasareti.html

Ne që vajtojmë vdekjen tënde

Nga jeta në vdekje

Rruga ishte aq e shkurtër

Ne nuk mund ta kuptojmë

Që ti ke udhëtuar larg.

Me durim ke vuajtur,

Tani pusho në paqe.

Se ti ke ikur,

Ne kuptojmë,

Por në zemrat tona

Nuk të harrojmë.(Vota: 8 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora