E shtune, 15.06.2024, 07:22 PM (GMT+1)

Përjetësi » Lushaj

Zeqir Lushaj: Gëzuar ditëlindjen Gjeni i Madh

E marte, 28.01.2020, 09:41 PM


KA - DA - RE

- Ose gjashtë shkronja - shkreptimë rrufeje -

NGA ZEQIR LUSHAJ

Identik, …vet origjinalin,

(Vështirë t’i gjindet “kopje”),

Emrin e madh Kadare,

Ta shqiptojmë, (ngadale), me rrokje!

– KA - DA - RE…!

– Ka-da-re !

Tri rrokje që ecin serbes,

Gjashtë shkronja – shkreptimë rrufeje,

Qiejtë, i kan çarë mespermes!

Pesë kontinentet e njohin këtë emër,

I shqiptojnë qartë, tri rrokjet e Tij,

Nuk e teprojmë kur themi të vërtetën,

Përmendet përkrah, emrit Albani!

Të sulmosh “rrufetë”. or vëlla i dashur,

Është pak të quhesh “i dalë”,

Nuk përzihet floriri me baltën e vorbave,

Ooor, Ti – djalë!!

Lëreni Ismailin (!),

(Kapuni me veprën në paçi zotësi),

Ai, është njeri si gjithë të tjerët,

Pena KADARE,

Në krah të Shpatës së Gjergjit,

Dhe i jep asaj,

…Fuqi !

./.

SHBA, Janar 2007

-Nga libri "Lisi i shkruar", fq 99-100-

Gëzuar ditëlindjen Gjeni i Madh i Kombit Shqiptar!

?(Vota: 33 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora