E shtune, 20.07.2024, 10:56 PM (GMT+1)

Përjetësi » Lushaj

Zeqir Lushaj: Djem t'Kosovës - Lavdi paçi!

E enjte, 26.07.2018, 08:21 PM


DJEM T'KOSOVËS: - LAVDI PAÇI!

 

-- Kushtuar legjendës kosovare, Adem Demaçit --

 

Teksti: Zeqir Lushaj

Këndon: Grupi folklorik Hajvalia

 

Djem t'Kosovës, -- Lavdi paçi!

Balli i juej, Adem Demaçi.

 

Qysh i ri 20 vjecarë,

I duel zani si shkrimtar.

 

Djal i ri me urti t'plakut,

Shkroi romanin "gjarprinjt e gjakut".

 

Pse shkrimtari e tha t'vërtetën,

N'burgjet serbe e kaloj jetën.

 

N'burgje t'errta, 30-vjet,

Pa dritë të syve Baca mbet!

 

Tuj lyp t'drejta e barazi,

Jeta e trimit kaloi n'qeli,

 

Thrret Kosova, -Adem, he burrë!

Emni Yt, asht ba flamur!

 

Jeta Jote i tregoi Botës.

Ka MANDELE, në mes t'Europës!

 

Mbushe Kosova krenari,

I ka Demaçat shpi për shpi,

 

Kurrë s'ka morte Dardania,

Do t'fitojë demokracia,

 

Ka me ardhë dita e mbarë,

Për bashkimin gjith-kombëtar !

 

Tiranë, 1988

 

( Nga libri "Fjala mbi tel... ", faqe 31)(Vota: 10 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora